Dilencilere para vermeyin sizden zengin olabilirler

18 Ekim 2016 21:43
A
a
Facebook’da okuduğum bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim:
“Son günlerde Evime 200 metre mesafede İşlek iki caddenin kesiştiği Bornova Yahudi Mezarlığının orada Küçük Park girişinde 28-30 yaşlarında Suriyeli genç karı, koca ve 2 çocuklarıyla bulunuyorlar. Tam Çöp Konteynırlarının ve yolun dibinde çöpün yanına sofra kuruyorlar. Menüde de Çöpten çıkan Yemek artıkları var. Kadın bağdaş kurarak oturmuş üzgün ve mutsuz düşünür gibi, Erkek ise Yemeklerin içindeki Çöpleri ayıklıyor. Onları ilk gördüğümde yoğun bir üzüntü ve insanlığımdan utanarak çok üzüldüm. Yanımda olan ablama onları göstererek onlara yemek söyleyelim dedim. Ablam, bana onları her zaman bu saatlerde oraya sofra kurduklarını ve aynı bu şekilde kendilerini acındırarak Geçen arabalardan ve yayalardan acıyanlardan Para topladıklarını söyledi. Bütün o üzüntüm bir anda hem Öfkeye hem kendime saflığıma olan kızgınlığıma dönüştü. Bunlar burayı bellemişler Her gün aynı senaryo ile 2-3 saat rollerini yaparak 200-300 lira civarı para kazanıyorlar. Sonra ertesi gün, onları aynı şekilde orada aynı rolü oynarken görünce 155 Polis ya da Belediyeyi arayarak buna müsaade etmemelerini söyledim. Yarın bir Gün Şerefsiz bir Yabancı gazeteci bunların resimlerini çeker ve "Görün bakın Türkiye'deki Mültecilerin halini" diye haber yapar. O gün yanımda Telefon olmadığı için onları ihbar etmeyi başka güne bıraktım, onlara da biraz acıdım aslında. Ama baktım ki bu devam ediyor, Ülkeme bu Sahtekârca oyunları ile zarar veriyorlar bir daha ki sefere onları şikâyet edip Zabıta gelinceye kadar orada beklemeye karar verdim. Bugün baktım Orada kimse yok Çöpün Konteynırları dâhil her taraf çok temiz. Sonra etraftaki esnaflara sorduğumda Zabıtanın gelip alıp götürdüğünü söylediler. Ya Yanlarında 2 tane 5-6 yaşlarında 2 çocuk var sözde onların çocukları. Çocukları bir görseniz Yüzleri pislik içinde gözleri görünmüyor pislikten. Be Şerefsizler sanki bütün çaresiz İnsanlar hep pislik içindelermiş izlenimi verirler. İnsan ne kadar Fakir olursa olsun hadi bir şişe su alıp çocuğunun yüzünü yıkamadı da bir Camiye girip de yıkayamıyor mu? Adamda kadında her ikisi çocuklarına karşı o kadar acımasız ve kötüler ki, Bu Dilenmenin kibar ama haysiyetsizce olan yolu ile para kazanmak için Çocuklarını acımasızca harcıyorlar. Ne yazık ki o çocuklar onlar ile büyüyecekler ve nasıl birer İnsan olacaklar. Elbette ki Suriyeli vatandaşlara çok acıyorum. Allah hem onların hem tüm çaresiz kullarının yardımcısı olsun ama bir çoğu yediği tabağa s.ı.......k kadar nankör. Yaşadıkları tüm çaresizliklere karşı onurunu koruyan Şeref ve Haysiyetinden vazgeçmeden hayat mücadelesi veren Nankörlük yapmayan her Suriyeli kardeşimdir. Ancak Irkçılık duyguları ile bu İnsanlara Zulüm edenler Türk vatandaşı da olsa namerttir. Din, Dil, Mezhep ve Etnik Köken ırkçılığı yapan Milletler ne vicdanlarda ne de Tarihlerinde unutulmayacaklar arasına girip Kara listede yer alacaklardır.”
Şükraniye (Sarı Camii)’yi bilirsiniz, Ankara asfaltından aşağıya doğru inerken hemen yolu döndüğünüz gibi çöp konteynerleri var. Aynı şekilde İzmir’deki bir resimle karşı karşıya birkaç defa kaldım. Bir keresinde de Mudanya Güzelyalı İdo’ya giden bayırdan inerken hemen sağda aynı resim!
Bir defa ben de yazıyı yazan bayan kardeşim gibi 155’i aradım, sağ olsunlar hemen ekip yönlendirdiler. Daha sonra tekrar aradım, bu defa belediyeye bildirmemin daha doğru olacağını söylediler.
Aradım 153’ü; durumu izah etmeye çalışırken hattın ucundaki arkadaşım sözümü tamamlamadan başladı anlatmaya:
“Ağbi, bunlar Suriyeli falan değil Hatay’dan bütün Yurt geneline giden roman vatandaşlar, kendilerini Suriyeli yapıp insanların duygularını istismar ediyorlar. Peki, ne yapacağız? Ağbi, zabıta ekipleri alıyor şehir dışına bir yere bırakıyor, 2 gün sonra gene geliyorlar. Kanunen dilencilere bir yaptırım yok, ancak elimizden bu geliyor!”
Ne yapalım kömürdü makarnaydı derken insanlardan bu işi meslek edinenler türedi. İnsanlara parayı nerede kazandıklarının yanında nereye harcadıkları nasıl kullandıkları da sorulacak hatırlatmış olalım. Dilenciye para verirken aklınıza gelsin emi. Sizce gerçek ihtiyaç sahibi;  d i l e n e b i l i r  m i ?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat