Loading...

Dolar mı Yükseliyor ? Yoksa…

11 Eylül 2018 21:48
A
a
Tarihin geçmiş sayfalarında şöyle bir dolaşırsak, toplamda yaşayan insanlar ilk önceki alışverişlerini takas yoluyla yapıyorlardı. Sonra altın, gümüş bilahare de Kağıt para dediğimiz değerle yapmaya başladılar. Son yüzyılda da, küresel sermayenin ayak oyunları ile dünya ticaretinde dolar denilen para birimi değişim aracı olarak kabul gördü. Bugün tüm dünya ülkeleri dış ticaretini dolarla yürütüyorlar… Dolar denilen ahtapot bütün damarlarımıza ve hatta iliklerimize kadar kol atmış. İstesek de istemesek de siyonizmin dünyayı sömürme aracı olarak kullandığı bu para birimine muhtacız… Bizi idare eden siyasilerimizin ‘’dolar kullanmayın, iç ve dış ticaretimizi kendi para cinsinden yapalım’’ gibi çağrılarına pek kulak . asmayalım,zira onlar yeşil dolarları senden benden çok sever. Ayrıca kendi yanlış ekonomi ve para politikamız sonucu her gün değeri düşen TL ye hangi ülke güvenerek ticaret yapsın. Bu gibi laflar belki halkın milli duygularını harekete geçirir ama, pratikte uygulanması mümkün olmayan görüşlerdir.
Çünkü paranın değerini belirleyen yegane ekonomik veri  bir ülkenin üretim gücüdür. Üretimi artırmadan paranın değerini koruyamazsın. Tedbir kuldan takdir Allah’tandır diye bir söz vardır. Sayın siyasilerimiz bu atasözümüzü her gün hatırlamaları lazım. Yurt içinde ve dışında paramızın değerini artırmak için neler yaptık, neler yapmadık ? Eksiklerimiz nelerdir. Bundan sonra neler yapabiliriz hususunda gerekli çalışmaları ve önlemleri almadan, işi Allah’a havale edercesine ‘’onların doları varsa bizim de Allah’ımız var’’ diye nutuklar atıp, haşa en yüce varlık olarak inandığımız Allah(cc) ile doları yarıştırmak itikaden  de bize yakışmaz. Allah(cc) hiçbir şahsa veya ülkeye de gökten döviz yağdırmaz. Ekonominin kuralları bellidir. İşleri ehline verip kul olarak önce her türlü tedbirini alacaksın. Önce eşeğini sağlam kazığa bağlayacaksın sonra, Allah(cc) ye tevekkül edeceksin.
Türkiye de yükseliyor dediğimiz dolar bugün dünya devletlerinin paraları karşısında devamlı değer kaybediyor. Acaba Türkiye’de neden değer kazanıyor ? hiç düşündünüz mü ? Kaldı ki ekonomik varlıklarımızla dünyanın ilk yirmisi arasında olduğumuzu söylediğimiz halde, Afrika ülkelerinde doların değeri düşüyor da bizde niye yükseliyor ? Doların yükselişi de vatandaş olarak bizlere yanlış ifade ediliyor. Aslında doğrusu dolar değer kazanmıyor, dolar karşısında Türk parasının değeri düşüyor. Döviz kurlarına baktığımızda dolarla birlikte Euro ve Altın da aynı oranda yükseliyor. Eğer şer güçler dolar üzerinden Türkiye’ye operasyon çekmiş olsalar normalde sadece doların değeri yükselir, diğer dövizlerin sabit kalması gerekirdi. Nedense dolarla birlikte tüm dövizler ve emtianın değeri de yükseliyor. Petrolden başka bir varlığı olmayan Suudi Arabistan’a gidenler görmüşlerdir. 2011 yılında umre münasebetiyle gittiğimiz de döviz bürosuna 100 TL verdiğimizde bize 240 Riyal para veriyorlardır. Yani o tarihte TL Arabistan Riyalinden iki buçuk kat daha fazla değerli idi. Şimdilerde Hacdan dönenlere bir sorun bakalım 100 TL verdiğinizde 50 Riyal parayı eline tutuşturuyorlar. Ama orada 2011 yılında 100 dolar kaç Riyal ise bugünde aynı riyal alabiliyorsun. Onun içindir ki kendimizi kandırmayalım. Apaçık gerçekleri artık görelim. Dolar yükselmiyor, TL’nin değeri düşüyor.
Bugün parasal varlıklarımızın bütün kapıları batılıların elinde ve onlar tarafından kontrol ediliyor. En basitinden kendi ülkemizde bile kendimize ait TL’ye güvenemiyor Devlet olarak lazım olduğunda dövizini, altınınızı bozdurun zor durumdayız’’ diye çağrılarda bulunuyoruz ama, Devlet olarak yaptığımız her türlü yatırımları, yolları, köprüleri, santralleri, havaalanlarını, velhasıl bütün yatırımları dolar üzerinden imzalıyoruz. Yurt içindeki imkanlarla tamamen yerli sermaye ile yaptığımız yatırımların sözleşmelerini bile dolar üzerinden imzalıyoruz. Doların Türkiye’de kabul edilmediği bir alan var mı? siz düşünün. Bir köy bakkalına gitsen bile doları gösterdiğinde sahibinin gözleri parlamıyor mu ? Ben bu gavur parasını almam bana Türk parası ver diyeni görebilir misiniz ? Bugün TL’nin değeri devamlı düşüş gösterdiğinden ticaret alanında döviz kullanmak zorunda kalıyor, çek ve senetlerimizi dahi döviz cinsi üzerinden kesiyoruz.
Ekonomiyi ayakta tutan ana argümanların en önemlisi ve belki de ilki üretimdir. Üretim olmadan sağlıklı bir ekonomik yapı oluşturmak mümkün değildir. Devlet olarak yabancıların çektiği operasyonlardan etkilenmek istemiyorsan öncelikle üretime dayalı ekonomik bir model oluşturmak zorundasın. Gelişmiş ülkelerin ekonomik argümanlarını incelersek, her türlü mal hizmeti üreterek fazlalarını satmak suretiyle döviz ihtiyaçlarını karşıladıklarını görürüz. Üretime dayalı bir ekonomik model oluşturmayan ülkelerin ekonomileri, dışarıdan ve içeriden her türlü müdahaleye açık ve korunmasızdırlar. Sadece üretmek yetmez, yükte hafif pahada değerli maddeleri üretirsek hem dövizimiz olur ve hem de paramızın değeri yükselir. Aksi takdirde Türk parası eskiden olduğu gibi bol rakamlı günlere döner.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat