Loading...

Hazır olun UBER Bursa'da

İçinizde UBER hizmetinden faydalanınız var mı? Bendeniz İstanbul’da kullandım. Oldukça keyifli yolculuk yapıyorsunuz.

7 Temmuz 2018 19:48
A
a
İçinizde UBER hizmetinden faydalanınız var mı?
Bendeniz İstanbul’da kullandım. Oldukça keyifli yolculuk yapıyorsunuz.
Hele bir de kalabalık iseniz, ‘tek taksi fiyatına’ yolculuk yapmış oluyorsunuz. Özellikle İstanbul’da aktarmalı toplu taşıma kullanacaksanız ve kalabalıksanız, UBER tam size göre.
Nedir UBER?
Merkezi ABD’de bulunuyor. UBER, 83 ülkede 632 şehirde faaliyet gösteriyor. 50 milyon kullanıcısı olan şirkete dünyada kayıtlı 7 milyon sürücüsü olduğu söyleniyor. (Digital Marketing Ramblings) Uber'in İstanbul'da kayıtlı 5 bin sürücüsü varmış. Sadece Ağaoğlu’nun 400 tane, kendisinin ise dört tane aracı olduğunu söyledi bindiğim UBER. Şirketin yaklaşık piyasa değeri 50 milyar dolarmış.
Nasıl çalışıyor?
Öncelikle akıllı telefonunuza sistemini yüklüyorsunuz. UBER’e telefon açıyorsunuz. Ya da sistemden kayıt giriyorsunuz. Sonra gizli numarayla bir telefon sizi arıyor. ‘Kayıt yaptırmışsınız şu adres doğru mu’ diyerek teyitleşiyorsunuz. Araç sonra ‘geliyorum’ dediğinde UBER sisteminden araç gelip sizi alıp istediğiniz yere götürüyor, mesafe kısıtlaması yok. İsterseniz bir başka şehre kadar götürüyor.
Şoförle yolculuk esnasında sohbet ettik. Tabi ben sordukça arkadaş açık sözlülükle cevap verdiği için öncelikle teşekkür ettim. Yasaklanmasını sordum. ‘Bir komplike çalışmaydı, devlet sektörden pay almak istiyordu, yaşanan olumsuzlukların nedeni buydu’ dedi. Peki siz nasıl çalışıyorsunuz dedim. ‘Abi kayıt dışı değiliz. Ben taşıdığım her yolcunun faturasını kesiyorum. UBER benden yüzde 20 kesinti yapıyor ve vergi de bana ait. Mesela 100 lira tutan yolculuğun yirmi lirası UBER’in seksen lirası benim oluyor. Anladım sorun nereden çıktı?  Sorun şu bizim ödemelerimizin geneli kredi kartıyla oluyor. Yani para UBER’in hesabına yatıyor. Bu hesap yurt dışından kontrol ediliyor. Türkiye bu paraların kendi kontrolüne geçmesini istiyor. Aktif Bank aracılığıyla az da olsa bir başlangıç yapıldı. Bu şu demek, UBER yasaklanmayacak hiç yasak ta olmadı zaten. Çünkü Aktif Bank hükümete yakın kimselerin biliyorsunuz. Biraz taksiciler sorun teşkil etti ama taksicilerin de UBER’de olanları var. Bir de taksiciler İstanbul’da bu işi tekelinde bulunduruyor, tüm İstanbul taksileri toplasan yüz kişinindir. Gece yarısı olduğunda toplu taşımalar çalışmıyor. İş sadece taksilere kalıyor. Böyle olunca istedikleri gibi iş belirliyorlar. Oysa bizim hizmetimizden halk memnun. İsteyene bayan şoför de gönderiliyor. Öyle müşterilerimiz de var.’
Görünen o ki UBER’deki sıkıntı UBER’in merkezi ile devlet arasında çözüme kavuşmalı.
Yani UBER işi kredi kartına benziyor. Tüm kredi kartlarının merkezleri yurt dışında bu iş de öyle görünüyor.
Biraz düşündüğümde UBER oto kontrollü bir sistem kurmuş. Araçlar lüks dizayn edilmiş. Araçlara cihaz verilmiş. Siz aradığınızda UBER’in merkezine isteğiniz düşüyor. Sonra en yakın araç size yönlendiriliyor. Siz gizli numaradan aranıyorsunuz teyitleşiliyor. Araç sizi kendi telefonuyla arayamıyor. Neden sizin UBER’i devre dışı bırakıp bir diğer sefer araçla irtibata geçmeniz engellenmiş oluyor. Para ödemesini de kredi kartınızla yapmanız veya banka hesabınızdan yapmanız UBER’in işine geliyor. Şoför sizi taşıdığı ücreti faturalandırıyor, siz faturayı ödediğinizde UBER size hizmet veren araca ödemeyi yapıyor.
Hizmeti eleştirmek mümkün elbette, siz bir hizmet ağı oluşturup hizmet sunun ki alternatif olsun aksi takdirde adama kola içme mercedese binme demek ne kadar etkili.
Sıkı durun şoför seçimden sonra hizmetin Bursa’da hayata geçirileceğini söylemişti.
Bursa UBER’e hazır mısın?    
 
1000
icon
Süleyman 14 Temmuz 2018 16:42

Ubere giden yüzde yirminin kimlere gittiginide bir araştırtırsaydınız keşke. Garrentt camp, Travik klanick kimdir bir araştırıp yazsaydınız daha isabet olurdu. Her ikiside forbes dünya dolar milyarderleri arasına girmiştir. Amerikada küresel sermayenin kimlerin elinde olduguda zaten yazmaya bile gerek yok. Türk devletinin maliyesine bugüne kadar tek kuruş girmemiştir. Sizin gibi milli akımdan gelen birine bu yazı hiç yakışmamış, kendi ulaşım sistemlerimizi kötüleyip küresel sömürücülere alkış tutup methiyeler düzmeniz hiç olmamış.

5 1 Cevap Yaz
Yucel 10 Temmuz 2018 13:41

Hayal aleminde yasiyorsunuz😀 yazdiklariniza cok soylenecek seyler varda ben kisaca satir basliklari olarak bi kac sey soyleyimde sizde bilgilenin biliyorsunuz EGİTİM ŞART.!! uber hic bir zaman yasal olmadi ve olmayacakta. Cunku istanbulda taksi tasimaciligin kimler tarafindan yapilacagi kanunlar yasalar tarafindan belirlenmistir. Oyleki en basit ornek vermek gerekirse TAKSİMETRESİZ TAKSİ TASİMACİLİGİ YAPİLAMAZ BUNU YASALAR KANUNLAR BELİRLİYOR VE MİKTARİDA BELEDİYE YETLİLİLERİ BELİRLER. Ayrica bir kisinin sadece BİR TANE TAKSİ OLAKA ALMA HAKKİ VARDİR. Yani uber de calisanlar gibi bir kisinin 400 TANE ARACİ OLAMAZ. Ve AGAOGLUNUN 400 TANE ARACİ OLDUGUDA 100/99.99 YALANDİR. Yani 18.000 taksi oldugunu kabul edersek bunun sadece 100 kiside olmasi mumkun degildir isterseniz arasitirabilirsiniz. Burada vatandasin taksilerden sikayetlerinde ise tamamen haklidirlar ne yazikki isini ahlakiyla yapmayanlar var ama bu yasa disi bir yapiyi yada kurumu kullanma hakki vermez bunun denetimi belediyed

3 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat