Loading...

Güney Özkılınç ve Bataklı Damın Kızı Aysel

22 Nisan 2016 22:20
A
a
Güney Özkılınç Bursa’mızın kültür sanat yaşamında önemli işlevler üstlenmiş, çalışmalarını ilgiyle izlediğim değerli, üretken bir şair, araştırmacı, yazar ve aydındır.
Özkılınç’ın ”Ağustos Baladı”, Nâzım’ın Bursa Yılları”, "Yüzümde Nâzım İzi Var", "Kuş İzi’’, ‘’Sinemanın Güney’i’’ kitaplarını severek okudum.
Özkılınç, sanat ve eğitim kadar toplumsal mücadelelerde de emek vermiş, tavırlılık göstermiştir.
********************
Özkılınç’ın Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olmasını Bursa adına büyük kazanç olarak görüyorum.
Sosyal demokrat belediyeler kültür ve sanata önem verirler Nilüfer Belediyesi de bu geleneği sürdürüyor.
Ancak, bağımsız çalışmış, özgür ruhlu bir yazar ve araştırıcı acaba bürokratik görevde tıkanabilir mi diye de düşünmedim değil.
Özkılınç şöyle diyordu:
‘’Görevime alıştım, yadırgamadım. Başkanımız Sayın Mustafa Bozbey’in teşviki motivasyonu bunda önemli tabii, öyle olunca bürokratik yapı içinde tıkanılmıyor.’’
*******************
Özkılınç’ı  kutlamak ve  bölümünün çalışmaları için bilgi almak istiyordum bu olanağı bulunca ziyaretine gittim kısa bir sohbetten sonra Özkılınç  ayrıntılı bir döküm yaptı:
Nilüfer’e Bursa’nın ilk, Türkiye’nin en kapsamlı Müzik Enstrümanları Müzesi, Sanlıkol Ailesi’nin bağışlayacağı 300 civarında enstrümanla açılıyormuş.
Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi  Türkiye ve dünya müzik enstrümanlarını kapsayan içinde etkinlikler de yapılacak yaşayan bir müze olacakmış.
Mizah ve Canlandırma Müzesinde ise Tanzimattan günümüze mizah dergileri ve karikatürlerin orjinalleri yer  alacakmış. Bu konuda koleksiyoner Turgut Çeviker ile anlaşma sağlanmış.
Fotoğraf Müzesi  Misi’de düşünülüyormuş. Burası tarih içindeki gelişimiyle fotoğraf makinalarını, fotoğrafları, fotoğraf baskı atölyesini, fotoğraf kitaplığı gibi bölümleri içerecekmiş.
Nilüfer’deki arkeolojik değerlerin ortaya çıkarılması için Bursa Müze Müdürlüğü ile bir protokol imzalanmış. Nilüfer mahalle mahalle taranıyormuş şu ana kadar 216 eser bulunmuş.
Barışın Çocukları Bilimle Yetişiyor projesi kapsamında Bilim Karavanı 25 Nisan’la birlikte kırsal mahallere doğru yola çıkıyormuş.
**********************
Özkılınç’ın açıklamalarında Mysıa Yolları adlı doğa turizmi projesi de vardı.  Misi’den Gölyazı’ ya uzanan, 16 mahalle içeren, yürüyüş yapılabilen, bisiklete ve ata binme olanağı sağlayan bu gezi yolunda tarihi, turistik, doğal yerler görülebiliyormuş.
Gölyazı’da antik kazılar devam ederken çocuklara dönük Köyümün Antik Yaşamını Tanıyorum başlıklı bir çalışama davarmış.
***************
Özkılınç’ın heyecanla anlatmaya devam ettiği çalışmalar içinde Film Festivali tasarısı mesela beni çok heyecanlandırdı. Umarım kalıcı bir festival olur bu.
Bilindiği gibi Bataklı Damın Kızı Aysel ilk köy filmidir. Cahide Sonku’nun oynadığı filmi Muhsin Ertuğrul Bursa’da çekmişti. Film çekildiği dönemin güncel yaşamını, geleneklerini ustalıkla işler. ‘’Filmin platolarını ayağa kaldırmayı düşünüyoruz ‘’diyordu Özkılınç.
Eski bir pul meraklısı olarak,  Özkılınç’ın söz ettiği bir girişime bayıldım: Özkılınç,  pulculuğu canlandırmak için PTT ile işbirliği yapıp Caz Festivali Pulu, Yılın Yazarı Yaşar Kemal Pulu gibi etkinlik pulları çıkardıklarını bunun süreceğini söyledi.
Ve sonbaharda bir şiir festivali planlanıyor, bir şairler parkı da olabilirmiş. Şair adlarını sokağa verme fikri için ‘’şairlere en çok çıkmaz sokaklar yaraşır’’ diyordu Güney Özkılınç.
Bursa şiirin kenti niçin olmasın ki?
********************
Peki ‘yazar’, ‘şair’ Güney Özkılınç neler yapıyor du?
‘’Bursa’nın Zindanları’nı yazmak isterim’’ diyor Özkılınç ardından  göç temalı bir şiir kitabı çalışmasından söz ederken, ‘’Bu günlerde bol bol şiir okuyorum araştırmacı olduğum için bir sahaf hastalığı var bende. 1950-60’lı yıllarda basılan şiir kitaplarını topluyorum. O şiir kitaplarıyla ilgili bir sergi olabilir. İyi bir arşivim oldu. ‘’ diye ekliyor.
Kimi para biriktirir kimi de Özkılınç gibi güzellik duygusu ve dizeler.
Paranın yoksullaştırdıklarından olmamalı.
********************************
Özkılınç
,  1995’de geldiği Bursa’yı şöyle değerlendiriyor:
’Bursa kişiliği kimliği olan bir kent, Bursa içe doğru bir şehir. Tarih içinde Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet kültürünü barındırıyor. Dağı, ovayı, denizi bir arada sunan nadir coğrafyalardan ve onca betonlaşmaya rağmen 15 dakikada doğaya kavuşulabiliyor.’’
***************
Yazımı Güney Özkılınç’ın ‘’Üşümüşsün’’  şiiriyle noktalayayım:
gökyüzünü sildim sabah sabah senin için
renkler daha iyi görünsün diye
bir de eflatun
sen küçüksün bulut toplayamazsın diye
yüreğimin üstüne çıkardım seni
çıplak ayakların değdi göğsüme
üşümüşsün
***********
Sanata ömrümüzde yer açmalı ki ruhumuz üşümesin.
Güney Özkılınç’a  ve çalışma arkadaşlarına başarılar.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat