Ertuğrulgazi ocağı ve Osmanlı otağı

31 Ağustos 2016 22:36
A
a
Uluslararası Ertuğrulgazi’yi anma İnegöl Şenlikleri’nin 18.’si düzenleniyor. Önceleri yaylalarda, çamlıkta,mesire alanlarında yapılan organizasyon, 2016 yılında 26 Ağustos Cuma namazı sonrası Turgut Alp ve Bay Koca’da Mevlid’i Şerifler ve ikramın ardından 27 Ağustos Cumartesi günü 17:00’de, İnegöl Belediyesi önünde kortej yürüyüşüyle birlikte Yörük Türkmenleri göçü anımsanmak adına at ve deve yürüyüşü, Mehteran ve Kılıç Kalkan gösterileriyle start verildi.
Akşam namazının ardından, yurtiçi ve yurtdışından katılan folklor ekiplerinin gösterileri vardı.Türk Halk Müziği sanatçısı Melisa Pınar ile devam edildi. Çanakkale Türküsü’yle  Genç Osman Marşı’yla ağıtlarla şehitlerimiz yad edildi. Hepimizin ortak paydası Türkiyem türküsüyle birlik ve beraberlik pekiştirildi.
28 Ağustos Pazar günü saat 13:00’te İnegöl Hikmet Şahin Kültür Parkında Seymen yürüyüşü yapıldı. Katılan misafirlerin takdimi sonrasında ikram verildi. İkramın ardından dualarda Ertuğrulgazi Han unutulmadı. Yine cumartesi günü olduğu gibi halk oyunları gösterilerini sundular. Hatay Evladı Fatihan Derneği Güreş ekibi gösterisi ve Türk Halk Müziği Konseri sonrasında program sonlandı.
Programın kısaca özeti böyle.
Ertuğrulgazi Kültür Dernekleri Federasyonu ve İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği’nin birlikteliği ile yapılan organizasyonda Yörük ve Türkmenlerin ananelerinin yaşatılması ve yüzyıllardır birlik beraberlik içerisinde yaşadığımız güzel vatanımızda kardeşliğimizin unutulmaması hedefleniyor.
Ramazan iftarında görüştüğümüzde başlamışlardı heyecanlanmaya ve sorumluluklarını omuzlarında hissediyorlardı. İnegöl Ertuğrulgazi Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz Bey ve genç ekibinin adeta kanı kaynıyordu. Yine Ertuğrulgazi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Nihat Kula Bey sorumluluklarının bilincindeler.
Karakeçililer olarak bütün Yörük ve Türkmenleri kucaklama adına etkinliğe Türkiye’den Bursa, Kütahya, Domaniç, Söğüt, Van Erciş, Samsun, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Eskişehir, Aydın, Kocaeli Yörük ve Türkmenleriyle beraber, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Doğu Türkistan’dan katılımcılar İnegöl’e renk kattılar.
Tabi İnegöl ve Bursa protokolü.
İçerde ve dışarıda Türkiyemizin yaşadığı bütün olumsuzluklara inat kardeşliğin pekiştirildiği programda adeta “biz kardeşiz kardeş kalacağız” mesajı verildi.
Söğüt’ü kışlak, Domaniç’i yayla edinen Ertuğrulgazi Han,  Oğuzlar’dan, soylu Kayı Boyu’nun Müslüman yöneticilerinden olup  Allah’ın nimetlerinin yeryüzünde adil dağıtılması için mücadele etmiş, bu mücadeleyi devam edecek nesiller yetiştirmiş atamızdır. Yetiştirdiği cihat şuurlu nesil dünyaya nizam vermiştir. Dünyaya nizam veren neslin günümüzdeki nesille irtibatının devamı için çalışan başta Karakeçililer ile bütün Yörük ve Türkmenlerimizin üzerinde büyük sorumluluk vardır.
Nihat Kula Bey ve Mehmet Yılmaz Bey’in biz varız diyerek başı çektikleri ve hemen yanı başlarında Esma Ağralı, Cihan Demirtaş, Mehmet Erim, Hasan Bayrak beyler ve görünmeyen kahramanlar Turgut Alpler, Süleyman Şahlar, Savcı beyler, Hayme analar, Halime Hatunlar, Nilüfer Hatunlar var.
Ve haykırıyorlar :“BİZ KARDEŞİZ KARDEŞ KALACAĞIZ.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat