Fatih Mehmet Güler yaşadığı haksızlıkları kitaplaştırıyor

1 Ekim 2016 21:57
A
a
Fatih Mehmet Güler, 35 gibi, çok genç bir yaşta başkan olduğu Umurbey’de büyük başarılara imza atmış, çok sevilmiş bir isimdir.
Zaten o başarılar ve halkla kurduğu içten diyalog onu CHP’nin Gemlik Belediye Başkan Adayı yapmış ve bir önceki seçimde % 8 olan oylar Gemlik’te % 33’e fırlarken, CHP belediyeyi kazanmıştı.
Bu başarıda aslan payı Fatih Mehmet Güler’indi.
***************
Umurbey ve Gemlik’in bir dönem başarılarını yakından izlediğim eski Belediye Başkanı  Fatih Mehmet Güler Gemlik Belediye Başkanlığı görevinden alındıktan sonraki dik duruşu ve yürüttüğü hukuk mücadelesiyle çok değer verdiğim saygın bir isimdir.
Keşke CHP Fatih Mehmet Güler’e hak ettiği ölçüde sahip çıkabilseydi. O sahip çıkamayış aslında CHP açısından Gemlik’te aldığı oylara da sahip çıkamayıştı.
Bu tecrübeden çıkarılacak o kadar çok ders var ki.
Umarım CHP bu vahim hataları yinelemez.
**********
Fatih Mehmet Güler ile geçtiğimiz perşembe günü Nilüfer’de buluştuk, sohbet ettik. Daha sonra sevgili İsmail İşel bize katıldı. İşel okumaya, sanata düşkün aydın kimlikli değerli bir genç hukukçudur.
Fatih Mehmet Güler entelektüel birikimi olan nadir siyasetçilerden. Bir konuşmamızda anılarını yazdığından söz etmişti; tamamlamış, basımı için yayınevleriyle görüşüyormuş, yakında kitap piyasada olacakmış.
Güler, ne iyi yapmış anılarını yazmakla.  Önemli görevler üstlenmiş herkesin yazması, tarihe not düşmesi gerek; çünkü o hayatlar özel olmanın ötesinde kamusal bir yan taşıyor ve anılar kitaplaşırsa bir belge olarak geleceğe kalıyor. O yüzden tanıdığım dostlarımı anılarını yazmaları için daima teşvik ediyorum.
 
 
Çocuklarım torunlarım gerçeği bilsin diye yazdım
 
 
Fatih Mehmet Güler yazma sürecini şöyle anlattı:
“Beş altı yıldır not alıyordum. Gemlik Belediye Başkanıyken başlamıştım. Yaşadığım hukuksuzluklar, keyfilikler, baskılar, vicdansızlıklar, ahlaksızlıklar, karalamalar hepsi kitapta var. Yazmak istediğim her şeyi yazdım. Kitap, 350-400 sayfa olacak, belge niteliği taşıyacak. Bana çamur attılar, ‘yolsuzluk yapan adam’ gibi bir algı yaratmaya, şerefimle oynamaya, alnıma kara çalmaya kalkıştılar. Çocuklarım ve torunlarım için yazdım,  gerçekleri bilsinler.’’
İlk yazarlık denemesi zor oldu mu diyorum.
‘’Zorlanma yaşamadım, aksine yazdıkça içimi boşalttım rahatladım. Bir terapi gibiydi, deşarj oldum. Belediye başkanlığından alınmamdan sonra benim adıma konuşan yorum yapan çok oldu; bana soru soran olmadı. Kitapta bu açığı da kapatıyorum, yani yaşadığım gerçekleri oturdum kendim yazdım.’’
***************
Gemlik’te FETÖ’nün darbe girişimi sonrası hava nasıl diyorum.
“Gemlik’te hava döndü. Halk uğradığım haksızlığın boyutunu anladı. İlk hedefim şu: ‘Fatih Mehmet Güler iyi dürüst bir adamdı, güzel hizmetler yapacaktı, maalesef hukuksuzluklar yapıp engellediler’, densin, ki bu artık deniyor.
İkincisi, kaybettiğim hakların telafi edilmesi sürecini takip edeceğim; tazminat davaları açacağım, çünkü çocuklarımın geleceğinden çaldılar. Üçüncüsü, bu hukuksuzlukları yapanların hukuk karşısında hesap vermesini sağlayacağım.’’
****************
Güler siyasete CHP’de devam etme kararında.
“Ben CHP’liyim. CHP’lilere de yaşananları anlatıyorum. CHP’lilerde ortak yargı, partimin beni maalesef yalnız bıraktığı yönünde. Mesela şimdi CHP bulunduğum suç duyurularına destek olabilir, yaşadıklarımı halka ve CHP tabanına anlatmam için platformlar oluşturabilir.’’
 
Üç İstanbul Romanı
 
Fatih Mehmet Güler okumayı seven bir siyasetçi. Sağ olsun roman konusundaki görüşlerime değer verir, kitap önermemi rica etti.
İki kitap önerdim, hemen aldı: Mithat Cemal Kuntay’ın  ‘’Üç İstanbul’’ romanı ve Ahmet Hamdi Tanpınar’dan ‘’Huzur’’.
Üçüncü bir kitap olarak Nahit Sırrı Örik’ten “Abdülhamit Düşerken”i önermiştim. Güler, ‘’Onu da en kısa zamanda edineceğim’’ dedi.
*******************
Güler’in kitabını heyecanla bekliyorum.
CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir umarım çıkar çıkmaz kitabı okur ve tüm CHP’lilerin okuması için bir çağrı yapar.
Çünkü Gemlik’te yaşananlardan, Fatih Mehmet Güler’in başına gelenlerden, göz göre göre kaptırılan belediyeden CHP’nin çıkaracağı çok dersler var.
Hatta parti okulunda bu anılar ders diye okutulsun derim.
********************
İsmet İnönü ne demiş:
“Ben çok hata yaptım ama aynı hatayı iki kere yapmadım.’’
 
1000
icon
Hüseyin Cahit Atan 2 Ekim 2016 12:45

Fatih Mehmet Güler Başkanımı şahsen tanımadan, hiç bir şekilde bir araya gelmeden, hiç bir menfaat ilişkisi olmadan, Kendisine oy vermemiş biri olarak. sadece CHP nin Gemlik belediye başkanı olduğunda davranışları demeçleri, ve Gemlik için çok değerli projeleri üretmek, ve Gemlik'imizin geçmişten gelen çarpık yapılaşmayı ranta kurban etmeden, halk'ında çıkarlarını korumak ve belkide örnek olabilecek bir kent yaratmak için mesaisini bu yönde harcıyacağına yürekten inanarak, Hep savundum, ve Sayın başkanı yargı sürecinde yakından takip eden biri olarak hep destek verdim. Kendimide bu konuda görüş ve kanaatlerimin ne kadar doğru karar verdiğim ortaya çıkıyor. Bu nedenle Sayın Mehmet Fatih Güleri savunmaya devam ediyorum, Kendisine Hayatta daima başarılar dilerim. Saygılarımla.

0 1 Cevap Yaz
Hikmet alb 1 Ekim 2016 23:37

DUYDUĞUMA GÖRE AMERİKA DA EN ÇOK İLGİ. GÖREN KİTAPLAR ŞAHISLARIN HAYATLARINI YAZDIKLARI KİTAPLARMIŞ BEN DE HER İNSANI BİR KİTAP GİBİ GÖRÜR İSEK İNSANLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BULGULAR BULUNUR İLİM DE GELİŞİR DÜŞÜNCELERİNE KATILIYORUM SEVGİLER

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat