Gürkan Altun Baro seçiminde cumhuriyet değerlerini öne çıkarıyor

6 Eylül 2016 20:56
A
a
‘’Her insan gibi kurumlar da zaman içinde yenilenmeli, değişmeli ve gelişmelidir. Bu anlamda Baromuzun da enerji, dinamizm ve sürekli ilerleyiş içinde olması için, yeni bir heyecan ve ruhla çalışacak yönetim kadrolarının işbaşına gelmesi katılımcılığı arttıran ve çalışmalara yeni bir boyut getiren önemli bir unsurdur.  Kurumsal hafızayı koruyarak, emeğe ve deneyime saygıyı da göz ardı etmeden yeni yönetim kadrolarının oluşturulmasının, geleneklerini ihmal etmeden geleceğe yönelen Baromuza çok yakışan bir tavır olduğuna inanıyoruz.  Ancak avukatlığın ve baroların ana karakteri olan özgürlük ve bağımsızlık ilkelerini yok edecek siyasi veya toplumsal güç ve otoriteye hukuksal ortam sağlamayı görev edinen, boyun eğen, biat eden, bağlı ve bağımlı bir baro yapısına dönüştürülmesine ise her zaman karşı duracağız.’’ diyor Bursa Barosunda başkanlığa aday olan Gürkan Altun.
*****************
Bursa Barosunun kuruluş tarihi olarak 1909 yılı kabul edilir.
Savunma mesleği ise 16 Nisan 1907 tarihinde Ali Rıza Köstendil’in dava vekilliği ile başlar.
Bu gün Bursa Barosunda avukat sayısı üç bine yaklaşmış durumda ve avukatlıkta ekmek aslanın ağzında.
Avukatlar ağır ekonomik koşullarla boğuşup bürolarını açık tutmaya veya hukuk bürolarında düşük ücretlerle yoğun mesailerle meslektaşlarının yanında çalışarak ayakta kalıp  adaleti aramaya uğraşıyorlar.
Kamuda iş bulmada ise politik torpil maalesef önemli bir etmen.
Liyakate önem verilmemesi hukuk sistemimizin temel sorunlarından biri.
Art arda açılan hukuk fakülteleriyle (ki şu anda 100’ün üzerinde hukuk fakültesi var)hukuk eğitimi gerilemiş durumda, hukuk devletindeki sorunlarda belli, adalet aramak her bakımdan  zorlaşıyor.
Yani avukatlık mesleği için de avukat gerek.
Böyle bir dönemde baro başkan adayı olmak aslında ateşten gömleği giymek demek.


Bursa Barosu 27. Başkanını seçiyor


Gürkan Altun, deneyimli, saygın, sevilen bir hukukçu ve baro yönetimlerinde geçmişte başarıyla görevler üstlenmiş bir isim olarak adı etrafında solu birleştirip, etkili bir seçim kampanyası yürüterek seçim yarışında önemli mesafe kat etmiş görünüyor.
Altun geçmişte Baroda komisyonlarda görev yaptı, yönetim kurulu üyeliği, saymanlık, genel sekreterlik görevlerinde bulundu, Türkiye Barolar Birliği delegesi oldu.
Altun; aynı zamanda ÇHD (Çağdaş Hukukçular Derneği) üyesi.
***************************
İki dönemdir Bursa Baro Başkanlığını yürüten Ekrem Demiröz söz verdiği gibi bu kez aday değil. 
Demiröz başarılı bir başkanlık döneminin ardından görevi yeni seçilen meslektaşına devredecek ve bilgisiyle deneyimiyle tabi ki mesleğine, Baroya katkı yapmaya devam edecek.
Bu güne dek Bursa Barosunda 26 Baro Başkanı görev yaptı; 27. Başkan 9 Ekim’de seçilecek.

Bursa Barosunun nitelikleri


Türkiye’nin dördüncü barosu olan Bursa Barosu cumhuriyetin kuruluş felsefesine bağlılığı, laiklik konusundaki yüksek duyarlılığı ile hukuk devletinin, demokrasinin güvencelerindendir ve buradaki seçim Barolar Birliğindeki seçimini de etkileyecek öneme sahiptir.
Gürkan Altun  Bursa Barosunun tarihi kimliği ve misyonuna çok uygun bir hukukçu.
Altun solun evrensel değerlerine, cumhuriyetin aydınlanma felsefesine, demokrasinin erdemlerine inanan; demokratik, laik, sosyal hukuk devletinden yana tavır alan mesleğinin sorunlarına vakıf, yöneticilik birikimi edinmiş bir isim.
Gürkan Altun konuşmamızda yaşanan FETÖ darbe girişimi sürecinde ABD emperyalizmine vurgu yapıyor ve şu saptamada bulunuyordu:
‘’PKK, İŞİD, FETÖ kukladır. Biz hem onlara hem kuklacıya karşıyız.’’
Anti emperyalist duyarlılık yurtsever, solcu bir hukukçu kimliğinin ayrılmaz parçasıdır zaten.
Altun, tüm hukukçuların demokrasiye bağlılığının, her türlü darbeye karşı olduğunun altını net olarak çizerken, Barolar Birliğinin Beştepeye gitmesini onaylamıyor ama Adli yıl açılışına katılınmamasını doğru tutum olarak değerlendiriyordu konuşmamızda.

Baroda kim kazanır?

Gürkan Altun la birlikte Baro Başkanlığı için Şerafettin Yavuz’da aday.
Altun, meslektaşına bu demokratik yarışta başarılar dilerken şu saptamayı yapıyordu:
‘’Şerafettin Yavuz, AKP çizgisindeki değişim grubu avukatların desteklediği bir aday. Onların temayül yoklamasından çıktı. Şakir Çalışkan ile yarıştı. Bu grup daha önce Cemalettin Torun, Olcay Göcüm ve Zekeriya Birkan’ı desteklemişti.’’
****************
Baro seçiminde ne olur derseniz.
Gürkan Altun’un önde olduğu görülüyor.
Şerafettin Yavuz’da değerli, sevilen, saygın bir hukuçu ama Altun’a göre seçilme şansını düşük buluyorum.
 
1000
icon
Hikmet alb 7 Eylül 2016 10:13

Bir memlekette sivil toplum örgütleri ne kadar çok ve gelişmiş ise orada demokrasi o kadar ileri gitmiştir biz de bu anlayışı yakalamağa çalışmalıyız

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat