Cumhuriyet ailesinde büyüdüm

28 Ekim 2016 21:02
A
a
Çocukluğumun en güzel anılarındandır…
29 Ekim’ler de bir gece önceden hazırlıklara başlanırdı.
Pantolonlar, gömlekler, etekler bir güzel ütülenir, ayakkabılar boyatılır pırıl pırıl cilalanırdı.
Bayram günü, özenle tıraş olan babam lacivert takım elbisesini, beyaz gömleğini giyer; kırmızı tonlu kravatını bağlardı. Annem beni en güzel en yeni giysilerimle giydirirdi.  Gömleğimin yakasına mutlaka benekli papyonumun takılmasını isterdim.
Annem döpiyes eteğini, beyaz  bluzunu giyer, şapkasını takar, koluna çantasını alırdı.
Annemin parfüm, babamın kolonya kokusu burnumda, ellerinden tutarak evden çıkar Hisar’dan Heykel’e  29 Ekim geçit törenine giderdik.
Evimizin penceresine büyük bir Türk bayrağı asılmış olurdu.
**********************
Ön sıralarda yer alırdık erken varıp tören yerine. Konuşmaları merakla dinler, geçiş yapan bandoları, askerleri, okulları, polisleri, cumhuriyet kortejini avuçlarımı patlatırcasına nasıl da heyecanla alkışlardım. Bayrağımı coşkuyla sallardım, yaşa var ol diye bağırırdım, kalbimin atışı hızlanır, tıkanırcasına hızlı soluk alırdım.
Gazilerin geçişinde ise gözlerimizde oluşan yaşları birbirimizden gizlemeye çalışırdık.
Tören bitince bir aile geleneği olarak hep birlikte İskender kebabı yer törenden konuşurduk.
************************
“Vatanseverlik” çocuklukta edinilen en güzel duygulardandır.
Bursa’yı, ülkemi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, cumhuriyeti çocuklukta sevdim.
Bir cumhuriyet ailesinde büyüdüm çünkü.
 
Atatürk dedem


 
Evimizin her odasında duvarlarda Mustafa Kemal vardı. Askeri üniformasıyla, sivil giysisiyle, halka konuşurken, Bursa ziyaretlerinden fotoğraflarla.
Ben Atatürk’ü küçükken aile büyüğümüz sanırdım. Ne kadar yakışıklıydı, şıktı, resimlerde nasıl da güzel duruyor, derin derin bakıyordu. O resimlerden bir gurur bir öz güven yayılırdı içime.
Ne vakit sorduğumu bilmiyorum ama bir gün anneme gitmiş demişim ki: “Atatürk dedem nerede oturuyor ona gidelim anne.’’
Gülümsemişler, saçımı okşamışlar, bir sessizlik olmuş.
Anıt Kabir’i bilmiyordum, bana öldüğünü söylemeye dilleri varmamıştı. Sonra sonra öğrendim.
 
Tarihle kavga edilemez

 
 
Emperyalizme karşı verilen Ulusal Kurtuluş Savaşımız mazlum milletlere örnek olmuştur. Cumhuriyet ve laiklik insanlığın en büyük devrimlerindendir.
Ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarihin en büyük devrimcilerindendir.
*************************
Tarihle kavga edilemez. Cumhuriyet karşıtlığı çıkmaz sokaktır.
İnsanlığın uygarlık yürüyüşü sürüyor: Tarım devrimi, Rönesans, aydınlanma devrimi, sanayi devrimi, bilişim bilgisayar devrimi, genetik devrim. Bu bir devasa uygarlık çarkıdır arasına çomak sokulamaz.
************************
Cumhuriyet sanattır, bilimdir, felsefedir, matematiktir. Ve cumhuriyet hangi ideolojik görüşten olursak olalım hepimize lazımdır. Laiklik ulusal barışın, ulusal dayanışmanın, ulus olma bilincinin kilit taşıdır çünkü.
Siz bakmayın numaracı cumhuriyetçilere ve onların birinci cumhuriyet ikinci cumhuriyet lafazanlıklarına. Cumhuriyet Atatürk’ün kurduğu cumhuriyettir.
Evrim içinde insan geleceğe uzanıyor. Umutsuzluğa yer yok; Türkiye’nin önü açık, halkımız büyük bir halk, Anadolu uygarlıklar beşiği.
Laik cumhuriyette demokratik rejim içinde kardeşliği, dayanışmayı başaracağız, emperyalizm bizi teslim alamayacak.
*********************


Gazi’nin sözleri koysun noktayı:
“Asıl olan dâhili cephedir. Bu cephe bütün memleketin, bütün milletin vücuda getirdiği cephedir. Görünürdeki cephe, doğrudan doğruya ordunun düşman karşısındaki silahlı cephesidir. Bu cephe sarsılabilir, değişebilir, mağlup olabilir. Fakat bu hal, hiçbir vakit bir memleketi, bir milleti mahvedemez. Mühim olan, memleketi temelinden yıkan, milleti esir ettiren dâhili cephenin düşmesidir. Bu hakikate bizden ziyade vakıf olan düşmanlar, bu cephemizi yıkmak için asırlarca çalışmışlar ve çalışmaktadırlar. Bugüne kadar muvaffak da olmuşlardır. Hakikaten ‘kaleyi içinden almak’ dışından zorlamaktan çok kolaydır.’’
****************
Bu gün bir güzel tıraş olup, ayakkabılarımı boyatıp, en şık en temiz giysilerimi giyip, bayrağımı alıp, o küçük Can’ın da elinden tutup Nilüfer’deki Cumhuriyet Bayramı Yürüyüşüne katılacağım.
Tüm okurlarımın meslektaşlarımın, dostlarımın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.
 
1000
icon
lighthearted 29 Ekim 2016 19:46

Deniz BAYKAL'ın höttürükten bir kaset görüntüsüne pabuç bırakmasının ardından, 10. yıldan sonra Cumhuriyet için bir marş yazılmamasından ve CHP denilen bulaşık takımının Atatürkçülüğün "A"'sını bile yapamamasından sonra hala Cumhuriyet diyebiliyorsanız pes derim ben size.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 29 Ekim 2016 01:30

ÇOCUKLARINIZA BUNLARI ANLATTIĞINIZDA İNANDIRAMAZSINIZ O GÜNLERİN KIYMETİNİ BİLMEDİĞİMİZ İÇİN VE O GÜZELLİKLERİN KORUNMASI İÇİN MÜCADELE VERMEDİĞİMİZ İÇİN MASAL GİBİ GELİR ONLARA CUMHURİYETİN DEĞERLERİNİ KORUYAMADIĞIMIZ DA BAĞIMSIZ OLAMAYACAĞIMZI İNSAN HAKLARIMIZIN ELİMİZDEN ALINACAĞINI DÜŞÜNCELERİMİZİ SÖYLEYEMİYECEĞİMİZİ ADALETTEN NASİP ALAMIYACAĞIMIZI ÇALIŞARAK ULAŞMAYI HEDEFLEDİĞİMİZ YERLERE VARAMIYACAĞIMIZI BİLMEMİZ LAZIM BÜTÜN BUNLARA CUMHURİYET SAYESİNDE SAHİP OLACAĞIMIZI GÖZÜ GÖREN KULAĞI DUYAN HERKESE ANLATMALI VE ONU KORUMALIYIZ BİZE BU GÜNLERİ SAĞLAYANLARA MİNNET DUYMALIYIZ YANİ CUMHURİYET YENİLİK DEĞİL DEVRİMDİR

1 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat