CHP anti emperyalizm bayrağını yükseltmeli

10 Eylül 2016 20:33
A
a
CHP’nin 93. kuruluş yıldönümü kutlandı geçtiğimiz cuma günü.
Eski coşku var mıydı, yoksa daha çok kaygılar mı egemendi CHP’lilerde derseniz ikincisi derim.
CHP’li dostlarda bir atalet, karamsarlık, kanıksamışlık hali var. Tabi canla başla çalışanları ayrı tutuyorum, haksızlık etmek istemem.
*****************
CHP uyuyan bir dev. Türkiye’nin devrimci, ilerici, laik, cumhuriyetçi, hümanist birikimiyle dolu.
Devlet kuran, cumhuriyeti oluşturan, Mustafa Kemal’in kurduğu, kurultayında Nutku okuduğu bir parti CHP.
Ve tarih şu günlerde tekrar CHP’nin kapısını çalıyor. Yani, CHP en güçlü,en atak, en önde olması gereken dönemde. Tarihinde, geçmişinde, kuruluş felsefesinde iktidar olmasına yetecek güç var CHP’nin.
 
Mahçup siyaseti bırakmalı CHP
 
AKP’nin iktidarda bulunduğu süre içinde CHP etkili bir muhalif çizgi oluşturamadı. AKP’yi ideolojik anlamda göğüsleyemedi, ona karşı mahcup, ezik bir çizgi izledi ve daha çok savunmada kaldı. Hatta tarihinden, köklerinden utanırmış gibi davrandı.
Türkiye’yi uzun süredir sağ siyasetçiler sağ politikalar yönettiği halde CHP bu süreci iyi anlatamadı ve suçlanan olma psikolojisinden çıkıp atağa kalkamadı.
CHP ne liderlikte, ne örgütlenmede, ne partilik dayanışmasında kardeşliğinde, ne de ideolojik bir yeni atılımla kendini yenilemede atak olamadı ve geriledi.
Sistem içi muhalefetle tıkandı kaldı CHP ve kapitalizme güçlü eleştiriler yapıp karşı çözümler sunamadı.
****************
CHP, toplumu örgütleyemedi. Emeğe siyaset yaptıramadı. Bunun için önce kendi partililerini örgütlemesi gerekiyordu ki onda da pek başarılı olamadı.
CHP dini duyarlılıklar konusunda kendini bakış açısını, dine ilişkin yaklaşımını, laikliğin ne demek olduğunu kavratamadı topluma. Oysa bu konuda hiçbir komplekse kapılması gerekmez CHP’nin
******************
Ve tabii, bütün bunların toplamı olarak,‘’bu ülkede iktidar değil, muhalefet sorunu daha büyük’’ söylemine gelindi, ‘’alternatif yok’’ dendi.
AKP’nin yükselişinde CHP’nin kusurlarının payı büyük.
Değerlerine, tarihine, altı oka yabancılaşmak ; solun Türkiye’ deki büyük birikimine yaslanıp yeni bir sentez yapmak yerine, liberalizme yanaşmaya, sağdan kadro devşirmeye yeltenmek;düşük profilli solculuk etmek çıkmaz sokaktır. CHP o çıkmaz sokaktan çıkmalıdır.
 
CHP anti emperyalist öze yaslanmalı
 
FETÖ’nün darbe girişimi gösterdiki ABD emperyalizmine karşı vatan ortak paydasında, demokrasi, laiklik ve hukuk ekseninde buluşmak şart.
CHP’nin genlerinde anti emperyalist bir bağımsızlık savaşı var. Mazlum milletlere ilham vermiş bir tarihi çizgi bu. CHP Kuvâ-yi Milliye ruhuna yaslanıyor.
Yani anti emperyalizmin bayrağını buralarda önce CHP yükseltmeli.
Ancak Kılıçdaroğlu’nun Yeni Kapı, Taksim,İzmir mitinglerinde ABD FETÖ işbirliğine değinmemesi, ABD emperyalizmine açık net tavır almaması büyük hatadır.
CHP, ABD emperyalizmine karşı çıkmadan Türkiye’de bir sol seçenek oluşturamaz.
Emperyalizmin dümen suyunda solculuk olmaz.
******************
CHP, Cumhuriyete, Türkiye’nin gecikmiş Rönesans’ına, aydınlanma devrimine öncülük etmiş; ardından da Türkiye’yi demokrasiyle buluşturmuş; sonrasında, yükselen sosyalist hareketle birlikte önce İsmet Paşa’nın ‘’ben kırk yıllık solcuyum’’demesi sonrasında da Bülent Ecevit önderliğinde sola açılmasıyla, emek en yüce değerdir ilkesine yönelmiştir.
CHP bu atılımı sürdürmeli, yüzünü sola dönmelidir, sağa değil.
***********************
Merdan Yanardağ’a katılıyorum:
‘’CHP muhalif kesimlerini, merkezi de içine alacak şekilde geniş toplum kesimlerini kendi değerleri etrafında, yani cumhuriyetçilik, laiklik, yurtseverlik ve halkçılık / kamuculuk zemininde birleştirmeye çalışmalıdır. Toplumun merkezinin de desteğini almak için sağcılaşmak değil, tıpkı 1970'li yıllarda olduğu gibi bu kesimlere güven vermek gerekir.’’
********************
CHP Türkiye için vazgeçilmez önemdedir.
Dinamik, yoldaşlık duygusuna sahip, sevgiyi saygıyı oluşturmuş, kenetlenmiş, iç mücadelelerden sıyrılıp dışa dönmüş, çalışkan, moralli, genç bir örgüt oluşturması gerek CHP’nin.
 
1000
icon
Hüseyin kalkan 13 Eylül 2016 11:47

Ecevit hayatı boyunca solcu olmamıştır.ankara çevre sokakta genel merkeze solcu cenazeleri geldiğinde kızarak bu cenazeleri buraya getirmeyin demiştir.

0 0 Cevap Yaz
Zülfikar Bal 12 Eylül 2016 10:21

"CHP toplumu örgütlenme di. Emeğe siyaset yaptıramadı" Can Ertan

0 0 Cevap Yaz
Mutluhan ATA 11 Eylül 2016 10:26

CHP yi CHP yapan ve amplemindeki 6 okla belirlenmiș özetlenmiș yol haritası olan, Bağımsızlık Savașı öncesi ve sonrası kurucu ve kurtarıcı birleștirici çağdaș yașamı hedef gösterirken inançlarında özgürce yașanacağı devlet ve millet varlığını öncelikli tutan ilkelerine dönerek mücadelesini bu yolda yaparsa iktidar yașar,mutlu umutlu sağlıklı sevgiyle esen kalın.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat