Loading...

Güney Özkılınç’la sanat gündemi

9 Ekim 2016 21:23
A
a
Ortalık egodan kurbağa gibi şişinip, kibirden hindi gibi kabarıp vasat kişiliği budalalıkla kevgire dönmüş, kalbi pas tutmuş, aklı darmadağın insandan geçilmiyor.
Okumadan bilenler, düşünmeden anlayanlar, cahil cüretkârlığıyla afra tafra satanlar, hiçbir yaratıcılığı olmadan sanatkâr geçinenler, üretmeden aydınım cakası satanlar aklımı yordu.
*********************
Bursa’da entelektüel birikimi olan insan bulmak kolay değil. Dostluğuyla onurlandığım sevgili Güney Özkılınç, o nadir insanlardan. Daha önceki bir yazımda şöyle demiştim: “Güney Özkılınç çalışmalarını ilgiyle izlediğim üretken bir şair, araştırmacı ve aydındır. Özkılınç’ın ”Ağustos Baladı”, Nâzım’ın Bursa Yılları”, "Yüzümde Nâzım İzi Var", "Kuş İzi’’, ‘’Sinemanın Güney’i’’ kitaplarını severek okudum. Özkılınç toplumsal mücadelelerde de emek vermiş, tavırlılık göstermiştir. Özkılınç’ın Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olması Bursa adına kazançtır. Ancak, bir yazar acaba bürokratik görevde tıkanabilir mi diye de düşünmedim değil.’’
***********
Geçen zamana bakıyorum, tıkanma bir yana Özkılınç çok iyi işler çıkarıyor, Nilüfer Belediyesi’ne kültür sanat alanında ivme kazandırıyor.
Sanatın ufuk açıcılığına öyle gereksinimimiz var ki. Umalım böyle devam etsin.
 
Kültür ve sanat projeleri
 
Geçtiğimiz hafta Güney Özkılınç’la buluştuk. Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün
projelerini konuştuk. Özkılınç anlatırken tuttuğum notlardan bazılarını paylaşayım:
1. Sinemaya büyük önem veriliyor. Bursa’da kalıcı olacak bir film festivali düşünülüyor. Onun altyapısını oluşturma bağlamında sinemaya yönelik çalışmalar gerçekleşiyor. Nilüfer’e bağlı 20 köyde Haydi Çocuklar Film Çekmeye adlı bir etkinlikte 400 çocuk sinema eğitimi almış. Meltem Öztürk vermiş eğitimi.  Çalı Köy Filmleri Festivali güzel geçmiş. Nilüfer Belediyesi Kültür Müdürlüğü, ÇEKÜL ve Nilüfer Kent Konseyi işbirliğiyle olmuş. Yalçın Savuran’ın Sinemada Görme Biçimleri başlıklı çalışması devam ediyormuş. Özkılınç’ın yazdığı ‘’Nazımın Bursa Yılları’’ kitabından Sadık Aslankara’nın yönetmenliğinde çekilen ‘’Bursa’nın Nazımı’’ belgeselinin telifini Nilüfer Belediyesi almış. Başka Sinema, İF İstanbul, Film Ekimi ve Gezi Film Festivali ile işbirliği devam ediyormuş.
2. Müzik festivalini üç günde 75 bin kişi izlemiş.
3. Kasımda Nilüfer Uluslararası Şiir Festivali düzenleniyor. İlk kez bir şiir etkinliğinde göreceğimiz şairler olacakmış. Bursa’lı şair Celal Sılay’ın adı Nilüfer Belediye Meclisi kararıyla bir sokağa verilecekmiş festivalde..
4. Aralık ayında Uluslararası Nilüfer Piyano Yarışması ve Festivali yapılacak. Gülsin Onay Fazıl Say geliyor. Caz festivali devam edecekmiş.
5.Barış İçin Müzik Vakfı ile Barış İçin Müzik Projesi bağlamında 100’ ün üzerinde çocuğa viyola ve keman dağıtılmış. Bir çocuk senfoni orkestrası oluşuyor. İlk konseri dünya barış gününde vermişler.
6. Nilüfer çok sesli çocuk korosu oluşuyor.
7. Nilüfer’e Bursa’nın ilk, Türkiye’nin en kapsamlı Müzik Enstrümanları Müzesi, Sanlıkol Ailesi’nin bağışlayacağı 300 civarında enstrümanla açılıyor. Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi Türkiye ve dünya müzik enstrümanlarını kapsayan içinde etkinlikler de yapılacak yaşayan bir müze olacakmış.
8. Fotoğraf Müzesi, Misi’de düşünülüyor. Burası tarih içindeki gelişimiyle fotoğraf makinalarını, fotoğrafları, fotoğraf baskı atölyesini, fotoğraf kitaplığı gibi bölümleri içerecek,  fotoğraf söyleşileri, gösterileri yapılacak ve burası da yaşayan bir müze olacak; Misi bir fotoğraf mekânına dönüştürülecekmiş.
9. Çocuklara yönelik sanat atölyeleri, halk dansları eğitimi, kadınlara yönelik 35 ayrı birimde el sanatları eğitimi devam ediyormuş.
10. Nazım’ın 115. Doğum Yılı için kitap ve sergi düşünülüyor. Nazım’ı yazanlar, Nazımdan besteleyenler yer alacakmış.
11. Gölyazı’da antik dönem kenti Apollonya yeryüzüne çıkarılıyormuş. Altı lahit ortaya çıkarılmış. Uluabat gölündeki Kız Ada’da bulunan tapınak kalıntısında kazı için anıtlar kuruluna başvurulmuş.
12.Nilüfer Belediyesi "Tiyatro"nun yeni sezon için Serdar Biliş'in yönetmenliğinde hazırladığı Romeo Juliet uyarlaması, 6 Ekim Perşembe günü prömiyer yapmış.
Görüldüğü gibi hayli yoğun bir sanat ve kültür mesaisi sürdürüyor Güney Özkılınç ve çalışma arkadaşları.
 
Sanatın anlamı ve Bursa’da sanatçı olmak
 
Sanat bize ne katar. Bir eğlence bir avuntu mu?
Sanatın mesajı olmamalı mı?
Yoksa sanat bizi daha iyiye, güzele, doğruya mı yöneltir?
O müziği duyunca, o şiiri okuyunca, o tiyatroyu izleyince, o sergiyi gezince bize eklenen bilgi ve güzellik duygusu bizi insan olmada bir adım öne mi taşır?
******************
Sanat yaratıcılıktır, zordur, acımasız bir alandır, evrimin eşsiz bir armağanıdır yetenek.
Bursa’nın romancısı, şairi, fotoğrafçısı, kompozitörü, tiyatro yazarı, ressamı, film yönetmeni nerede?
Yaratıcılar yetiştirmeliyiz, ama ha deyince olmaz bu.
Festivaller sanat etkinlikleri elbette güzel ancak bir şehri sanatçılar bir adım öne taşır kentin kimliğini onlar oluşturur.
Bursa da sanatçı eksikliği var, önemli, hayati bir eksiklik.
 
1000
icon
Gürsel Özkan 10 Ekim 2016 16:40

İyi ki varsınız Can Ertan, İyi ki varsın Güney Özkilinç.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat