Loading...

Güzel verimli bir organizasyon

14 Nisan 2018 21:47
A
a
Merhaba sevgili okurlarım,
9 ve 10 Nisan günleri Bursa’da İçişleri Bakanlığı organizasyonu olarak AB projesi kamu, STK işbirliği toplantıları yapıldı. Toplantılara ben de STK temsilcisi olarak katıldım. Proje amacı kamu ve STK işbirliğini geliştirmeye yönelik bilgilendirme yapmak idi. Çalışmanın başladığı 9 Nisan Pazartesi sabahı katılımın yoğun olduğu gözleniyordu. Protokol konuşmalarında projenin amacı, uygulama şekilleri ve hedefi konularında bilgi sunuldu. Projenin bütçesinin 2 milyon 200 bin Euro olduğu, başlangıcının Aralık 2017 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yapıldığı bilgisi verildi. Proje kapsamında 20 ilde toplantı yapılacağını, ilk uygulamanın Bursa’da yapıldığından bahsedildi.
İlk gün sabah oturumunda AB Bakanlık Uzmanı Aysel Tolunay bakanlık çalışmaları, AB proje yardımları ve fonlar konularında bilgi sunumunda bulundu. Dernekler Dairesi Başkanlığı’ndan Uzman İhsan Çimen, Dernekler Mevzuatı konusunda bilgi sundu. İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen’in moderatörlüğünde kamu temsilcileri ve STK temsilcilerinden iki kişinin sunumda bulunduğu panel düzenlendi. Öğleden sonraki çalışmada dört grup halinde çalıştay yapıldı. Çalıştay grupları konularına göre; sorunların tespiti, pozitif ve negatif yönleri, çözüm önerileri konularında fikir tartışmasında bulundular. Sonuç raporu haline getirildi.
İkinci gün olan 10 Nisan günü sabahtan STK’ların tanıtımını amaçlayan stantlar açıldı. Galeri günü düzenlendi. Ayrıca AB Bakanlık Uzmanı Aysel Tolunay, slayt görüntülü yeni sunumda bulundu. Dernekler Dairesi Başkanlığı Uzmanı İhsan Çimen, Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın çağrıda bulunulan 2018 yılı proje duyurusu konusunda bilgiler verdi. Öğleden sonraki bölümde çalıştay grupları ilk günden kalan konuları görüşüp sonuca bağladı. Sonuç bildirisiyle proje toplantısı sona erdi. Gözlemlediğim kamuda ve STK’larda böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğudur. Kamu görevlileri tam olarak katılırken STK temsilcilerinin aynı katılımı sağladığını söyleyemem. Bir de Nilüfer Belediyesi Kadın Sanat Müziği Korosu’nun performansını çok beğendim. İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen’e böyle başarılı bir organizasyonu gerçekleştirdiği için teşekkür eder, tebriklerimi sunarım. Tabii mahiyetindeki personeline ve hizmeti geçenlere de teşekkür ederim. Ayrıca dipnot olarak aynı çalışmaların engelli STK’lar için de kapasite geliştirme programı olarak yapılmasını öneririm.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat