FOTOFEST başlıyor, Nilüfer’de Fotoğraf Müzesi açılıyor

31 Ekim 2016 22:10
A
a
Bursa’da fotoğraf sanatı adına sevindirici iki haberi paylaşayım.
Bursa son yıllarda fotoğraf sanatında öncü kent oldu. Bunda 30 yıldır fotoğraf kültürü edindiren, fotoğraf etkinlikleriyle, gezilerle, atölyelerle, eğitim çalışmalarıyla fotoğrafa ivme kazandıran Bursa Fotoğraf Sanatı Derneğinin (BUFSAD) rolü büyük.
Kentimizde fotoğrafa ilgi artarak sürüyor; art arda dernekler açılıyor, fotoğraf çekmeyi öğrenmek için kurslara yazılanların sayısı çoğalıyor.
Bu nicelik artışı umarım fotoğrafın kalitesini, fotoğraf sanatçısı sayısını da arttırır da ulusal ve uluslararası ölçekte önemli fotoğraf sanatçıları yetişir Bursa’dan.
***************************
Fotoğrafın lider kurumu BUFSAD, Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Bursa’da uluslararası bir fotoğraf festivalinin başlamasına öncülük etmişti. 6. yaşına basan BursaFotoFest uluslararası ölçekte itibar görüyor artık.
Geçtiğimiz hafta bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin tanıtım toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde (AKKM) Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni, BUFSAD Başkanı Serpil Savaş, BursaFotoFest Küratörü Kamil Fırat ve Kent Konseyi Genel Sekreter Vekili Murat Başlar’ın katılımıyla yapıldı.
 **************************
Recep Altepe’nin şu saptaması yerindeydi: “BursaFotoFest, her geçen yıl markalaşma yolunda önemli mesafe alıyor. Bundan sonra da gelişerek devam edecek. Her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip olan Bursa, fotoğrafa gönül verenler için adeta bulunmaz bir kaynak.”
Bursa Altepe’nin de ifade ettiği gibi her köşesi doğa güzellikleri taşıyan, tarihi kimliği, kültür çeşitliliği, sanayi ve tarım şehri oluşuyla fotoğrafçılar için mükemmel olanaklar sunuyor.
BUFSAD başkanı Serpil Savaş’ın “Bursa dört mevsimi olan bir şehir. Dört mevsimin ışığıyla Bursa’yı fotoğraflamak Bursa’ya tanıklık etmek mümkün.’’ cümlesi Bursa’ya ilişkin önemli bir değere vurgu yapıyordu.
Fotoğraf ışığın şiiri, ışıkla yazı yazmak sanatı. Bursa’da bu ışığı sunuyor zaten.
***********************
Kamil Fırat’ın ifade ettiği gibi bu yılın festival teması ‘’Kent Diyalogları’’. Fırat, şöyle diyor: “Kentleri var eden diyaloglardır. Yoksa kent de yok oluyor. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Bugün bütün dünyada sıkıntılar yaşanıyor.’’
Ben insan odaklı ve hikâyesi olan fotoğraflara tutkunum. O yüzden merakla bekliyorum, bakalım insan ve kent ilişkisinde hangi öyküleri yakalayacak fotoğrafçılar. Mesela Bursa bir emek şehri, emekçilerin kentle diyaloğuna tanıklık eden fotoğraflara ayrı ilgi göstereceğim.
****************************
5-10 Kasım tarihlerinde düzenlenen BursaFotoFest, 5 Kasım Cumartesi günü 16.00’da Cumhuriyet Caddesi’nde düzenlenecek geleneksel ‘Festival Yürüyüşü’ ile başlarken akşama Merinos AKKM’de ‘Festival Açılışı ve Yarışma Ödül Töreni’ var.
 
Bursa’nın ilk fotoğraf Müzesi açılıyor
 

 
Fotoğrafla ilgili bir müjde de kültür ve sanat alanındaki duyarlılığıyla bilinen Nilüfer Belediyesi’nden geldi.
Nilüfer’de Misi’de Türkiye’nin üçüncü Bursa’nın ilk fotoğraf müzesi açılıyor.
Daha önce bir söyleşimizde Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürü Güney Özkılınç müzeden söz etmişti. Müzenin tanıtımı Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in katılımıyla geçtiğimiz hafta Misi’de yapıldı. Müzeye BUFSAD’da katkı koyacak.
***************************
Müze’nin sadece fotoğraf makinesi ve ekipmanlarını içermeyip yaşayan bir müze olması planlanıyor. Fotoğrafın geçmişi kadar bu günü de değerlendirilecek, fotoğraf söyleşileri, etkinlikleri, eğitimleri yapılacak, sergiler açılacak, fotoğraf sanatçılarının eserlerine ulaşılabilecek; yani geniş bir fotoğraf kültürü edinebilecek müzeden yararlananlar. Müzede Türk ve yabancı fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını sergileyebilecekleri bir fotoğraf galerisi de bulunacak. Ayrıca geniş bir fotoğraf arşivi oluşturulacak Bursa’ya ilişkin olarak.
****************************************
Mustafa Bozbey müzeye ilişkin şu bilgiyi veriyor:
“Nilüfer Belediyesi olarak Türkiye’de üçüncü Bursa’da ilk fotoğraf müzesini yapmak bize heyecan veriyor. 1800’lü yıllardan günümüze kadar ekipmanlar burada sergilenecek. Eğitimler, kitaplar, karanlık oda eğitimleri ve çeşitli aktiviteler BUFSAD ile birlikte gerçekleştirilecek. Fotoğraf herkesin hayatında önemli yer tutuyor. Bu müze yaşayan bir müze olacak ve geleceğe imza atacak. Tarihi bir mahallemizde böyle bir müze olması da bölgeye ayrı bir değer katacak. Yakın zamanda kapılarını açacağız ve Nilüfer Belediyesi olarak yine Bursa’da bir ilke imza atacağız. Bu müze toplumdaki her yaştan insana ev sahipliği yaparak alanında geçmişe de ışık tutacak.”
************************
Yıldızı kentimizde giderek yükselen fotoğrafa hem Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Nilüfer Belediyesi’nin yatırım yapması destek olması ne güzel.
Artık gerisi fotoğrafçılara kalmış; ne diyelim ışıkları bol olsun, bize Bursa’yı her boyutuyla sanat adına güzellikler yaratarak fotoğraflasınlar; Bursa’ya tanıklık etsinler.
 
1000
icon
Bahar Borazan 1 Kasım 2016 10:43

Yuregine kalemine saglik Can bey. Son paragraf cok onemli. Bursa'li fotoğrafçıların bu aktivitelere gosterecegi ilgi cok onemli.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat