Gazeteciler için baş ucu romanı: ‘’Sıfır Sayı’’

15 Eylül 2016 22:13
A
a
Bayram öncesi, CHP’nin simge isimlerinden Ali Nihat Irkörücü’nün oğlu Berk Irkörücü’nün Duygu Ersan'la düğününe sevgili Mehmet Ali Yılmaz ile birlikte katıldık.
Düğünler beni mutlu ediyor, umutlanıyorum; gençlerin yuva kuruşu bu ülkenin geleceğine duydukları güvenin kanıtı.
Mustafa Bozbey’in kıydığı nikâhta eski dostlarla olmak güzeldi. CHP eski Bilecik Milletvekili Tayfur Ün, CHP eski Bursa Milletvekilleri Mehmet Küçükaşık, Yahya Şimşek, Kemal Ekinci ve CHP’nin duayenlerinden Bilgin Alanbey ile anılar ve esprilerle taçlanan bir sohbet gerçekleştirdik.
Siyasette makamlar gelip geçiyor geriye dostluklar kalıyor; hoş herkesin birbirinin sırtını saplayacağı hançere yer aramak için sıvadığı günümüzde dostluklarsiyasette azdır ama değerlidir.
******************
Sosyal medyada bayram için şunları yazdım:
‘’Anımsama beynin en büyük armağanı. Anılar geçmişi canlı tutuyor; zamanı donduruyor, ölüme teselli yaratıyor.  Yaşanmışlıklar, o sevdiğim yüzlerdeki mimikler, gülümsemeler, sohbetlerdeki sesin sıcak tınısı. Mekânlar, doğa, kurulmuş sofralar, geziler, her şey insanla güzel. İnsansız anı yoktur ki. Ve en acı şeyler bile anıya dönüştükçe hafifliyor, hatta sevgiyle anımsıyorsunuz o insanları, olayları. Birbirimizin tanığıyız. Her dost yaşantımıza tanıklık eder onları kaybedince bizim de bir parçamız ölür; o kadar çok sevdiğim insanı kaybetmişim ki, bazen kalbim onların özlemiyle parça parça oluyor.
Hüsnü(dedem), Şükriye(anneannem), Salim( babam), Müzeyyen(annem), Güner(teyzem), Nihat(dayım). Sizi hiç unutmadım. Bir daha asla görüşemeyeceğiz biliyorum. Hayatlarımız evrimin bir noktasında kesişti. Ömrümün bir döneminde varoluşumu güzelleştirdiniz, paylaştık gökyüzünün mavisini, ekmeğin sıcaklığını. Minnettarım. Bir çok şeyi anımsıyorum bir çok şeyi de unuttum. Zihnin yeterliliği sınırlı çünkü. Bir film annemdir hep, bir maç daima babam, bir klarnet duysam dedem, bir Selanik cümlesi geçse anneannem. Öpemediğim elleriniz nur içinde olsun. İyi bayramlar; tüm dostlarıma da tabii.’’
************************
İnsan yıl aldıkça hayaller azalıyor anılar artıyor.Ben seyahatlerimi daha çok zihnimde yapıyorum; müzikler, filmler kitaplar beni anılara götürüyor, hasret dolu saatler içinde mutlu olmaya çalışıyorum.
Bu bayramda da öyle yaptım.Filmler, müzikler ve kitaplarla geçirdim günlerimi. Pek çok yerli yabancı kaynağı tarayarak, eleştirmenlerin, yönetmenlerin, görüşlerine bakarak, sinema tarihine damga vurmuş filmlerden bir liste hazırlıyordum; bitirdim.
 
Sıfır Sayı
 
 
Bilindiği gibi, Umberto Eco Orta Çağ uzmanıdır ve ‘’Gülün Adı’’adlı tarihi romanıyla ün kazanmıştır. Eco’nun kitaplarından örnekler vereyim: “Beş Ahlak Yazısı’’, ‘’Baudolino’’, ‘’Foucault Sarkacı’’.
Umberto Eco’nun, “Sıfır Sayı” adlı romanını bayramda bir solukta bitirdim.
Kitap için ‘’Kötü gazetecilik konusunda bir rehber’’ denmiş arka kapakta.
**************************
Eco, gazetecilik üzerine kısa ama çarpıcı bir roman yazmış. Roman karakterlerinin adlarını Eco, font adlarından seçmiş. Kitabın konusu şöyle:
‘’Tam bir kaybeden olan Colonna(50) gazeteci Simei’den iyi bir iş teklifi alıyor: Yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey sıfatıyla bir yıl boyunca bir günlük gazete için hazırlanan 12 “sıfır sayı’’yı yönetecek ve ‘’asla çıkmayacak olan bir günlük gazetenin hazırlanışıyla geçen bir yılın öyküsü’’nü anlatan bir kitap yazacak. Patron Vimarcate bu gazete sayesinde finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek o da Yarın adlı gazete tasarısından vazgeçip güzel salona giriş yapma iznini koparacak.’’
Yani gazete bir tür şantaj.
****************
Kitap gazeteciliğe ironik bir üslupla yaklaşıyor, medyadaki çürümüşlüğü anlatırken gazetecilik üzerine çok güzel saptamalar içeriyor. Birini yazayım:
‘’Haber denen şeyden bu dünyada çok fazla var ama neden Bergamo’da bir kaza olduğunu söylerken Messina’da bir başkasının olduğunu görmezden geliyoruz? Gazeteyi yapan haber değil, haberi yapan gazetedir.’’
*************************
‘’Sıfır Sayı’’ gazetecilerin, gazete okurlarının, gazetecilik üzerine düşünen herkesin edinmesi gereken bir roman.
 
1000
icon
Hikmet alb 16 Eylül 2016 18:04

TV HABERLERİNDE BAKIYORSUN BİR KİŞİNİN ADINI O KADAR ÇOK SÖYLENİYOR Kİ SANKİ HAFIZALARA İYİCE KAZINSIN İSTENİYOR O İSME KARŞI ALERJİ YARATILDIĞININ FARKINDA DEĞİLLER GAZETEDEKİ HABERİN NEDEN VE NİÇİNİ GÜNDEME TAŞINMADIĞI MÜDDETÇE YANİ YORUMLANMADIĞINDA ÇOK YAVAN KALIYOR SANKİ SAYFA DOLSUN KABİLİNDEN YAZILMIŞ ONUN İÇİN DEĞERLİ YAZARIMIZIN SON CÜMLELERİNDEKİ SÖZ BİR GAZETEDEKİ ANLAYIŞIN BU TARZDA OLMASINA BEN DE KATILIYORUM BAŞARILAR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat