Loading...

Her ne varsa yine sende var..!!

12 Eylül 2018 21:01
A
a
Stadyum çevresinde delikli mukavvaların ve karton şapkaların satıldığı, gol orucuna girmiş santrforun totem yapmak için sakal bıraktığı, taraftarların elinde bir tepsi baklavayla Vakıfköy’e moral ziyareti yaptığı, adı İstanbul kulüpleriyle anılan futbolcuya ‘’ sana verecek ekmeğimiz var’’ hesabı maç öncesi bir somun ekmeğin hediye edildiği yıllarda elektronik bir skorbordumuz yoktu, arkasına yaslanabileceğimiz bir koltuğumuz zaten yoktu, üstümüze yağmur da yağardı ama camiada bir heyecan vardı, ruh vardı, gençler o günleri bilmez ama bir taraftar olarak o yokluk yıllarını ciddi-ciddi özlüyorum ben..
 
O günlerden bu yana çok şey değişti Türk futbolunda, yayın gelirleri ve takım gelirleri çok arttı, futbol bir endüstri oldu mottosu bizim memleketi de sardı, yabancı oyuncuların kalitesi de arttı, beklenti de arttı, kötü yönetilen kulüplerin borcu da arttı haliyle.. Yani hemen her şey değişti ama sanıyorum değişmeyen tek şey ismi artık medyaya evrilen İstanbul Medyası’nın tutumu ve Anadolu kulüplerinin görmüş olduğu üvey evlat muamelesi..

Tazminatör Fatih Terim’den görevi devraldığı günden bu yana Türkiye’nin en iyi ve en formda kalecisini, diyebilirim ki iki senedir takımını küme düşmekten kurtaran o kaleciyi Lucescu Hazretleri ancak Fenerbahçe’ye transfer olduktan sonra fark ediyorsa, Anadolu kulüplerinin kaderi bu ülkede bu saatten sonra da değişmeyecek demektir..
 
Öyle oldu, böyle oldu, bir şekilde bugünlere geldik..Düzen de belli, düzülen de, her neyse..Madem futbol bir endüstri bunu da konuşmak lazım.. Gerçekten de kulüp taraftarın mıdır yoksa kulüpler için taraftar veli nimet midir, kısacası artık biz müşteri mi olduk bu soruların yanıtlarını sizlere havale ediyorum..

Benim bildiğim endüstri demek para demek. Bu da para lazım demek, UEFA’nın FFP yaptırımlarından sonra da daha çok para lazım demek..
 
Futbolcu satarak borç ödemek kolay değil artık, bunu yöneticiler de biliyor, yapılan oyuncu satışları ise tamamen günü kurtarmaya yönelik ama onda da fiyat alamıyorsun, Türkiye’nin en iyi yerli kalecisini ancak 2.2 M Euro’ya satabiliyorsun..
 
- Neden ?
 
- Kriz var..Müşteride de para yok artık..!
 
İşte bu bağlamda faaliyet dışı gelirler daha da önem kazandıİstanbul Kulüpleri daha geniş kitlelere hitap ettikleri ve sınırsız medya desteği aldıkları için sponsor ve spor dışı faaliyet gelirleri elde etme konusunda pek tabii ki daha avantajlı durumdalar ama Anadolu kulüpleri için bu hiç de kolay değil, birbiri ardına daha kötü yönetimlerle idare edilen Bursaspor camiası için durum çok daha zor görünüyor..

Anadolu kulüplerine bu konuda en fazla yardımcı olan kuruluşlar bugüne kadar belediyelerdigüçlü tek parti iktidarı döneminde kent dinamikleri üzerindeki otoritelerinin de arttığı da aşikar. Gelinen milli ekonomik konjonktürde onlar da zarar etmeye başlayınca Bursaspor’un elindeki en büyük gelir kaynağını da az kira ödüyorsun gerekçesiyle kolayca geri aldılar, itiraz da edemiyorsun, en azından teveccüh gösterip gerekçe bildirmişler, buna da şükretmek lazım, geçmiş olsun. Gümüşçeken’deki otopark ha keza...

Teksas’ı da davet etmek suretiyle Bursaspor Katlı Otopark ihalesine karışmak üzere olan fesadı ortadan kaldıran ve ancak bu şekilde otopark’ı Bursaspor’a kazandıran Başkan Yazıcı maalesef bugün hayatta değil, Allah rahmet eylesin, bugün hayatta olsaydı şu ülke şartlarında gücü yeter miydi, yetmez miydi bilinmez ama eminim ki yine Bursaspor taraftarını sürece dahil ederdi, güçlü bir blok oluştururdu, o otopark gidecekse de elden, öyle giderdi, böyle göz göre-göre elden uçup gitmezdi..


İçinde bulunduğumuz mali tablo, siyasi ve ekonomik konjonktür, Futbol Federasyonu'nun özerkliği ve başındaki zavallı, diğer ahval ve şeraitler göz önünde bulundurulduğunda Bursaspor’u içinde bulunduğu çıkmazdan kurtaracak olan da, layık olduğu yerlere taşıyacak olan da yine Bursaspor taraftarıdır..

Varsın onlar müşteri gözüyle baksınlar, alçılı bacak, koltuk değnekleriyle deplasman-deplasman gezmiş bir taraftar olarak ben şuna inanıyorum, bizim mottomuz değişmez,  Bursaspor taraftarındır, ancak bizlerin sevgisi ve ilgisi Bursaspor’u yüceltecektir, bu konuda sizlerin de desteğini bekliyorum.  

- Her ne varsa yine sen de var büyük taraftar...!!

Yıllardır Bursaspor taraftarına milli maç izletmeyenleri manşetlerine bir kez olsun taşımayan, bu konuda tek bir kelime etme gereği dahi duymayan Bursa Medyası’ndan da bir şey beklemediğimi yeri gelmişken söylemeliyim, içimde kalmasın..

- Yönetimden  mi ?

Bırakın Allah aşkına, Bursaspor’la özdeşleşmiş tarihi stadyumun ismine de, cismine de sahip çıkamayanlardan ne beklenebilir ki ??
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat