H.Cahit Akıncı DSP’nin seçilmiş il başkanı oldu

26 Eylül 2016 22:24
A
a
‘’DSP çalışanların hakkını vermiş, köylünün dostu üretenin yoldaşı olmuştur. DSP asla halkı kandırmadığı gibi kandırılmamıştır da. Faşist cuntalara, emperyalizme, sömürüye karşı mücadelede DSP ön saflarda yerini almıştır. DSP’li olmak İnançlara saygılı, yurtsever, milliyetçi, demokrat ve insan haklarına saygılı olmaktır. Atatürkçü ve Ecevit’çi olmaktır.’’
Yukarıdaki satırlar DSP Bursa İl Başkanı Hüseyin Cahit Akıncı’nın kongre konuşmasından.
********************
DSP Bursa İl Kongresi geçtiğimiz Pazar günü Ördekli Kültür Merkezinde yapıldı.
3 Mart 2016’da il başkanlığına atanmış olan Hüseyin Cahit Akıncı tek adaylı yapılan kongrede DSP örgütünün desteğini alarak bu kez seçilmiş il başkanı oldu.
Kongreye DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, DSP Genel Sekreteri Abbas Deniz, DSP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özbilge, DSP Balıkkesir İl Başkanı Mehmet Akma, Yalova İl başkanı Cemal Bayram ve CHP Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir de katılıyordu.
***********************
Dün Hüseyin Cahit AkıncıYıldırım İlçe Başkanı Mehmet Aksu ve Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Recep Demir ile ziyaretime geldi.
Akıncı ile CHP’den hukukumuz, dostluğumuz vardır; bir yandan anıları yâd ederken, diğer yandan DSP’yi ve Türkiye’yi konuştuk.
Makine mühendisi Cahit Akıncı siyasete 1973’de CHP Karacabey İlçe Gençlik Kolları Başkanı olarak başlamış sonrasında SODEP, SHP ve CHP’de devam etmiş deneyimli bir siyasetçidir. Akıncı CHP’nin Karacabey’de en önemli isimlerindendi ancak CHP’den istifa etti ve siyasi yaşamını DSP’de sürdürüyor.
Hüseyin Cahit Akıncı DSP’ye kısa sürede Bursa’da canlılık kattı. Örgütçü bir isim olan Akıncı yönetim listesini yaparken “partiyi kucaklayan, gençleştiren, kadınlara, emeğe değer veren bir liste olmasına gayret ettim” diyordu.
 
DSP’nın yeni il yönetimi
 
 
Yeni DSP Bursa İl Yönetimi şu isimlerden oluşuyor:
Sibel Aksoy, Nilay Aslan, Resul Cem Çan, Mustafa Ege, Ayşe Erkan, Fatih Dündar Gürel, Mehmet Güneş, Ramazan Halaç, Selçuk Kar, Tezcan Kervan, Fetiye Kızıl, Hilmi Küçük, İsmet Kuşçu, Sevinç Nayman, Gülderen Özdemir, Mefail Por, Cevdet Sünger, Zuhal Türecan, Muhsin Usanmaz, Gökhan Yıldırır, Aykut Yılmaz.
*********************
Akıncı’nın verdiği bilgiye göre 3157 üyesi olan DSP Bursa’da 11 ilçede örgütlü. (Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Karacabey, Yenişehir, Gürsu, Kestel, İznik, M:K:Paşa, Orhangazi ve Gemlik)
Akıncı, ilk iş olarak kalan ilçeleri örgütleyeceğini, mahalle çalışmalarına ağırlık vereceğini ve yerelde de genelde de AKP’ye karşı sıkı bir muhalefet sergileyeceği ifade ediyordu.
Akıncı, sohbetimizde DSP için yazdığım bir yazıya atıfta bulundu ve şunları söyledi:
“Can bey,  ‘DSP küllerinden doğacak mı?’ demiştiniz. Genel merkezdeki, Bursa’daki ve diğer illerdeki çalışmalarımızla DSP hızla büyüyor. Bursa’da partimize katılımlar artarken, örgütlenme çalışmalarımız devam ediyor. Halkımız Ecevit’i ve Demokratik Sol Düşünceyi unutmadı.’’
*************
Akıncı’yı rahat, öz güvenli, enerjik gördüm; yüzü gülüyordu, zaten daima güleç yüzlü, naziktir.
Sanıyorum Akıncı ve arkadaşları örgütten aldıkları destek ve başarılı geçen il kongresinin moraliyle daha bir şevkle çalışacaklardır.
İlk iş yeni bir il binasına taşıyacaklarmış DSP’yi.  Akıncı bir haber verdi: ‘’Şu anda üç merkez ilçe ve il aynı binada bulunuyor. Nilüfer ve Yıldırım ayrı binalarda olacak, il ve Osmangazi’yi ise bir başka binada bir arada bulunduracağız.’’
 
Kendi yağımızla kavruluyoruz
 
 
Siyaset malum pahalı bir uğraş. Maddi yükü ağır, hele de muhalefetteyseniz; hele de mecliste temsil edilmiyorsanız.
Eskiden DSP’nin kasasında bol para vardı ama zaman içinde o kaynak eridi.
’Nasıl zorlanıyor musunuz?’’ diyorum. Akıncı gülümsüyor, ‘’Kimseye gebe kalmıyoruz. Bağımsız siyaset yapmak için ayaklarımızın üzerinde durmamız lazım; üyelerimizin, yönetici arkadaşlarımızın özverileriyle kendi yağımızla kavruluyoruz. Partimiz her gün açık, bir çalışanımız var; kahvemiz çayımız her zaman bulunur, bekleriz..’ diye yanıtlıyor huzurlu bir ses tonuyla.
**********************
Siyaset acımasız, vefasız bir uğraş. İyi günde yanınızda olan çok olur da, zor günde herkes bir köşeye sıvışır. Hüseyin Cahit Akıncı ve arkadaşları zor günlerinde DSP’nin yanındalar ve gayretle, özveriyle çalışıyorlar; ne güzel.
Siyaset yapana, hangi ideolojiden olursa olsun elini taşın altına koyduğu için saygım büyük. Kenarda durup mızmızlananlara ise yüz vermiyorum.
*****************************
Ecevit haklıydı Perikles’in sözünü sık sık tekrarlarken:  “Siyasetle uğraşmayan yurttaş zararsız değil yararsız yurttaştır.’’
En çirkin politika apolitik olmaktır.
 
NOT : CHP’nin simge isimlerinden; eski Bursa Belediye Başkanı Mustafa Eroğlu vefat etti. Ailesinin, dostlarının acısını paylaşıyorum. Eroğlu için düşüncelerimi yarın ki yazımda paylaşacağım. Ne diyelim, “ölürse tenler ölür canlar ölesi değil’’.
 
1000
icon
Hikmet alb 27 Eylül 2016 01:49

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat