Loading...

Göktuğ Plaza ne olmalı?

7 Ocak 2018 21:36
A
a
Güney Marmara’nın cazibe merkezi olarak planlanmıştı.
24 Kat ve 35 bin metrekare araziden oluşuyor. Açılışı öncesinde bazı aksaklıklar yaşanmasına rağmen görkemli bir açılışı oldu. 500 araçlık otoparkı daha 1990’lı yıllarda büyük düşünülmüş olduğunun bir göstergesi aslında.
Binanın yanında ve içerisine geçmiş biçimde düşünülmüş bir dönme dolap lokanta sonradan iptal edildi. Daha market ne bilinmezken planlanmış alış-veriş merkezi, tekstilden elektronik çarşıya, spor alanları ve sinemalara kadar bir çok imkan sunacaktı Bursalılara.
Amaç elbette para kazanmaktı. Yatırımcı bu düşünceyle yola çıktı şüphesiz.
Binanın yapım aşamasında bir takım aksaklıklar kazalar derken açılışı gerçekleşmesine rağmen maalesef Bursa ve Bursalılar olarak plazadan faydalanamadık.
Tabi yatırımcı da bu konuda kesinlikle zara etti. Hala zarar etmeye devam ediyor kanımca.
Bursa valisi İzzettin Küçük bey’in bir sözünü işitmiştim. Zeytinliklerin içinde tarihi eser çıkıyor, hemen tarla korumaya alınıyor, tarla sahibi ürününü bile toplayamıyorken vali beyin söylediği bir söz. Çok hoşuma gider. “Bazı uygulamalar var hayatı durdurucu, bu böyle olmamalı” gerçekten tebrik edilecek bir söz, bir kez daha ayakta alkışlanmalı.
Böyle hayata bakışı olan bir valimiz varken biz de hayatımızı daha nasıl kolaylaştırabilirizin yollarını aramalı ve gerekli adımları atmalıyız.
Plazanın tam karşısında Atatürk Stadı vardı. Şimdi yerinde yeller esiyor. Plaza adeta yapayalnız kaldı.
Bina hakkında çok söz söylenebilir.
Biz bir teklifte bulunalım.
Gelin bu muazzam plazayı bir devlet kurumu yapın.
Yakın olması nedeniyle İl Gençlik Spora veya deprem riski yüksek ve giderek de artan bir trentte olan İŞKUR binası kullanımı için neden düşünülmesin?
İŞKUR’a ait bir arazi var Yalova yolunda. Daha önce bu konuyla ilgili iki adet yazımız olmuştu. İşin içerisinde Büyükşehir belediyesi Osmangazi belediyesi ve Milli emlağın olduğu bir durum var. Hoş, bu konu çözülür elbette. Çözüm bulunana ve bina inşaatı tamamlanana kadar gerçekten deprem riskinin çok yüksek olduğu İŞKUR binalarının ikisinin de bu plazada bir araya getirilerek verdiği hizmetin de hızlanması sağlanacak düşüncesindeyim. Bursamız da bilindiği gibi birinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. İki binada yüzlerce insan çalışıyor. Binlerce Bursalı da binaya her gün giriş-çıkış yapıyor.
Kimse canını sokakta bulmadı herhalde.
Öncelikle bu binanın devlete nasıl geçeceğinin hesabı yapılmalı. Ama kiralık ama mülk edinme şeklinde. Sahibinin kapısı çalınmalı. Yapıldığı günden itibaren sürekli giderle sahibine yük olan bina yük olmaktan çıkartılmalı.
Yeniden bir elden geçirilerek devlet kullanımına kısa sürede getirmek mümkün görünüyor. Binanın kullanılmasıyla ilgili resmi prosedür sorunları (varsa tabi) giderilmeli.
Ardından merkezde de bulunan bina İŞKUR tabelası asılıp hem Bursamıza hem Bursalılara hem de devletimize kazandırılmalı.
Merkezde olan binaya kolayca vatandaşın ulaşabileceği için Bursalılar da sanırım bu durumdan hoşnut olacaklardır.
Bu yazımızı hazırlarken ne bina sahibiyle, ne belediyelerle, ne de devletin herhangi bir kurumuyla oturup konuşmuş değilim. Bu nedenle bir kimsenin kalemi olarak yazımızı hazırlamadık. Pozitif bakılmalı, bizim gibi.
Bu bina insanlığa hizmet etsin düşüncesindeyiz.1000
icon
yorumcu 10 Ocak 2018 01:08

google araması yaptırdığında tower plaza diye planların resmi ve diğer resimler çıkıyor milli bey bu vesileyle yazardan helallik istemelisiniz..sayın metin milli bey

0 1 Cevap Yaz
Metin milli 8 Ocak 2018 09:48

Bu yazı sipariş yazı.Ömer Göktuğ sipariş etmiş hemde. Yoksa nerden bulunacak o planlar.Rahmetli Erbakan hocam olsaydı Hasan’a “hadi ordan hadi ordan” derdi

1 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat