Fidel Castro’nun külleri umudun ufkuna dağılacak

27 Kasım 2016 22:42
A
a
"Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919'da Anadolu'dan emperyalistleri atmak için, Bandırma gemisiyle Samsun'a çıktı. Büyük bir zafer kazandı. Biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemisiyle Havana'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık."
Fidel Castro 1996'da Habitat Zirvesi'nin konuğu olarak ülkemize geldiğinde sarf etmişti bu sözleri ve şöyle devam etmişti:
"Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın."
*****************
Uzun, mücadele dolu, tarihe yön veren, anlamlı, imrenilesi bir hayat sona erdi; Küba Devrimi'nin Başkomutanı Fidel Castro’yu kaybettik.
Ağaçlar ayakta ölür.
Castro devasa bir devrimci çınar olarak, emperyalist fırtınalara karşın direnip ayakta öldü.
******************
İlk gençliğimin unutulmaz sloganıydı:
“Devrimciler Ölmez’’
Devrimciler de ölüyor; aslolan insanlığın geliştirdiği en güzel ideallerden biri olan sosyalizm fikrinin varlığını sürdürebilmesi.
Şu aklını yitirmiş, bencilleşmiş, çıkarcılaşmış, hedonistleşmiş dünyada buna o kadar çok ihtiyacımız var ki.
Sosyalizm insanlığın masumiyetidir çünkü.
********************
“Tarih bitti kapitalizm kazandı sosyalizm gömüldü’’ diyenler vicdansız ve akılsız kapitalizmi tek ve vazgeçilmez seçenekmiş, insanlığın kaderiymiş gibi bize dayatmak için devasa bir propaganda, para ve medya gücüyle insan zihinlerimizi zehirlediler.
Küba onlara yine de korku veriyordu.
ABD, yıllarca bu ülkeye ambargo uyguladı, ablukaya aldı; Küba devrimini bir karşı devrimle yıkmak için Domuzlar Körfezi Çıkarması dâhil her komployu denedi; Castro için yüzlerce suikast girişiminde bulunuldu ama Küba azimle yoluna devam etti.
Castro, Küba’yı direnişin, teslim olmayışın, düzene biat etmeyişin bayrağı yapmıştı ve o bayrak Karayipler’den tüm dünyaya dayanın, biz kazanacağız biz haklıyız mesajını yaydı.
 
Dünya devrimcilerinin manevi önderi
 
Fidel Castro, Küba devlet başkanı olmanın ötesinde evrensel ölçekte değerli bir ideolojik figür, tüm dünya devrimcilerinin manevi önderlerindendi,
Castro, dünyanın saygısı kazanmış iradesiyle, hak bildiği yolda eğilmeden, bükülmeden yürümüş Küba’nın dünyada edindiği saygınlığın ve değerin mimarı olmuştu.
Orada, bir adada, sosyalizmin var olduğunu, bir gün yine umut olacağını bize anımsatan bir kutup yıldızıydı Castro.
Küba, her devrimcinin ikinci vatanıysa aslan payı Fidel Castro’nundur.
Castro, bütün bir ömrü halkı için yaşamış, halkını emperyalist saldırganlık karşısında cesurca korumuş bir sosyalizm efsanesiydi.
********************
Dünyanın orta çağa sürüklendiği; bir üçüncü dünya savaşının neredeyse eşiğine geldiğimiz; emperyalizmin küreselleşme yalanıyla ağır bir sömürüyü meşrulaştırmaya çalıştığı; aşırı tüketim hırsının dünyayı çevre felaketine sürüklediği yıllarda, Castro, bir vicdan anıtı gibi arada çıkışlar yapar insanlığa kapitalizmin yalanları dışında bir başka dünyanın mümkün olduğu gerçeğini anımsatırdı.
Şu söz onundur:
“Soygun felsefesine son verirseniz, savaş felsefesi de ortadan kalkar. ‘’
Kapitalizm ve emperyalizm gerçeği daha yalın nasıl anlatılır ki.
*****************
Küba, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderlik ettiği ulusal kurtuluş savaşımızın anti emperyalist niteliğinin ve Atatürk’ün devrimciliğinin değerinin farkındaydı.
O yüzdendir ki Küba’da bir Atatürk heykeli vardır.
Ve o heykel bir büyük devrimci olan Castro’nun, bir başka büyük devrimciye Gazi’ye selamıdır.
***************
Fidel Castro’nun külleri 4 Aralık günü düzenlenecek törenle Küba’nın 19.yüzyıldaki bağımsızlık kahramanı Jose Marti ve diğer Kübalı önemli önderlerin de gömülü olduğu Santiago de Cuba’daki Santa Ifigenia mezarlığında toprağa verilecek.
Ama Fidel’in anısı bir umut ışığı olarak tüm dünyayı aydınlatmaya devam edecek.
Ne mutlu Fidel gibi bir ömür sürene, aşk olsun yani.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat