Et fiyatları yüksekliğini biri çıkıp ikna edici bir şekilde açıklamalı!..

6 Eylül 2016 20:53
A
a
İnsanların sağlıklı beslenmeleri için bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdaları yeterli miktarlarda tüketmeleri gerekiyor.
Bu, bilimsel bir gerçeklik… 
Dünya genelinde bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdaların yeterli miktarda üretilmesinde bir sorun yaşanmazken, gıdalar ülkelere ve kıtalara göre tüketiminde bir dengesizlik söz konusu. 
Kişi başına hayvansal kaynaklı gıdaların tüketiminde gelişmiş ülkelerle, gelişme yolundaki ülkeler arasında önemli bir farklılığın olduğu bilinmektedir.
Dahası Türkiye’de hem gelişmiş ve hem de yoksul ülkelerden daha pahalı kırmızı et fiyatlarının yaşanmasına kimse doğru dürüst bir açıklama getirememektedir.
Zaman-zaman hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamalar, üretimin arttırılmasına yönelik önlemler, dışarıdan satın alma kararları ve uygulamalar nedendir bilinmez soruna kapsamlı bir çözüm getirememekte ve fiyatlar yüksekliğini korumaktadır.
Bu da kuşkusu Türkiye’de kırmızı et fiyatlarında bırakın Avrupa ortalamasını dünya ortalamasının bile üzerinde seyretmesini durduramamaktadır.
Bu, yine kuşkusuz kişi başı et tüketimimizin Avrupa ve dünya’dan az olduğu gerçeğini getirmektedir.

* * * 
Peki, bu durum neden böyledir?
Temel neden arz-talep dengesi, yani arzın artan talebi karşılayamayacak bir yapıda olması mıdır?
Yoksa kimi spekülatif davranışlardan mıdır?
Kırmızı et üretimi 1 milyon tonu aşmış olmasına karşın, kentleşme nedeniyle etin hem evde hem restoranlarda tüketimin artması mıdır talebi karşılamaya yetmeyen neden? 
Nedir?
Buna bir hükümet yetkilisinin herkesin anlayacağı şekilde açıklaması gerekmektedir.
Neden kişi başı geliri bizim 3-4 katımız olan Avrupa ülkelerinde kırmızı et fiyatları bizden ucuzdur?
Dahası, neden bizden daha yoksul ülkelerde kişi başı kırmızı et tüketimi bizden fazladır?
Bunun mantıklı bir açıklaması olmaz mı?
Nedir?

* * *

Türkiye’de yağışların özellikle Avrupa ülkelerine göre daha az olması, hayvan başına düşen meraların azlığı, bilgi eksikliği, doğurgan hayvan azlığı ve yüzde 20’lere varan düşük oranı gibi hayvancılığa olumsuz etki eden unsurlar mıdır arzın yeterince gelişmesinin önündeki engeller?
Gürcistan’da, Bulgaristan’da, Romanya’da söz gelimi et fiyatları neden düşüktür?
ABD’de kişi başı gelir 50 bin dolarken, kıymanın kilosu 22 lira, İngiltere’de kişi başı gelir 40 bin dolarken, kıymanın 16, lira, Almanya’nın kişi başı düşen gelir 40 bin dolarken, kıymanın 15 liradan satılabilmesinin açıklaması, nedeni nedir?
Bunu Allah aşkına bir hükümet yetkilisin bizi ikna edici bir açıklama yapması ve önlem alması gerekmez mi?
Edirne'de, 1 kilogram dana kıyma 20, bonfile 30, dana kuşbaşı 22, kuzu pirzola 25, kuzu parça 20-28 liradan satılırken, Edirne'ye 20 kilometre mesafedeki Bulgaristan'ın Sivilengrad kentinde, dana (Kıyma, bonfile, parça ve diğerleri) 9-12 liradan, koyun eti 6.5, kuzu eti (kemiksiz) 10, kemikli 8 liradan satışa sunulabiliyor olmasının nedeni nedir Allah aşkına?
 
1000
icon
Hikmet alb 7 Eylül 2016 09:54

Değerli yazarım çok önemli konuyu gündeme taşımışsınız tebrik ediyorum o besici kardeşimi de cesaretinden dolayı kutluyorum BENİM RAHMETLİ KARDEŞİM DE YENİŞEHİRDE YILLARCA BESİCİLİK YAPTI O ZAMAN BAKANLIK YAPMAYAN FARUK ÇELİK BEYE ŞİKAYETLERİNİ İLETMİŞ OLMASINA RAĞMEN BİR ÇARE BULUNAMADI VE İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ SONUNDA KAHRINDAN VEFAT ETTİ YANİ BU DERTLERİ YAŞAYAN BİR AİLE OLARAK ÖLÜMÜNE SEBEP OLANLARIN BAŞINDA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNDE PROFESÖR DİYE GEÇİNEN SAHTEKAR VE YALANCI KİŞİLERE LANET EDİYORUM BİZ SENİN YANINDA OLACAĞIZ DEYİP UMUT VERDİLER FAKAT SONUN DA ONU TARAFINDA HAKLI OLMAMIZA RAĞMEN OLMADILAR ONLARIN BİLİR KİŞİLİĞİ İLK RAPORUN TAMAMEN ZITTI OLDU VE MENFEAT ÇARKININ DİŞLİLERİ ARASINDA KARDEŞİM MAF EDİLDİ ŞİMDİ BU KONUYA ŞAHİT OLAN SAYIN BAKAN ÇARELER ÜRETEMEZ İSE KİMSE BU SORUNU ÇÖZEMEZ SAYGILAR

0 0 Cevap Yaz
yavuz selim çimen 7 Eylül 2016 00:29

öncelikle iyi akşamlar ismim yavuz selim çimen aile şirketimizde yaklaşık 80 yıldır et işi ile uğraşmaktayız bizaat ben 25 yıldır et işini yönetmekte olup aynı zamanda btso ,da et ve et ürünleri işletmelerini temsilen 7 yıldır meclis üyeliği görevini sürdürmekteyim.Yukarıda yazmış olduğunuz tüm etkenler doğrudur ancak bizim 7 yıldır tüm resmi kurumlara anlatamadığımız en büyük sorun ülkemizde bir kurban bayramı gerçeği olduğudur.Kurban bayramı süresince yani 3 günde ülkemizde bulunan hayvan varlığının neredeyse 3/2 si kesilmekte olup hiç bir kayıt tutulmamakta,tutuluyor gibi gözükse bile maalesef rakamlar çoğu zaman gerçeği yansıtmamaktadır,dolayısıyla ilgili bakanlık ve birimler ülkemizdeki canlı hayvan varlığına bilgisayarlardan baktığı için hiç bir zaman gerçek sonuçları göremeyecek ve süreçleri ölçemediği içinde bu yapıyı sağlıklı bir şekilde yönetemeyeceklerdir.Bu ve buna benzer bir kaç daha önemli konu olup daha fazla bilgi almak ve btso çatısı altında sektörümüz ile ilgili ne

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat