Loading...

ESKİ VE YENİ BAYRAMLAR

4 Ağustos 2018 21:44
A
a
    Eskiden kutlanan bayramlar şimdiki bayramlardan çok farklı idi. Bunu çevrenizdeki pek çok yaşlı insandan duyabilirsiniz. Bayram heyecanı artık eskisi kadar coşkulu hissedilmiyor. Bu sebepledir ki gelenek ve göreneklerimizden, kültürümüzden gittikçe uzaklaşıyoruz. Eski bayramları görenler onların daha neşeli ve eğlenceli geçtiğini söyleyecektir.
    O zamanları görmemiş isek bile en azından bir büyüğümüzden o zamanki bayramları dinlemeliyiz. O kadar yaşayarak anlatacaklardır ki belki biz de biraz olsun o günlerin neşesi ve heyecanını içimizde hissederiz ve günümüzdeki bayramlara daha çok değer vermeye başlarız.
   Eski bayramlarda el öpmek bugünkünün aksine para veya şeker almak için değildi. Çocuklar yaşlıların elini karşılık beklemeden öperlerdi. Fakat, yine de büyükler bu saygıyı mükafatlandırmak istediğinden para vermeyi eksik etmezdi ve çocuklar arasında kaç para topladıklarının muhabbeti yine dönerdi. Ev sahipleri eskiden misafirleri daha güler yüzlerle karşılamaktaydı. Bayram ziyaretleri görevmiş gibi değil, adeta kalkmak istemeden bir eğlenceymiş gibi gerçekleştirilirdi.
   Köy gibi küçük yerleşimlerde akşamları bayram yeri kurulurdu ve oradaki herkes gelir oyunlar oynayarak gülüşür, eğlenirlerdi.
   Artık misafirlikte ev sahibinden o kadar ilgi görülmüyor. Bayram yerlerinden eser yok. Bayram tatilleri turistik bir tatil gibi kullanılıyor ve büyüklerden uzaklara, otellere gidiliyor. Büyükler aranıp bayramları kutlanmasa, artık bu kültür tamamı ile yok olacak gibi.
   İnsanlar artık eskisine göre daha yalnız ve mutsuz ancak bu durumun farkında değiller.
 
  
--------------
Bir gün, küçük kız Aysima oturmuş annesinin mutfakta bulaşıkları
yıkamasını seyrediyordu. Aniden annesinin saçlarında beyazlar olduğunu fark etti.
Annesine baktı ve merakla sordu, "Neden saçında beyazlar var anne?"
Annesi yanıtladı, "Her yanlış yaptığında, beni kızdırdığında, mutsuz
ettiğinde, saçlarımdan biri beyazlar"
Küçük kız bu cevap üzerinde bir süre düşündükten sonra annesine döndü ve "Anne,
Şimdi anladım, anneannemin tüm saçları neden bembeyaz…"
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat