Fuarcılık ve Tarım Fuarı…

12 Ekim 2016 22:44
A
a
Bu gün açılışı gerçekleşen ve kapılarını sektöre açan (Burtarım 2016) Bursa 14. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı tam 5 gün boyunca açık kalacak.
Tarımsal donanım firmalarından tutun, hayvancılık ekipmanlarına,  traktör modellerinden, tohuma kadar geniş bir ürün kapsamını içeren çeşitliliği ile sektör temsilcilerinin izleniminde olacak.
TÜYAP’ın başarılı eşgüdümü ile bu gün kapılarını 14. kez açacak olan fuar, alanında Avrasya coğrafyasının en büyüklerinden.
Bursa’da fuar nedeniyle bütün otellerin dolu olduğu belirtiliyor.
Bu, Bursa turizmi açısından da önemli bir etkinlik…
 
* * *
Uluslararası ticarette büyük önemi olan fuarlar, günümüzde daha da önemli hale geldi.
Avrupa'da, Asya'da olsun dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl düzenlenen bu pazarlar, binlerce satıcı ve alıcıyı bir araya getirerek büyük bir alış-veriş potansiyeli yaratması açısından çok önemli.
Bilindiği gibi ticari boyutu gittikçe ön plana çıkan fuarlarda katılımcı firma ya da kuruluşlar kendilerine ayrılmış alanlarda ziyaretçileriyle görüşmeler yapmakta, ürünlerini sergilemekte veya bu alanlarda kendi kurumsal renk ve imajlarına yer veren fuar stantlarında çeşitli görseller kullanarak da kendilerini, ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmaktadır.
Bu boyutuyla fuarlar aynı zamanda fuar hizmetleri endüstrisinin de doğuşuna neden olmuş, fuarların düzenlendiği kentlerde dekorasyon, konaklama hizmetleri, hosteslik hizmetleri, yiyecek içecek ve ulaşım servisi gibi birçok alanda hareket yaratmıştır.
Bugün Bursa’da görüldüğü gibi…
 
* * *
 
Fuarlar, üretim sistemleri ve tanıtım olanaklarında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak da bu gelişim süreci doğrultusunda daha farklı niteliklerdeki ürün ve hizmet grupların tanıtımı ve pazarlanmasını gerçekleştirmek amacıyla farklı gruplara ayrılmıştır. 
Sözgelimi, tarım, endüstri ve her türlü tüketim mallarının birlikte ve çeşitleriyle (mamul, yarı-mamul ve hizmet) sergilendiği fuarlardır.
Genellikle ürün ve hizmetin tanıtılması ve satışı esasına göre düzenlenmektedir.
 
 * * *
Bursa’da TÜYAP A.Ş. kanalıyla başarılı fuarlar gerçekleştirilmektedir.
Hemen her ay bir yahut birkaç fuarın Bursa için gelinen nokta açısından yeterli olmasa da önemli bir gelişmedir.
Türkiye, dünya fuarcılık pastasından salt yüzde 1’lik bir pay almaktadır ki, bu Türkiye açısından azdır.
Bursa, fuarcılık alanında da son yıllarda önemli sıçramalar göstermiştir.
Evet, konusunda ülkemizin ve bölgesinin en büyük buluşmasını gerçekleştiren uluslararası nitelikteki fuarlar; geçtiğimiz yıl 286.916 kişi tarafından ziyaret edilen, ülkemizde düzenlenen ‘Tarım Fuarları’ içerisinde 7 iklim coğrafyasına hitap eden tek fuardır.
Tarımsal kaynakları, bereketli toprakları, yüksek üretim gücü ile tarım ve hayvancılık sektöründe önemli yere sahip Bursa’da 13 yıldır başarı ile düzenlenen, Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, 2016 yılında 14. kez 30’a yakın ülkeden 500 firma ve firma temsilciliğinin katılımında, 7 ayrı salonda, 40 bin m2 kapalı, 30 bin m2 açık sergileme alanından oluşan 70 bin m2 alanda hazırlandı.
Ülkelerin, çeşitli dönemlerde ortaya çıkan küresel ekonomik krizlerden en az zararla kurtulabilmesinde en önemli sektörlerden biri olan tarım, ekonomik bağımsızlık ve kalkınmanın en temel yapı taşlarından biridir.
Yarın, Burtarım 2016 fuar izlenimlerimle konuyu sürdüreceğiz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat