Bursa Türk Musikisi Derneği’ne vefa borcumuz var

17 Ekim 2016 21:58
A
a
Sevgili dostum, gönül insanı, musiki sevdalısı Salih Sincik ile Cuma akşamı Bursa Türk Müsikisi Derneği’nin sezon açılışındaydık. Salih Bey Endonezya’ya arkadaşlarını ziyarete gitmişti, berbat durumdaki Bursa trafiğinde yol boyunca onun Endonezya anılarını konuştuk ve bunalmadan yol alabildik.
Daha önce de yazdığım gibi, "Cumhuriyetin Divası" Müzeyyen Senar Bursa Türk Musikisi Derneği’nden yetişmiştir. Sadece o mu, Zeki Müren, Yıldırım Gürses, Avni Anıl, Burhan Dikencik, Erdinç Çelikkol, Recep Birgit, Cahit Peksayar, Güzin Değişmez, Serdar Kaşıkçılar ve daha niceleri Bursa Türk Musikisi Derneği’nin rahle-i tedrisatından geçmişlerdir. Bursa Türk Musikisi Derneği köklü geçmişiyle, sadece Bursa için değil Türkiye genelinde örnek alınası bir ekoldür. Bursa, ‘’Sanat Müziğinin Başkentidir’’ diye anılıyorsa Setbaşı’nda bir arka sokaktaki apartmanın girişindeki daracık mekanda, mütevazi şartlarda, aşkla, fedakarca bir müzik tutkusuyla sanat müziğimizi özünü koruyarak geleceğe aktarmaya devam eden dernek üyeleri sayesindedir.
Bursa çınarlar şehridir. Bursa Türk Musikisi Derneği de 67 yıllık mazisiyle dev bir musiki ve sanat çınarıdır.
*******************
Bursa Türk Musikisi Derneği şefi, dostluğuyla onurlandığım sevgili Ferruh Duşdubak  tevazuu, güler yüzlülüğü, engin musiki bilgisi, çalışkanlığı ve üretkenliği ile yeri bende başka olan bir musiki insanıdır. Sağ olsun, kendisi konukseverliğiyle yine gönlümü fethetti.
 
Sanat müziğinde üç kuşak
 
Sezon açılışında üç kuşağın musiki üstadı bir aradaydı:  Erdinç Çelikkol, Serdar Kaşıkçılar, Ferruh Duşdubak. Serdar Kaşıkçılar, Erdinç Çelikkol’un; Ferruh Duşdubak’da Serdar Kaşıkçılar’ın öğrencisiydi.
Bursa’mızda sanat müziği denince ilk hatıra gelenlerden olan bu üç musiki şövalyesinin aralarındaki sevgi, saygı, muhabbet örnek alınası bir sanatçılık tavrının, adabın, nezaketin kanıtıydı. Yani bu harika musiki ocağında, Bursa Türk Musikisi Derneği’nde sadece nota öğrenilmiyor; görgü, adap, hürmetkârlık, vefa gibi insani hasletler de öğreniliyor ve hem iyi bir musiki altyapısı ediniliyor, hem de insan-ı kamil olunuyor.
Bir başka büyük üstadımızı Burhan Dikencik’i aradı gözlerim sezon açılışında ama hocamız yoktu. Onu da saygıyla anıyorum tabii.
***********************
Bursa’da koro patlaması yaşanıyor ama o koroların ne kadarı musikiyi özüne uygun öğretiyor icra ediyor Hem Allah aşkına, her eline sopa alan şef olabilir mi?
Çelikkol, Kaşıkçılar ve Duşdubak aynı noktada birleşiyordu: Musikide öz korunmalıdır, asıl önemli olan koralar değil musiki ocaklarıdır. Bir musiki ekolü oluşturmak hayati değerdedir. Musikiyi doğru öğrenmek, doğru icra etmek; musiki tarihi, kültürü edinmek ancak köklü kurumlarda, kendini kanıtlamış değerli üstatlardan feyz almakla mümkündür.
Yetenek önemlidir ama o yeteneğin bir elmas ustası titizliğiyle doğru işlenmesi, hanende veya sazende olmak için sebat gösterilmesi, çok çalışmak, tevazu içinde öğrenmeye müzik okyanusunda yelken açmaya uğraşmak gerekir.
 
Şana yakışan bir mekân gerekir
 
 
Kentler yetiştirdiği insanlarla değer kazanır Başta da sanatçılarıyla tabii.
Bursa Türk Musikisi Derneği’ne her gelişimde yüzüm kızarıyor, utanıyorum bir Bursalı musiki sever olarak. Çünkü böylesine devasa başarıları olan, Türk sanat müziğine sadece kentimizde değil ülkemizde de en büyük katkıyı yapmış bir dernek niçin arka sokakta, daracık bir mekanda kıt olanaklarla musiki eğitimini sürdürsün. Onlar ince kişilikleriyle asla yakınmıyorlar ama benim içim sızlıyordu.
Derneğin mutlaka ama mutlaka şanına yakışan bir mekâna taşınması gerek. Bursa’yı yönetenlere bu konuda umarım ellerinden geleni yapar.
‘’Marifet iltifata tabidir’’ derdi anneannem. Öyleyse, Bursa Musiki Cemiyeti’ne vefamızı kadir kıymet bilirliğimizi daha fazla gecikmeden gösterelim. Buraya yapacağımız her yatırım bize mislisiyle sanat olarak geri dönecektir.
*******************
Yazımı bitirirken Erdinç Çelikkol’un unutulmaz bestesini dinliyorum: Güftesi Sedat Ergintuğ’a ait ‘’Kaybolan Yıldız Gibi, Çıldıran Yalnız Gibi.’’ Makam: Muhayyerkurdi Usul: Semai
Ve Serdar Kaşıkçılar söylüyor şimdi de: ‘’Gönül Bu Neden Söz Dinlemez Ağlar’’
Güfte: Ahmet Kadri Rizeli, Beste: Ahmet Kadri. Makam: Nihavent
***********************
Musiki, ruhumun kutup yıldızı.  Ve ne mutlu bana, sanat müziğinin başkenti Bursa’dayım ve ne mutlu bizlere, Bursa Türk Musikisi Derneğimiz var.
 
1000
icon
salihsincik 18 Ekim 2016 12:03

musiki musikiyi içine sindirmiş her türlü batı klasik ve Türk sanat musikisi dahil musikiyi bilen musikiden zevk alan ÜSTELİK DE VEFALI VE MUSİKİ SEVDALISI VE VEFALISI DA OLAN sizin gibi kalem üstadlarıyla musikiyi konuşmak benim için bulunmaz bir fırsat ve zevk..kaleminize musiki ruhunuza sağlık....teşekkürlerimle üstadım..SALİH SİNCİK

0 1 Cevap Yaz
lighthearted 18 Ekim 2016 09:35

AK Partili Büyükşehir Belediyesinde müzisyenlere ÇALGICI diye hitap edildiğini, musiki hocalarının Ak Partililerin düğünlerine tehditle iştirak ettirildiğini de biliyormusunuz?

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat