Loading...

Güncele dair

10 Ekim 2018 20:46
A
a
James Bond tarzı ajanlık, ajanlık hikayelerinin içinde binde 1’i ifade etse bile, o binin gerçekleşen 1’lik kısmı önem taşır. Türkiye’nin de zaman zaman FETÖ kapsamında yurt dışında operasyonlar yapıp şahısları Türkiye’ye getirdiklerini görüyoruz. CIA de Türkçe bilen ajan yetiştirdiğini açıklamış. Şaşırmadık çünkü zaten Türkçe bilmeyen ajan, ajan değildir. Bizim MİT nasıl geçtiğimiz 7-8 yıl içinde Arapça bilen eleman ilanına çıkmışsa, ABD de böyle bir hamle yapmış. Hakkıdır. Zaten Türkçe dili ajanlığın ortak dilidir. Her ajanın kendisini ifade edebilecek kadar Türkçe bilmesi kendi kariyerinin devamı açısından önemlidir.
 
MCKINSEY MESELESİ
Kurtulmanız gereken bir ceset var. Cesetten kurtarıcı amcaları arıyorsunuz. Bir miktar cep harçlığıyla elinizde fazladan bulunan cesedi sizden alıp uygun bir yere defnediyorlar. Mckinsey de çok konuşuldu, çok eleştirildi. Bakan Albayrak, istememek ihanettir dedi, Cumhurbaşkanı Mckinsey’i işe alır gibi yapıp son anda vazgeçti. Burada eleştirilen nokta şirketin Amerikan şirketi olmasıydı. “Bizim ekonomik danışmanlığımızı nasıl Amerikalı bir şirket yapar?” sorusu sonunda Cumhurbaşkanını bu işi sonlandırmaya itti. Acaba Arap coğrafyasında bu işi yapabilecek bir şirket hiç olmuş muydu da bizimkiler Amerikalıyı seçmişti? Acaba bir danışman şirkete gerçekten ihtiyacımız olabileceği kimsenin aklına geldi mi?
 
ENFLASYON YÜZDE 15
Enflasyon değerleri son 14 yılın en yüksek seviyesinde, yüzde 15 civarında gerçekleşti. Açıklanan iyi rakam. Çünkü Türkiye ve ekonomisi tamamen ahşaptan oluşan bir ülke ve ekonomi tablosu çizmekten ileri değil. Her an yanmaya hazır. Toplam istihdamı yüzde 9’a yaklaşan bir inşaat sektörüyle gazlanmış, her an her şeyin olabileceği bir ülke ve ekonomi. Açıklanan enflasyon oranında hangi malzemelerin ele alındığı da açıklanırsa bu yüzde 15 meselesi daha anlaşılır olacaktır. Mesela bu tornavida olmamalı. Zira tornavida yemiyoruz.
 
DOLAR DURDU
Dolardaki yükseliş yeni dengesine ulaşmış görülüyor. Zaten ekonomik parametreler de değerlerini şokların etkisiyle kazanıyor. Bir şok yaşadık, dolar 7 lira oldu. şimdi 6 lira gözümüze iyi görünüyor. Bundan canı yanan yine normal vatandaş oldu. hiçbir üretimin gerçekleşemediği ülkemizde malzeme, araç gereç konusunda da dışa bağımlıyız. Az çok tekstil ürününden olan ihracatı da kalburüstü şirketlerimiz hariç, birkaç tane beğenmediğimiz ülkeye ancak yapabiliyoruz. Oradan kazandığımızı da zaten bir diğer ülkeye geri veriyoruz. Dolar bir günde 7 lira oldu ama bu bir süreç sonunda oldu. Yoksa dolar aklı olup da kendi kendini yükseltecek bir şey değildir.
 
TERÖR
Terör azaldı, bunda hemfikiriz. Ama şehit haberleri gelmeye devam ediyor. Şehit haberleri gelince de terörün azlığı çokluğu konuşulmuyor, varlığı meselesi rahatsız ediyor. Cumhurbaşkanı kararlı, yurt içinde ve dışında operasyonlar sürüyor. Belki de Erdoğan’ın iktidarı boyunca en kararlı olduğu konu, 15 yıl sonra aklına gelen terörün üstüne gitmek konusudur. Benim düşünceme göre, doların 7 lira olması da bu kararlılığın bazı kesimleri rahatsız etmesiyle ilişkilidir. Askeri başarılar, ekonomik başarısızlıkları önümüze koymalarına sebep olmuş olabilir.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat