Hayvancılık sektörümüzde yanlış giden ne?

20 Eylül 2016 21:56
A
a
Türkiye'de kırmızı et fiyatlarının Avrupa'dan, çevremizdeki hemen bütün komşulardan yüksek olduğunu ve bunun mantıklı bir açıklamasının hükümet yetkililerince yapılması gereğinden söz etmiştik birkaç gün önce.
Son yıllarda kırmızı et fiyatlarındaki artış çok sık gündeme gelmektedir.
Yakın zamanda et fiyatlarını aşağı çekmek için kasaplık canlı hayvan ve karkas et dışalımı yapılacağı seslendirilince pazarda geçici bir rahatlık sağlamış, ancak çok geçmeden tezgâhtaki et fiyatı yeniden yükseliş trendine girmişti.
 
* * *
 
Geçtiğimiz hafta yaşadığımız Kurban Bayramı nedeniyle konu yine gündemdeydi.
Gerek yazılı ve görsel basında anlatılanlar, gerekse birebir görüştüğümüz vatandaşlar kurbanlık fiyatlarının yüksekliğinden yakındılar genellikle.
Bayram ziyareti nedeniyle bulunduğum İnegöl’de Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ile de görüştük konuyu.
TZOB Genel Başkanı Şemsettin Bayraktar’ın bakışını anlattı başkan Çelik.
Önceki yazıma gelen birkaç mail de soruna değişik bakış açıları içeriyor, kırmızı et fiyatları yüksekliğinin nedenleri değişik alanlarda aranıyordu.
Bir de tabi ki devletin, bakanlığın bakışı, söylemi, önlemleri var…
Bakan Faruk Çelik’in geçtiğimiz aylarda et ve süt piyasasının patronlarına çıkışı vardı.
Ne ki, sorun sürmekteydi.
Ardından Bakan Çelik et fiyatları için düğmeye bastıklarını söyledi.
Havza bazlı üretim sistemine geçileceğini, damızlık hayvan çiftlikleri kurulacağını ve girdi fiyatlarını aşağı çekeceklerini belirtti.
Türkiye’de ithalata dayalı hayvancılık uygulandığını da söyleyen Bakan Çelik’in bunun arkasından “İlk etapta 50 bin damızlık hayvan geliyor, hedefimiz 300 bin hayvan..” sözleri ne anlama geliyor, doğrusu bunu pek çözemedik!..
 
 * * *
 
Türkiye’de Kırmızı Et fiyatlarının yüksekliğinin en temel nedenlerinden biri olarak da yem üretiminde kullanılan hammadde fiyatlarının dünya fiyatlarından çok yüksek olması gösterilmekte.
Örneğin Türkiye ile Bulgaristan karşılaştırıldığında Bulgaristan’da yarı yarıya daha düşük bu hammaddeler.
Serbest tahıl ithali rejiminin uygulanmaması, çiftçilere verilen desteklerin yetersizliği ve sene içinde geç açıklanması, tahıl üretim maliyetlerinin pahalı girdiler nedeniyle yüksekliği, tahıl taban fiyat uygulaması, ülkemizde tahıl hammadde fiyatlarının yüksek seyretmesinde başlıca rol oynamakta olduğu biliniyor.
Aile işletmeciliğine de gereken önemin verilemediği, desteklemelerden bu kesimin yararlanamadığı da açık.
 
 
* * *
Kırmızı et fiyatları yüksekliğinden direkt olarak, “Suçlu şu” denilemiyor ne yazık ki!
Tüketiciye göre suçlu, et üreticileri
Devletinse kafası hala karışık gibi!..
Bakan Çelik açıklıyor, “şunu, şunu yapacağız, et fiyatları düşecek…”
O zaman soruyor tüketici haklı olarak, ‘Peki 15 yıldır neden yapmadınız, yapılamadı?’
Tüketiciler aslında çok daha ucuza et ve et ürünleri yiyebilecekse bunu şimdiye dek neden gerçekleştirmediniz de millet et yemekten uzak kaldı?
Bu soruyu sormak hakkı değil mi milletin?
 
 * * *
 
Türkiye, tarım ve hayvancılık üretimi alanında önemli bir potansiyele sahip.
Ne var ki bugüne kadar bu potansiyeli gerçekleştirecek doğru ve kalıcı politikalar geliştirilip, sistemli bir şekilde uygulanamadığı açık.
Yoksa Türkiye’de et fiyatlarının Almanya’dan, Bulgaristan’dan, Romanya, Gürcistan ve İran’dan çok pahalı olmasını başka nasıl açıklamak gerekir?
Dileriz konuyu ciddi olarak ele aldığına inandığımız Bakan Çelik’in yeni projesi bu kez hayvancılığı geliştirir de millet daha ucuz et yer.
 
1000
icon
yorum 21 Eylül 2016 21:03

Ne yazıkki bu gün ülkemizde et fiyatları inanilmaz yuksek çözum ise girdi fiyatlarının düsürülmesi belediyelerin halkında katkı koyabilecegi damızlık ve uretim temelli çiflikler kurması yine buyuksehirler bunyesinde tarim komisyonlarinin oluşturulması liyakata dayali danişmanlarin ve burokratlarin bakanlikta gorevlendirilmesi belli başlı bir kac tavsiyemdir.

0 0 Cevap Yaz
Hikmet alb 21 Eylül 2016 18:24

Değerli koordinatörüm sizden bir ricam olacaktır ilgilenir iseniz ben ve benim gibi kişilerdeki SURİYEDEKİ OLAYLAR TÜRKİYE VE BÖLGE İÇİN HATTA BATI İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEM TAŞIYOR BU KONUDA TARİH KİTABI YAZAN DEĞERLİ YAZARIMIZIN BİLGİLENDİRMESİNİ İSTİYORUM BU KONUDAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİNİ DE ÖNLEMİŞ OLURUZ BENİM TARİH BİLGİLERİME GÖRE YAVUZ SULTAN SELİM ÇALDIRAN (İRANLILAR İLE) SAVAŞINI KAZANDI SONRA GÜNEYE YÖNELDİ MERCİ DABIK VE RİDANİYE (MISIR MEMLUKLARINA )KARŞISAVAŞARAK HALİFELİĞİ OSMANLI PADİŞAHLARINA GETİRDİ OĞLU KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN İSE FRANSA KRALİÇESİNİN HATIRI İÇİN MACARİSTANA SEFER İLAN ETTİ ŞU ANDA IŞID DENEN TERÖR ÖRĞÜTÜNÜN PROPANGANDASI BU BÖLGEDE Kİ(DABIK )TARİHİN CANLANDIRMASI İSTEĞİNİN KURANDA Kİ AYETLERE DAYANDIRARAK TARAFTAR TOPLADIĞI YANİ MÜSLÜMAN VE HIRISTİYANLAR ARASINDA HACLI SEFERİNE DÖNÜŞTÜRÜP GALİP GELENLERİN ÖNCE İSTANBUL SONRA DA ROMAYI FETİH EDECEĞİ İDDİASI TV PROGRAMINDA DİLE GETİRİLDİ SURİYE SAVAŞININ GERÇEK YÜZÜNÜ ANLAMAYA ÇALIŞALIM SAYGILAR

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat