Loading...

Fotofest, Abdal Simit Fırını, turşucu Salih

7 Kasım 2016 20:31
A
a
Türkiye’nin ilk uluslararası fotoğraf festivali FOTOFEST’in 5 Kasım Cumartesi günü, Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenen geleneksel ‘Festival Yürüyüşü’ pek çok siyasi yürüyüşe katılmama karşın bana apayrı heyecan verdi; nasıl vermesin ki, sanat adına yürünmesi korteje katılanların ellerinde taşıdıkları fotoğraflarla, yani yürüyen fotoğraflarla oluşan görsellik şu acılı, zor günlerde içime güzellik duygusunun tesellisini katıyor, ruhumu arındırıyordu.
Uluslararası fotoğraf festivali fikrini oluşturanlara, konuyu gündeme taşıyan dönemin CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ceyhun İrgil’e, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye, Kent Konseyi’ne, BUFSAD’a insana umut saçan bu sanat etkinliği için bir fotoğraf sever olarak teşekkür ediyorum.
*****************************
Yürüyüşten sonra yolum Demirtaş Paşa’ya düştü; karnımda nasıl aç, ünlü simit fırını Abdal Fırınından iki taptaze, çıtır çıtır, dumanı tüten, susamı buram buram kokan simit aldım, çayla içmeye hazırlanıyordum ki gözüme bir seyyar turşu arabası ilişmesin mi. İki delikanlı var tezgâhın başında. Yanaştım, “karışık bir turşu suyu’’ dedim ve ilk yudumu içince kalakaldım. Yahu ben bu turşuyu bir yerden anımsıyorum ama nereden. Sordum delikanlılara, “abi Bursa’lımısın?’’ dediler. Gülümseyip, “doğma, büyüme’’ dedim. “Turşucu Salih’in torunlarından alıyoruz’’ yanıtı geldi.
Tabi yaaa!.. O enfes turşu bu işte.
 
Tahta Kalede bir turşucu
 
Anılar canlanıverdi. Tahtakale’deki manav dükkânının bir kösesinde turşu da satardı Turşucu Salih.
O canım salatalık, domates, lahana ve biber turşuları ve acı, tatlı turşu suları. Değme ressamın sanat şaheserinden daha cazip bir resmin renkleri ışıldardı o köşede. Biz turşuyu daima oradan alırdık babamla. Plastik torbalara turşumuz konup üstüne kepçeyle turşu suyu dökülürken karışık turşu suyumuzu içmeyi de ihmal etmezdik.
Turşu paketlerini kutsal bir emanet gibi mutlaka ben taşırdım ve Tophane yokuşundan Hisar’a evimize hızlı adımlarla, telaşla, yüreğim sevinçten çarpıntılar içinde yürürken bir an evvel tekrar turşu yemek için sabırsızlanırdım.
Çocukluğumun unutulmaz lezzetini yeniden bulmuştum. Hayat rastlantılardı ve Bursa her köşesi hatıralarla dolu bir efsunlu mekândı.
Demirtaş Paşa artık benim lezzet durağım. Ördekli’de Osmanlı çayım var, karşıda Abdal Simit Fırını ve Turşu’cu Salih’in turşusu.
************************
FOTOFEST fotoğrafçıları sözüm size…
Siz, çocukluğumun lezzetlerinin, oyunlarının, oyuncaklarının, insanlarının, mahallelerinin, insan ilişkilerindeki o eski hürmetin, şefkatin, vefanın, yani anılarımın sarsıcı özleminin fotoğrafını çekebilir misiniz?
Uzak düştüğüm hayalleri, umutları, insanları fotoğraflayacak bir makineniz var mı?
Siz ışığı resmedersiniz; çocukluğumun o şen ışığını hayatın kaosunda bulabilir misiniz?
 
 
Ödüllü fotoğraflarla diyalog kuramadım
 
Turşu ve simit faslını tamamlayıp karnımı bir güzel doyurunca Merinos AKKM’deki ‘’FOTOFEST Festival Açılışı ve Yarışma Ödül Töreni’’ni izlemek için keyfim yerine geldi.
Dolu salonda büyük ilgi gören güzel bir organizasyondu; gecenin erkek sunucusunu beğendim akıcı Türkçesi var.
Konuşmalarda verilen mesajlar iyiydi. BUFSAD Başkanı Serpil Savaş fotoğraf sanatının anlamını, fotoğrafın sanat boyutunu net olarak vurguladı. Recep Altepe ise festivalin kurumsallaştığına, Bursa’ya fotoğraf sanatına, kültürler arası yakınlaşmaya katkı yaptığına değindi.
Geceye iki büyük fotoğrafçı katıldı: Ara Güler ve Çoşkun Aral.
Ödül Töreninden sonra Ara Güler için yapılan müthiş belgesel seyircilerden yoğun alkış aldı. “Ara Güler: İstanbul’un Gözü’’ adlı belgeseli yarın ki yazımda anlatacağım.
**************************
Gelelim “şeytanın gör dediği’’ noktalara.
Yarışmada mansiyon ve ödül alan fotoğraflar geceyi izleyen pek çok fotoğrafçıyı hayal kırıklığına uğrattı. Beni yüreğimden yakalayan bir fotoğraf göremedim. Hani ‘’diyalog’’ deniyor ya, mansiyon ve ödül alan fotoğraflarla “diyalog’’ kuramadım. Jüri fotoğrafları değerlendirirken neyi ölçü aldı kavrayamadım, belki de benim fotoğraf konusundaki yetersizliğimdendir.
Bursa’da 30.yılını kutlayan BUFSAD var; artarda fotoğraf kursları açılıyor; fotoğraf dernekleri toplulukları kuruluyor; Bursa FOTOFEST’in şehri; iyi fotoğraf çekmek için dört mevsimin ışığına sahip kentimizde kendini kanıtlamış fotoğrafçılar bulunuyor. Ama gelin görün ki Bursalı fotoğrafçılar bırakın ilk üçe girmeyi mansiyon dahi alamıyorlar; şaşılacak şey. Bursalı fotoğrafçılar makinelerini önlerine koyup düşünsünler, ya da bu yarışmaya Bursalı fotoğrafçılar ilgi göstermemişse yarışmayı düzenleyenler düşünsünler nedenini.
*************************
Önceleri fotoğraf sergileri sokaklarda, meydanlarda, değişik semtlerde hayatın içinde halkla diyalog halindeydi; şimdiyse Merinos Fuar Alanına konmuş sergiler. Kent Diyalogları denmiş ama fotoğrafların halkla diyaloğu kısıtlanmış. Nitekim, yazdan kalma bir Pazar günü olmasına karşın halkın katılımı çok azdı sergiye, çoğunlukla fotoğrafçılar vardı.
Son bir nokta: Festival afişinde, festival Bursa’da yapılmasına karşın, Bursa’dan değil de İstanbul‘dan Galata Köprüsünün fotoğrafının yer almasına mana veremedim. Bursa’dan ne fotoğraflar çıkardı afişte yer alacak ve daha anlamlı olurdu.
*******************
Pazar günü Merinos Fuar Alanındaki sergiyi Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe’de gezdi, fotoğrafçılarla konuştu. Altepe’nin hakkını teslim etmek gerek, fotoğrafa gönülden destek oluyor. Sanıyorum Altepe’nin aklında fotoğraf müzesi oluşturma fikri var. Gelecek senenin festival teması “alışveriş’’ olabilir, size fısıldamış olayım şimdiden.
Yerel yönetimler sanatın her dalına yatırım yapmalı; o yatırım Bursa’ya gelişmişlik, verimlilik, barış, huzur ve mutluluk olarak geri döner.
 
1000
icon
atila özdür 8 Kasım 2016 11:08

Bu turşucunun turşusunu bilmem amma, turşu dediğin yoğurt gibi evde yapılanıdır. Merak ederim, nasıl taam eyliyor bu turşuları, insanlar. Turşuhanelerde sıra sıra onlarca yüzlerce mavi renkli ve plastikten yapılma büyük bidonlar. Tekstil sanayii, deri sanayii ve bilumum sanayi için terbiye edici mayalandırıcı renk açıcı koku saçıcı bidonlara basılan turşular. Turşunuzu kendiniz kurun, yoğurdunuzu kendiniz mayalayın ve tarhananızı da yine kendiniz karın ki, boynunuz kalın olsun...

1 1 Cevap Yaz
Hikmet alb 7 Kasım 2016 23:28

SADECE OKUDUĞUMU ANLATMAK İÇİN YAZDIM BENİM İLGİ ALANIMIN DIŞINDA BİR KONUDUR KEŞKE BURSA İLE İLGİLİ RESİMLER YARIŞSA İDİ DAHA İYİ OLUR DİYE YAZARIN DÜŞÜNCESİNİ DESTEKLİYORUM

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat