Loading...

FETÖ İLE MÜCADELEDE GELİNEN NOKTA…

5 Temmuz 2018 21:25
A
a
Türkiye’nin başına çok büyük dertler açan ve bundan sonra da, yurt sathına yaydığı dalga dalga zararları, yukardan aşağıya yuvarlanarak büyüyen FETÖ belası bir çığ gibi geleceğimizi karartmaya devam ediyor. Başımıza getirilen bu belalar yumağı bundan sonra da devam edecek gibi… 15 temmuz darbesinin konuşulduğu sene-i devriyesinde yine vatan –millet-Sakarya gibi hamaset şarkıları söylenecek, insanların gözlerinden ve gönüllerinden yine bazı gerçekler saklanacak…Siyasi iktidarlarımız yine milletimizin topyekûn bu mücadele azmini istismar ederek siyasi rant elde etmek için söz düellolarına girişeceklerdir. Darbe akşamından sonra geçen iki senenin, FETÖ ile yapılan mücadele takviminin yapraklarına şöyle bir göz atacak olursak, iktidarımızın, bu mücadele de bir arpa boyu kadar yol almadığını görürüz. Diyeceksiniz ki hükümetimiz FETÖ Terör Örgütü ile yapılan mücadele de üzerine düşeni yapmıştır.
 Gerçekten de hükümet sözcüsü sayın Numan KURTULMUŞ’un 17 Temmuz 2017 tarihinde yaptığı resmi açıklamaya göre; o tarihe kadar 111. 240 kamu görevinden ihraç edildi. 32.180 kişi kamu görevinden uzaklaştırıldı. Bunun 35.639 kişisi tekrar görevlerine iade edildi, halen de 50.510. kişi de şüpheli olarak tutuklanmıştır. Gerçekten de bir yıl içinde bu kadar kamu görevlisi hakkında ihraç kararları verilmesi mücadelenin boyutlarını ciddiyetini gösterir. Ancak buradaki sorun “acaba bu kadar işten el çektirilen görevlilerin gerçekten FETÖ'cü olup olmadıkları noktasında toplanmaktadır. Sözde istihbarat teşkilatlarının otuz seneden beri yapısını çözemediklerini ve faaliyetlerini anlayamadıkları bir terör örgütünün, 15 temmuz 2016 dan sonra  birden bire çözülmesi, ihraç ve tutuklamaların olağanüstü boyutlara ulaşması kuşku yaratmaktadır. Son günlerde gazetelere düşen bazı haberler haklılığımızı teyit eder mahiyettedir. İktidara yakınlığı ile bilinen akit gazetesinin 28 Haziran 2018 tarihli ilk sayfasında yer alan bir haberin başlığı “Asker sandıklarından HDP çıktı. Güneydoğu da subay ve astsubayların lojmanlarının oy kullanıldığı sandıklardan HDP ye %70 den fazla oy çıktı. Yine aynı yöredeki polis lojmanlarının oy kullandıkları sandıklardan HDP’YE yüklü miktarda oy çıktı. Yine Haber Türk Gazetesi ile diğer gazetelerde ilk sayfadan 29.06.2018 tarihli nüshalarında ki haberin başlığı da şöyle “Adil Öksüz’ü arayan ekibin başındaki baş komiser FETÖ den tutuklandı.” Bu ve buna benzer haberleri son günlerde çok duyar olduk. Merak edenler yazdığımız gazeteleri temin ederlerse bu haberleri göreceklerdir. Bütün bu haberler doğru ise, o zaman bir hükümet olarak FETÖ ile mücadele de bazı yanlışlıklar yapıyoruz demektir.
Bu millet, 15 Temmuz da üzerine düşeni yaptı. Yıllardır benimseyerek gönlünde yer ettiği demokrasi ortamına sahip çıktı. Bundan sonra da böyle bir kalkışma olmaması için her akşam toplanarak birlik beraberlik havası içinde, malum çevreleri ve yetkilere gerekli ikazlarını yaptı. Bu tür anma toplantıları, kuşkusuz darbeci zihniyetlere bir ikaz ve uyarı aracıdır. Bir atasözümüzde “sağanak yağmur altında ağlayanla, gülen fark edilmez.” Misali dediği gibi, darbe sonrası sivil ve bürokratlardan gözaltına alınanların adil bir şekilde yargılanarak, FETÖ'cüler ile FETÖ'cü olmayanların ayıklanması da elzemdir. Ama bu ayrım çok zordur. Yetkili makamlar, bu ayıklama işlemini yaparken bazı hatalar da yapabilirler. Mühim olan gerçek ortaya çıktıktan sonra, haksızlığa uğrayanların yaralarını devletin sarması önemlidir. Bu mücadele de, devletin kurumlarının gerekli itina ve çabayı göstereceklerine inancımız da tamdır. Henüz vakit çok geç olmadan, devlet elden gitmeden hakikatler gün yüzüne çıkmalı ve adalet tesis edilmelidir.
Kenya’nın ilk devlet bakanı Joma Kenyatta'nın aşağıdaki tespiti bizlere ve yetkililere ders olmalıdır. “Batılılar, memleketimize geldiğinde ellerinde İncil, bizim ellerimizde ise topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapayarak dua etmeyi öğrettiler. Gözümüzü açtığımız da ise, bizim elimiz de İncil, onların elinde ise topraklarımız vardır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat