Loading...

Bursa ve Çin arasında tarihi sanat köprüsü

16 Ekim 2018 21:46
A
a
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde rejim değişip ardından da Doğu Bloku çöktüğünde; dünya tek kutuplu oldu, tarih bitti; ABD yegâne büyük güç denmişti.
“Küreselleşme’’ aslında; ABD’nin askeri, ekonomik ve kültürel hegemonyasıydı.
Bu içi boş yargı; Çin ve Rusya’nın hızla yükselişe geçmesiyle yıkıldı.
Çin şu anda dünyanın ikinci güçlüekonomisi.
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin bu yüzyılın ortasında en büyük ekonomik, askeri, kültürel güç olmasını hedefliyor. (Okurlarıma Şi Cinping’in yazdığı “Çin’in Yönetimi’’ kitabını okumalarını öneririm.)
Çin’in bu göz kamaştırıcı başarısında;  bilime dayalı akılcı eğitimle gerçekleşen bilimsel sıçrama ve ona bağlı olarak gelişen teknolojik atılım belirleyici oldu.
 
 
 
ÇİN’İN DAVETİ
 
 
Kentimizde düzenlenen FOTOFEST’in geçen yılki konuğu Çin’di ve Çinli fotoğrafçılarla Bursalı fotoğrafçılar arasında sıcak bir dostluk kurulmuştu.
Çinli konuklar; gördükleri misafirperverliği, Bursa’yı ve BUFSAD’ı çok beğenince Bursalı fotoğrafçıları Çin’e davet ettiler.
Çin fahri konsolosu, iş adamı Nejat Yahya’nın çabalarının da hakkını vermek gerekir tabii.
Şu günlerde; BUFSAD Başkanı Serpil Savaş, Çin Bursa Fahri Konsolosu Nejat Yahya, Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar ve BUFSAD’lı fotoğrafçı Ali Rıza Özer, Çin’de Bursa’mızın sanat ve turizm elçisi olarak bulunuyorlar.
Onlara FOTOFEST’e emeği büyük olan Ceyhun İrgil de dün katıldı.


 
 
BURSA LİAONİNG FOTOĞRAF FESTİVALİ
 
12-19 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen ‘Liaoning - Bursa Fotoğraf Festivali’nin açılışı Çin’in Liaoning Eyaleti’nin başkenti Shenyang’ta 12 Ekim’de gerçekleşti.
Festivalde 5’i Çinli, 11’i Türk fotoğrafçının Bursa’yı anlatan sergileri yer alıyor ve 80 milyonluk Liaoning Eyaletinde Bursa tanıtılıyor.
Sergi 15 gün Shenyang’ta, 15 günde Bursa’nın kardeş şehri Anshan’da açık kalacak.
Festivalde Türkiye’den; İsmail Şeker, Ceyhun İrgil, Kamil Fırat, Fatih Özenbaş, Necla Elles Orhan, Ahmet Çetin, Ali Rıza Özer, Salih Kuş, Aygül Öztürk, Galip Olcayto (İstanbul) ve Hayri Yıldırım’ın fotoğrafları sergileniyor.
 
 
KARDEŞ ŞEHİR ANSHAN
 
 
 
Türk heyeti 15 Ekim’de Liaoning Eyaleti’ne bağlı Bursa’nın kardeş şehri Anshan’a geçtiğinde Anshan Fotoğraf Sanatı Derneği’ndeki dostlarını ziyaret ettiler.
Sıcak bir ortamdaki sohbetin ardından BUFSAD ve ANSHAN FOTOĞRAF DERNEĞİ arasında BUFSAD Başkanı Serpil Savaş ve Anshan Fotoğraf Derneği Başkanı Ling Jiang  tarafından dost dernekler olma anlaşması imzalandı.
Türk sanat heyeti ve Shenyang Federasyon Başkanı, Shi Chun da anlaşmaya şahit olarak imza attılar.
Sonrasında Anshan Belediye Başkan Yardımcısı Cong Xiaogang’un sofrasına misafir olundu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın selamları kendisine iletildi.
**********************
Bursa ve Çin arasında sanat aracılığıyla oluşturulan yakınlaşma için FOTOFEST’i var eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni, BUFSAD’ı, Kent Konseyi’ni ve Nejat Yahya’yı ayakta alkışlıyorum.
Dünya barışı, halkların kardeşliği, kültürel diyalog, turizm ve Bursa’nın tanıtımı adına dev bir adım atılmış oldu.
 
1000
icon
Can ertan 17 Ekim 2018 17:17

BAşarı sizlerin. Ben sadece yansıttım

0 0 Cevap Yaz
Handan Özer 17 Ekim 2018 09:09

Can Bey kaleminiz her daim olsun.Bizlerin heyecanı çabası ni yakinen gören bir elçisiniz siz.Güzel kardeşimler dileği ile...

0 1 Cevap Yaz
Serpil Savaş 17 Ekim 2018 02:18

Değerli Can Ertan kaleminize sağlık. Yeni Marmara Gazetesi Ailesine bu mutluluğumuza tanık olup destek oldukları için teşekkür ederiz Saygılar

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat