Cennet de Cehennem de bizim değil, yobazlığın lüzumu yok

21 Eylül 2016 22:35
A
a
Geçen gün Orhan Efe Bey’le sohbet ediyoruz. Uzun yıllar önce yazdığı bir yazıdan dolayı hakim karşısına çıktığından bahsetmişti.
“İran’da üniversiteye gitmek için başörtüsü zorunluluğu var, bizim ülkemizde ise başörtülü gitmek yasak.”  Oysa ikisinin de yobazlık olduğunu yazdığı için hakim karşısında bulmuş kendisini.
Benzer bir uygulama da Afganistan’da Talabani yönetimi yapıyormuş. Adamları yollarda durdurup sakallarını ölçüyorlar, belirledikleri ölçü olan, 11 cm ‘den kısa ise falakaya yatırıyorlarmış..
 Ya adam köseyse sakalı çıkmıyorsa?.
Bayram haftası İstanbul’da yaşanan bir olay yobazlığın bir başka örneklerindendi. Otobüse şortla bindiği için Ayşegül Terzi’ye kıyafetinden dolayı rahatsız olan Abdullah Ç. Bey milletin gözünün önünde tekmeleyerek cezalandırmak istemiş. Tekmelerden kendisini kurtarmaya çalışan bir insan varmış Allah’tan otobüste. Ayşegül hanım bir sağlık personeliymiş, eminim ki ya Abdullah Bey’in kendisi veya bir yakını Ayşegül hanımın eline muhtaç duruma da düşebilir, düşecektir. 
Şimdi olayın tersini bir düşünelim. Bir tesettürlü (ama gerçekten tesettürlü başını eteği ile örtmeyenlerden)  bir bayana birisi “bu devirde böyle kılık kıyafet olur mu” diye saldırsaydı yine yobazlık yapmış olmaz mıydı?
İslam dini şekil dini midir-Şuur dini midir?   
İslamcı olduğunu söyleyen ve çağdaş olduğunu savunan arkadaşlarda da yobaz yobazdır. İnsanın inancından önce Ahlaklı olması lazım gelir. Ahlaksız inanç sahibi hangi inançta olursa olsun hem yandaşlarına hem karşı görüşteki olanlara potansiyel zarar vericidir.
Hep söylüyoruz ya, hani Türkiye hukuk devletiydi!. Devletin Yasama-Yürütme-Yargı organlarının farklı farklı görevleri vardır. Karşılaştığımız olaylarda emniyet mensuplarının bile ceza ve mükafat yetkisi yokken bir vatandaşın kendisine ne akılla görev çıkarttığını anlayamıyorum. Almışlar ellerine birer keser hep kendilerine çekiyorlar.
Ne keser kullanalım, ne kürek; testere gibi olmak gerek, bir sana bir bana.
Yok efendim biz müslümanız islamın kural ve kaideleri var uymak lazımdır, diyenlere de soruyorum;
“Cennet mi sizin cehennem mi?”
Allah cc neml suresi 81. Ayette peygamberimize “hidayete erdirici değil ancak tebliğci” olduğunu söylüyor. Ayrıca otobüsteki Ayşegül hanımın hangi dine mensup olduğunu nereden bildin de tekmeledin be Abdullah? İslam Dininde de kişinin yapacakları ve devletin yapacakları vardır. Bir Müslüman devletin yapacaklarını yapmakla mükellef değildir bununla birlikte: Mesela zekatı İslam Devleti toplayabilir. Kişiler değil. Müslümanların zekatlarını verebilmeleri için dahi İslam Devleti kurmaları gerekir bu başka bir yazıda inşaallah.
Türkiyemiz’de çeşitli dine mensup vatandaşlar var. Biz önce Ahlaklı insan yetiştirelim toplumsal ve sosyal yapıyı güçlendirelim. Bütün insanların kurtulması en büyük isteğimizdir. Ancak biz hidayete erdirici değiliz ki. Bununla birlikte cennet de bize ait değil cehennem de.
İslami bir  toplumda yaşama arzumuz varsa yaşantımızla örnek olalım, buradan başlayalım derim..
 
1000
icon
Hikmet alb 22 Eylül 2016 15:13

SUÇLU SUÇUNU BİLEREK İŞLEMİŞ İSE O ŞAHSA BEY DEMEK BEYLERE HAKARETTİR BU SUÇU HOŞ KARŞILAMAK ANLAMI DA ÇIKARTILABİLİR BU ANLAYIŞ SUÇLARIN ARTMASINA SEBEP OLABİLİR İNSANLARIN KILIK KIYAFETİ KANUNLARI ÇİĞNEMEDİĞİ MÜDDETÇE BÖYLE BİR TEPKİ GÖSTERMEK BÖYLE HASTA İNSANLARIN GÖREVİ OLMAMALIDIR SEVGİLER

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat