Dilenci sezonu başlıyor

18 Mayıs 2017 21:08
A
a
Havalar ısındı.
Neredeyse her kavşaktalar, dilenciler açık havaya çıktılar.
Geçen hafta Mustafakemalpaşa İlçemize gittim. Kirmasti deresinin üstündeki köprünün hemen yanı başında taksi durağının olduğu tarafta aracımızı geçici birkaç dakikalığına park ettik. Arabada kalanlardandım. Bir vatandaş yaklaştı. “Bir liran var mı bir lira verir misin?” dedi. Ben de “neden vereyim neden istiyorsun” dedim. Aynı sözü tekrarladı. Yabancı olduğumu söyledim ama zaten yabancı olduğum için bana doğru geldiğini fark ettim. Benden nemalanamayınca taksi durağına doğru yürüdü. Oradaki vatandaşlarla normal sohbetine devam etti.
Ne kadar da pişkin davranıyor. Daha biz araca binip gitmeden o normal yaşantısına başladı. Bizi çarpıp parayı indirseydi, arkamızdan sazan mı derdi, keriz mi derdi bilemem.
Döndük geldik Bursa’ya Orhaneli yolundaki Beşevler kavşağına. Orada aşiret var, organize dileniyorlar. Geçen yıl aynı ekip otosansitteydi.
Şimdi Ramazan Ayının yaklaşmasıyla da Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden büyükşehirlere gelen dilenciler bekleniyor.
Adana’nın Kozan İlçesi Turgutlu ( Toroslar ) Köyü bunlardan birisi. Köyde dilenmenin adı çalışmak. Ayrıca Suriyeli taklidi yapan Hatay’lı roman vatandaşlar geçen Ramazan da çok revaçtaydılar. Karı koca bir çöp konteynerinin yanına konuşlanıyor, kucaklarında bir bebek, yanlarında bir de 7-8 yaşlarında başka bir çocuk. Ağızları yüzleri simsiyah, neyle boyuyorlar bilmiyorum.
Çocukların ellerinde bir tutam ekmek, kemiriyor.
Aynı manzarayı Sarı Cami yakınlarında Ankara asfaltından aşağıya dönerken ve Mudanya Güzelyalı ido yoluna dönüldüğü gibi görmüşlüğüm var.
Face de görmüştüm, benzer bir manzara İzmir’de de varmış.
Adamlar iş yapıyorlar. Önemli bir sektörleri var. Oturup masa başında strateji geliştiriyorlar.
Şimdi ise gençler ellerinde bir otobüs kartı, “abi 5 liran var mı şuraya gideceğim param yetmiyor” deyip uyuşturucu parası topluyorlar.
Bir arkadaş anlatmıştı. Çalışma arkadaşlarından birisi, fabrikayı dolaşıp bir lira toplayarak yarım saat sonra en düzgün sigarayı içermiş. Milletten “sigara alıcam bir lira eksik” diyerek. Sıfır lira ile başlayıp Marlboro içme meziyeti varmış.
Dilenciler hakkında toplum bilinçsiz davranıyor diye düşünüyorum. Bazen de öyle dilenenler oluyor ki adam istediğini vereyim de bana zarar vermesin çeksin gitsin diye düşünüp veriyor.
Yine yazıyorum. İhtiyacı olan kişi isteyemez. Zaten biz, bize gereken ilmihal bilgilerini öğrensek toplumda dilenen kalmaz. Sadaka kime verilir? Fitre kime ne zaman verilir? Zekat vermek nasıl olur?..
Eskiden bir de sadaka taşı uygulaması vardı.
Ama şimdi Bursa’nın merkezine, en merkezine bir sadaka taşı koysak sizce ne olur?
Eskiden sadaka taşındaki paradan ihtiyacı kadarını alan bir toplum vardı. Şimdi tüm yaşantısı maddi endeksli bir toplum içerisinde yaşıyoruz.
Zaman zaman 155’i ve zabıtayı arar dilenciler hakkında ihbarda bulunurum. Özellikle trafik akışını engellediklerinde veya ihtiyaç sahibi olma ihtimali olabilir diye yardım maksadıyla. İnanın o kadar boşluk var ki yetkililer hiçbir şeklide başa çıkamıyorlar. Dilencileri topluyorlarmış. Uzağa şehir dışına bırakıyorlarmış ancak bir iki gün sonra aynı noktalarda ‘işlerine’ devam ediyorlarmış.
Lakin bir işin çivisi çıkmamalı.  
Yetkililerin yazın gelmesi ve Ramazan ayının yaklaşmasıyla dilenciler için ayrıca bir çalışma yürütmelerinin faydalı olacağını bu çalışmanınsa ivedi yapılma zorunluluğu olduğunu haykırıyorum. 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat