Hacı Ahmet Efe’nin son yolculuğunda

12 Ekim 2016 22:44
A
a
Sevgili Mehmet Ali Yılmaz ve Safa Gönen ile salı öğle sonrası Yenişehir’e doğru yol alıyoruz, Safa Gönen bizi incelikli bir ev sahipliğiyle ağırlıyor araçta, sağ olsun.
Yeni Marmara Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı, değerli dostum, Orhan Efe'nin çok kıymetli babası; sevgili kardeşlerim, dostlarım Mustafa Efe ve Selçuk Efe’nin biricik dedeleri Hacı Ahmet Efe Yenişehir’in Osmaniye Köyü’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazı ile defnedilecek.
Hacı Ahmet Efe’nin son yolculuğunda yanında olmak üzere Yenişehir’e gidiyoruz.
********************
Aracın camından Yenişehir yolunun iki yanındaki tarlalara, bahçelere, yeşilliğin huzuruna, soluk mavi gökyüzünde biriken gri yağmur bulutlarına, Uludağ’a doğru kanat çırpan kuş sürüsünün ahengine, ve Yenişehir Havaalanı yakınına inen paraşütçülere, paraşütlerin havada usul usul süzülüşüne bakıyorum.
Hayat devam ediyor. Doğumlar ölümleri ölümler doğumları izliyor; zamanın devasa çarkları hoyratça dönüyor. Zaman bizi var eden ve yok eden muazzam bir meçhul.
*************************
Ne vakit doğaya çıksam, Yeşil Bursa’mızın sırtına sapladığımız cam, çelik ve beton hançerleri; mal, mülk, kâr hırsıyla bu güzelim şehre nasıl da gözü dönmüşlükle barbar bir hoyratlıkla kıydığımızı anımsıyorum.
Oysa mal, mülk, kâr, iktidar, makam ne boş şeyler. Şefkat, merhamet, vefa, sevgi, bilgi, dostluk, aşk, sanat, adilce bölüşmek, hep beraber üretmek ve hayatın anlamını sahip oluşta değil var oluşta ver edişte bulmak ne kadar sade, ne kadar insanca.
Her kaybettiğimiz insanla bu gerçeği kısa süreliğine anımsıyor ama maalesef hayatın hayhuyu içinde yine unutuyor, hiç ölmeyecekmiş gibi boş hırsların peşinde savruluyoruz.
 
Anneler babalar için daima çocuk kaldık
 
Orhan Efe’nin tesellisiz acısını; baba kaybından dolayı ruhunda açılan yarayı; yüz çizgilerine sinen, bakışlarını buğulandıran o yakıcı kederi; babasını daha önce yitirmiş ve kalbinin derinliklerinde bir ustura kesiği gibi özlemin yakıcılığını taşıyarak yaşayan biri olarak çok iyi anlıyorum.
Kelimeler, kafiyeler, imgeler, cümleler o sarsıcı keder karşısında fırtınada savrulup giden bir gül yaprağı kadar çaresizdir.
Sessizce boyun eğeriz; yaşamaya tutunmaya, anıların avuntusuna sığınmaya çalışırız.
*********************
Hangi kariyeri yaparsak yapalım, evlenip çoluk çocuğa torunlara bile karışsak, annemiz babamız sağken bir yanımız daima çocuktur.
Ne vakit babamızı annemizi yitiririz, o çocuk ölür içimizde ve asıl o zaman büyüyüveririz hiç hazırlıksız biçimde.
 
 
Her Ölüm Erken Ölümdür
 
 
Osmaniye Köyünde, cami avlusunda, musalla taşında ağaçların gölgesinde ve çiseleyen sonbahar yağmuru altında Hacı Ahmet Efe tabutunun içinde sonsuz uykusunda yatıyor.
Torunları Mustafa Efe ve Selçuk Efe yanı başındalar; dedelerinin son yolculuğunda vakur ve acılı yüzleriyle taziyeleri kabul ediyorlar.
İkindi namazı kılınıyor.
Dualarla, hakkımızı helal ediyoruz Hacı Ahmet Efe’ye ve köy mezarlığına doğru, kendisini toprağa vermek üzere, yöneliyoruz.
*******************
Yağmur artıyor, annemin cenazesi geliyor aklıma, böyle yağmurlu bir günde defnetmiştik.
Rahmettir diye düşünüyorum.
Gönül insanı, kibarlığı ve derin kültürüyle dostu olmaktan onurlandığım Avukat Halil Ağa ile ayaküstü sohbet ediyoruz, rastladığımız tanıdıklarla el sıkışıyoruz.
Hacı Ahmet Efe ne kadar sevilen, sayılan bir insanmış büyük bir kalabalık var.
Sevgili Orhan Efe’ye boğazımda düğümlenen, yetersiz kalan sözcüklerle acısını paylaştığımı ifade ediyorum, sarılıyoruz.
Sessizlik, bazen en güzel en anlamlı cümle sessizliktir.
*******************
Cemal Süreyya’nın ‘’Üstü Kalsın’’ şiirindeki mısra geliyor hatırıma:
‘’Her Ölüm Erken Ölümdür’’
Hacı Ahmet Efe, 86 yaşında vefat etmiş. Ama her ölüm erken ölümdür. Her ölümüz bizim için genceciktir.
**************
Hacı Ahmet Efe’yi maalesef tanımıyordum, benim için bu büyük kayıp. Kendisiyle köy kahvesinde bir sohbetimiz, bayramda elini öpmüşlüğüm yok.
Ama bana tanımak mutluluğuna eriştiğim Orhan Efe’yi; Mustafa Efe ve Selçuk Efe’yi armağan etti Ahmet amcamız.
Hakkını helal et değerli büyüğüm, Hacı Ahmet Efe.
Bir hakkım yok üstünüzde ama benimki de helal olsun.
 
1000
icon
Hikmet alb 13 Ekim 2016 01:17

İNSANLAR ACILI VE MUTLU ANLARINI DOSTLARI İLE PAYLAŞMAK İSTER BU BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDECEKTİR HEPİMİZ İÇİN SÖZ KONUSU ONUN İÇİN ORHAN EFE BU GERÇEĞİ BİLEN KİŞİ OLARAK EVLATLARINA KARŞI DAHA METİN GÖRÜNÜŞTE OLMASINI OLMASINI TAVSİYE EDERİM TEKRAR SEVENLERİNE VE EVLATLARINA SABIRLAR DİLER ALLAH RAHMETİNİ ESİRGEMESİN

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat