Loading...

Hayretler içerisinde kaldım!

12 Ocak 2018 21:31
A
a
Merhaba sevgili okurlarım,
Sizlerle uzun bir süredir bu köşede yazıp, buluşuyor ve bazı düşüncelerimi paylaşıyorum. Ana temam engelliler olarak yazılarımda yer alıyor. Çünkü kendim de bir engelliyim. 07.01.2018 tarihli gazetemizin yayınlanan sayısında saygıdeğer üstadımız Orhan Kaplan bey, “Bennur Karaburun’un mücadelesi” diye bir yazı kaleme almış. Sayın Bennur Karaburun’un milletvekili oluşunu, yaptığı siyasi çalışmaları, milletvekili olma sürecini ele almış. Engellilerle alakalı boyutuna değinmiş. Kalemine sağlık,  güzel de olmuş.
Bennur Karaburun’un milletvekili olarak yaptığı çalışmalara bir şey söyleyemem. Engellilik bağlamına ve kapsamına geldiğinde söylenecek bir şeylerin olduğunu düşünüyorum. Bennur Hanım eğitimini tamamladıktan sonra iş yaşantısını sürdürürken geçirdiği bir trafik kazası sonucu felçli kalmış omurilik felçlisi bir hasta, yani terminolojik olarak engelli bile değil. Literatürdeki tanımlaması kavramsal olarak engelli değil omurilik felç hastasıdır. Milletvekili seçilmesine sebep olan etmen ise kadın olduğu, siyasi geçmişi ve teşkilatçı olduğu değildir. Hastalığıyla bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanına ulaşmasıdır. Kısmet bu ya şans bu olmuş. Vekil de oldu. Kendisi ifade ettiği gibi engelli milletvekili değil Türkiye milletvekili “ben herkesin milletvekiliyim” diyor, kendi sözü.
Sayın Karaburun, engelli olduktan sonra kendi ifadesine göre hayat mücadelesi vermiş olabilir. Üniversite okumuş olabilir. Tedavi mücadelesi yapmış olabilir. Kendi şartlarında kendisine göre başarılı da olabilir. Ancak Sayın Karaburun’un engelli STK geçmişi yoktur, siyasi geçmişi de yoktur. Milletvekili adayı oluncaya kadar AK Parti il binasının kapısından girmemiş ve hiçbir siyasi etkinliğinde yer almamıştır. Yani engelliler Bennur Karaburun’u, Bennur Karaburun da engellileri vekili adayı oluncaya kadar tanımazlardı bile. Sayın Karaburun bir şekilde zekice çevresinin ve ailesinin de bilinçli desteğiyle cumhurbaşkanına ulaşmış, şansı açılmış Allah yürü ya kulum demiş milletvekili olmuş. Hayırlısı olsun. Yaptığı siyasi çalışmalara bir şey söylemek istemiyorum. Ancak engelliler söz konusu olduğunda bunca yıldır engelli mücadelesi vermiş engellilerin yasal hakları için yerelde Bursa’da, genelde Ankara’da STK başkanı platformu dönem sözcüsü federasyon ve konfederasyon yöneticisi olarak hizmet vermiş bir şahıs olarak, Bennur Hanım’ın engellilerle alakalı temenni ve nasihatler haricinde pek bir şey yaptığını görmedim. Zaten Bennur Hanım da bunun farkında olarak son zamanlarda telefonlarımıza bile çıkmıyor. Yani Büyük Millet Meclisi’nde engelliler adına bir milletvekili olduğunu söylemek hayli güç.
Saygılarımla.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat