Fidel Castro hayatını kaybetti…

26 Kasım 2016 20:57
A
a
Fidel Castro 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Fidel Castro'nun ölümünün ardından Küba Devlet Televizyonu’nda kardeşi Raul Castro ölüm haberini resmi olarak duyurdu ve Fidel Castro'nun vasiyetini açıkladı. Buna göre Castro'nun kendi isteği ile naaşının yakılacağı bildirildi
Fidel Castro hayatını kaybetti. Küba'nın eski devlet başkanı Fidel Castro 90 yaşında yaşamını yitirdi. Küba Devlet Başkanı Raul Castro devlet televizyonundan abisi Fidel Castro'nun ölüm haberini doğruladı. Raul Castro, Fidel Castro'nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve bugün naaşın krematoryuma gönderileceğini duyurdu.
'FİDEL CASTRO'NUN NAAŞI YAKILACAK'
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada abisi Fidel Castro'nun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Duygulu konuşmasının sonunda Küba Devrimi'nin sloganı olan "Her zaman zafere doğru" diyen Raul Castro, Fidel Castro'nun naaşının kendi isteği üzerine yakılacağını ve bugün naaşın krematoryuma gönderileceğini duyurdu. Küba’da önümüzdeki birkaç gün boyunca ulusal yas yaşanacak.
Küba'yı yeniden halkına veren lider olarak tanınan Castro, 1976 - 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Küba'yı yönetmişti. Fidel Castro, 2008'de devlet başkanlığını kardeşi Raul Castro'ya devretmişti. Fidel Castro Küba’yı 50 yıl boyunca tek parti yönetimiyle yönetti.
FiDEL CASTRO KİMDİR?
Castro, 1926 yılında Biran yakınlarında doğdu. İspanyol göçmeni bir toprak sahibi olan Angel Castro Argiz’in aşçısı Lina Ruz’dan doğan çocuğudur. Ülkesinde sosyalizmi kurma çalışmalarının yanında, Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki sosyalist hareketlere destek verdi.
Öğrenimini Havana Üniversitesi’nde yaptı ve hukuk doktoru olarak mezun oldu. 1947’de Dominik Cumhuriyeti’ne karşı başarısızlıkla neticelenen çıkarma hareketinde bulundu. 26 Temmuz 1953’te Santiago’daki Moncado kışlasına başarısız bir baskın düzenledi. Tutuklanarak, Santiago da Küba Yüksek Mahkemesi’nde yargılandı. Mahkemede suçlu bulunarak on beş yıla mahkûm edildi. Juventud Adası’nda belli bir müddet hapis yattıktan sonra, geri kalan cezası affedilerek 1955’de serbest bırakıldı.
1955’te Küba’dan ayrılarak Meksika’ya geçti. Burada yeni bir örgüt kurdu. 1956 yılında Küba’ya girişilen çıkarma başarısızlıkla sonuçlanınca, kardeşi Raul ve Ernesto Che Guevera’nın da bulunduğu bir grup arkadaşlarıyla birlikte Sierra Maestra Dağlarına çekildi. Orada başlattığı hareketi, diğer şehirlerdekilerle birleşerek iyice kuvvet kazandı. Devlet Başkanı Batista, 1 Ocak 1959’da Dominik Cumhuriyeti’ne kaçınca, Castro ve taraftarları, 1959 yılı başlarında Havana’ya girdi. Kendisi başkanlığa, Manuel  Uritia Leo ise devlet başkanlığına getirildi. Castro hükümeti geniş kapsamlı toprak reformuna girişti. Topraklarının kamulaştırılmasından zarar gören ABD şirketlerinin baskısıyla, ABD hükümeti Küba’ya karşı ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Castro, şeker karşılığında Sovyetler Birliği’nden aldığı ham petrolü, ABD şirketlerinin elindeki rafinerilerde işletemedi. Bunun üzerine bütün rafinerileri devletleştirdi. Bu durum zaten soğuk olan ABD-Küba ilişkilerini iyice bozdu. 1961 yılının Nisan ayında ABD, Castro’yu devirmek için Küba’ya karşı Domuzlar Körfezi Harekâtını (Bay of Pigs) yaptı. Fakat CIA tarafından düzenlenen bu harekât başarısızlıkla sonuçlandı.
Castro, 1 Mayıs 1961’de Küba’yı "Sosyalist Cumhuriyet" ilan etti. 1962 senesinde Küba’ya Sovyet yapısı nükleer başlıklı füzeler yerleştirmesi sebebiyle ABD ve Rusya’yı savaşın eşiğine getirdi.
Aralık 1979’da Rusya’nın Afganistan işgalini destekleyenlerden biri olan Castro, 7 Şubat 1986’da Küba, Komünist Partisi’nin üçüncü kongresinde yapılan seçimde partinin birinci sekreterliğine yeniden seçildi. Partinin ikinci sekreterliğine, kardeşi Raul Castro getirildi.
FİDELİ NEDEN SEVERDİM?
Severdim… Çünkü eğilmeyen, bükülmeyen, dünyaya meydan okuyan bir adamdı… İnandığı dava uğruna yıllarca ve çektiği bütün sıkıntılara rağmen duruşunu bozmamış, bütün dünyayı karşısına almaktan çekinmemiş, kelle koltukta ama koltuk sevdalısı olmayan bir liderdi… Halkı için neler yaptığını ve halkının da ona olan sevgisini hepimiz takdir etmiyor muyuz? Dünyanın böyle adam gibi liderlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum… Chavez gibi Fidel’ de farklı dinlere mensup olsak bile gönlümde yer edinerek ötelere gittiler…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat