Fazıl Say Bursa’ya geliyor

29 Kasım 2016 22:09
A
a
Müzik, insanın, evrenin sağırlığına en güzel yanıtı.
Seslerden oluşan cümleler kurmak; duyguları, düşünceleri tercüme gerekmeden dünyanın her yerinde başka kulaklara gönüllere aktarmak ne büyük bir yaşam mucizesi.
Seslerin alfabesine; ritimlere, melodilere, armonilere hâkim olanlara ne mutlu.
**********************
Klasik müzik plaklarıyla büyüdüm. Pikabın karşına geçer, plağı pikaba koyar; pür ciddiyet, erik dalından sopamla havada kavisler çizerek, coşkudan tir tir titreyip, huşu içinde keman ve piyano konçertolarını, senfonilerini yönetirdim çocuk aklımla.
Sopranolar ve tenorlarla coşar; gecenin yıldızlı semalarında büyülü bir masal evreninin ufkunda ruhumu kanatlandırırdım.
Annem bana Mario Lanza’yı (İtalyan tenor) dinletirken perdeyi çeker, pencereyi açar gökyüzünü gösterirdi:‘’Bak Can, tenorlar söylerken yıldızlar daha yakın.’’
Gerçekten de öyleydi; yıldızlar mavi bir üzüm ağacının sarı ışıltılı üzüm taneleri gibi burnumun ucundaydılar; uzansam, avucuma düşeceklerdi.
Müzik ayaklarımı yerden keser, tenorun sesiyle ruhum bedenimden kopup evrenin her yerine ulaşabilecek bir hıza kavuşurdu.
*************************
Piyanoyu, kemanı, klarneti, mandolini, gitarı maalesef çalamadım. Müziğe tutkun olmama karşın enstrümanlar karşısında çaresizce yeteneksizdim. Hayatta en imrendiğim şeydir bir enstrümanda virtüöz aşamasına ulaşmış olmak.
O, içimi acıtan büyük açığımı, yıllarca tutkuyla müzik dinleyip, müzik üzerine okuyarak kapamaya çalıştım.
******************
Türkiye’de doğmak müzik seven biri için ne büyük bir ödüldür. Klasik müziği, cazı, napolitenleri, fadoyu, şansonları, tangoları dinlediğimiz gibi halk türkülerine, bozlaklara, sanat müziğinin ezgilerine de gönül kapımızı açık tutup engin bir müzik okyanusundan haz alabiliriz.
 
Klasik müzikte dev sanatçılar çıkardık
 
Fazıl Say, 2015 Uluslararası Laiklik Ödülü’nün sahibi olduğunda şöyle demişti:
"Benim ülkem Türkiye'de laiklik, bizim cesur liderimiz Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet'in prensiplerini belirleyen bir konsepttir."
Say’ında belirttiği gibi laiklik, sanatın sanatsal yaratıcılığın teminatıdır. Cumhuriyet klasik müzikte uluslararası ölçekte büyük sanatçılar yetiştirdiyse Atatürk’ün dehası ve laiklik yüzündendir.
Çok sesli müzik olmadan çok sesli demokrasi de olmaz ki.
İdil Biret, Hüseyin Sermet piyanoda; Ayla Erduran, Suna Kan kemanda; Şirin Pancaroğlu arpta; Şefika Kutluer flütte; Leyla Gencer (Soprano) operada, Gürer Aykal(orkestra şefi)konser salonlarında uluslar arası müzik arenalarında ünlendiler, büyük başarılar elde ettiler, ülkemizi gururlandırdılar.
 
Fazıl Say,  Beethoven Ödülü'nü kazandı
 
 
Bilindiği gibi Fazıl Say14 Aralık’da Bursa’ya geliyor.
Say, Nilüfer Uluslararası Piyano Yarışması ve Müzik Festivali’nin kapanış konserini Saat 20.00’de Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda verecek.
Fazıl Say, geçenlerde dünyanın en prestijli müzik ödüllerinden Beethoven Academy Ödülü'ne layık görüldü.
Bursa konserinden üç gün sonra Say, Almanya’da olacak ve klasik müzik dalındaki en büyük ödül olan, bir anlamda klasik müziğin Oscarı sayılan Beethovenpreis’i kazandığı için ödül törenine katılacak.17 Aralık’ta Almanya'nın Bonn kentinde gerçekleşecek ödül töreninde Fazıl Say, Aşık Veysel’in 'Kara Toprak' isimli eserini icra edecek. ******************************
Fazıl Say sevincini şöyle ifade etmiş:
’11 yaşımdan beri Beethoven çalıyorum. Çalışıyorum. Bütün bir ömür. Çok emek ve çok ruh ile. Ben, doğamda Mozart yorumcusuyum. Mozart'ın gizli sihirli kapısı bana açık. Beethoven'e ise emek ile ulaşmaya çalıştım hep. Bazen becerebildim bazen beceremedim. Ama daha dur. Bitmedi ömür. Daha iyi çalışlar gelecektir. Klasik müziğin en büyük Oskarı Beethovenpreis için teşekkürler. Jüri üyesi onurlu ve dahi meslektaşım Martha Argerich'e de tüm desteği için teşekkürler.
Hayatta çok emek verip "hala istediklerimi yapamadım" dediğim bir ikinci konu da kültürlerin dostluğudur.. Zor konu. Hele şu dönemde... Müzik. Doğu. Batı...
Her şey ne kadar daha anlaşılır olabilirdi...
Ödül töreninde yapacağım konuşmamda bu dostluğum değerini, insanoğlu, insan türü, insanlık, insaniyet gibi değerlere değinmek istiyorum. Bu konuda Çok şey öğrendiğim Beethoven ve Aşık Veysel eşliğinde. Tören 17 Aralık'da Beethoven'ın doğduğu BONN kentinde. Dostlarımızı bekleriz.’’
****************
Bursa’nın büyük eksiğidir bir konser salonunun olmayışı.
Salonlar var ama klasik müzik için yapılmış, opera ve bale dinlenebilecek, izlenebilecek uluslar arası standartlarda salonumuz yok.
Marka şehir olmak kolay değil. Umalım ki bu eksik giderilir ve müziği en uygun salon koşullarında dinleyebiliriz.
******************
Yazım bittiğine göre artık Fazıl Say’ın yorumuyla Beethoven’in 3. Piyano Konçertosunu dinleyebilirim, tarçınlı bir salepte canım çekti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat