Loading...

Hisar’ın odun dumanlı sokakları, Dario Moreno, Gürkan Altun

10 Ekim 2016 21:54
A
a
Geçtiğimiz hafta gazetem Yeni Marmara’ya giderken, metro durağında gazetede birlikte çalıştığımız, Bursa’da gazeteciliğin duayenlerinden olan Mümin Uslubaş’a ve gazetemiz görsel yönetmeni A. Ufuk Alıntaş’a rastladım.
Demirtaş Paşa mahallesinden aşağıya doğru, sohbeti koyulmuş, avare adımlarla yürüyoruz. Birden durdum, dar bir aralıkta iki evden dışarıya uzanan soba boruları çarptı gözüme.
Heyecanla yüreğim sıkıştı, birden zamanda ışık hızıyla yol alıp geçmişe gittim. Evrende anımsamaktan daha hızlı ne var.
******************
Hisar'da doğdum büyüdüm.
Hisar’ın o eski sokaklarında soba bacaları sokağa uzardı pencerelerden.
Ve kışın sokaklarda odun dumanı kömür dumanı kokusu olurdu. Ne zamandır unuttuğum o kokuyu duydum. Oysa bacalarda duman yoktu. Hafızamın kuytusundan çıktı geldi koku.
Bir koku, belki kötü bir koku, ama anı değeri vardı; aldı beni Hisar'a uzak çocukluğuma taşıdı.
*************************
Sadece insanlardan oluşmaz anılar. Kokular, renkler, tatlar, sesler, eşyalar da anı olur çıkar.
İşte anımsıyorum…
Hisar’da mahallemizde saçaklarda buzdan kılıçlar olurdu, mahalle çeşmesinin pirinç musluğunda buz birikirdi, camlarda kar buğusu, kiremitlerde kar yükü; elektrik telleri, yollar, pencere pervazları,  silme kar, karda kedi izleri.
Soba bacalarından is, kurum damlıyor. Ve odun dumanı kokusu, kömür kokusu.
Ve odadaki sobanın üstüne konan maşalara çizik kestaneleri dizmişiz, çıtırdayarak pişiyorlar; odaya yayılan kestane kokusu, anneannemin gelincik sigarasının, dedemin tıraş losyonunun, annemim yaptığı tahinli kekin, babamın rakısının kokusu.

 
 
Bir Dario Moreno vardı?

 
 
Anılara daldım ya, yaşlandıkça hayaller azalır anılar çoğalır ya, Dario Moreno’nun o tutkuyla defalarca dinlediğim plağını pikaba koydum zihnimde ve plak cızırdamaya, Dario Moreno’nun lirik sesi ruhumu kanatlandırmaya başladı.
‘’Bak hatıralar hayal oldu
Dur desem dönmez gitti kayboldu
Gelemez artık mesut günler’’
Gözüm mü nemleniyor, boğazımda bu hıçkırık ne vakit belirdi, göğsüm nasıl da sıkışıyor.
Her şey geçer, zaman bizi yaşatan ve öldüren devasa var oluş. Evren Antropi ilkesiyle çalışır. Her şey bozulur dağılır yani. Geriye anılar kalır, anı oluruz, anılar biriktiririz.
Ve ölsek bile bizi anımsayan dostların hafızasında var oluruz, adımız anılır; ta ki bizi anımsayan hiç kimse kalmayana değin. O vakit işte gerçekten ölürüz; unutuluşun ağır kalın örtüsü örtülür üstümüze.
Oysa hiçliğin ayazından yüreğimizin sıcağında korumaya çalışmışızdır ömrümüzün yaşanmışlıklarını.
**************
Darıo Moreno’yu anımsayanınız var mı?
Şarkıcı, piyanist, gitarist, oyuncu. İzmir’de yetişmiş ünlenmiş sonra ünü Türkiye’ye yayılmıştır. Sonra’da Avrupa’da adını duyurur. Fransa'da Jezabel şarkısı ile olağanüstü başarı elde eder.
Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu,  Moreno'nun şarkılarına Türkçe söz yazarlar. Dario Moreno ayrıca 32 filmde rol almıştır.
Onu bana annem tanıtmış, plaklarını sık sık çalmış sevdirmişti.
Moreno’nun, Deniz Ve Mehtap ve Hatıralar Hayal Oldu şarkılarını ne vakit dinlesem ilk kez dinliyormuşçasına etkilenirim.
Sanatın güzel yanı ölümsüzlük sağlıyor, geriye derin izler kalıyor.
 
 
Gürkan Altun Baro başkanı
 
Bursa Barosu’nda Gürkan Altun başkan seçildi.  Altun’un ve ekibinin güzel, doğru işler yapacağını düşünüyorum.
Şerafettin Yavuz’un seçim sonuçlarından sonra bir çiçekle Gürkan Altun’u kutlaması çok hoş bir jest olmuş.
Altun’a ve arkadaşlarına başarılar diliyorum. İşleri zor, ağır sorunlarla boğuşacaklar. Baro’muz Bursa’nın sorunları karşısında kentlilik bilinciyle; laiklik konusunda ise yurttaşlık bilinciyle duyarlılık göstermeye devam etsin arzum o.
 
1000
icon
RAŞİT 21 Ekim 2016 01:03

Sevgili Can bey, bende bir Hisar'lıolarak yazınızdan çok hatıralar çıkardım. Dediğiniz kötü duman kokuları vardı ama bugünkü duyduğumuz kötü kokular olmadı hiçbir zaman. Ve hayatımızı hiç tehdit etmediler bugünkü gibi... Ayrıca ses hatıraları da vardı... Dondurmma kaaaaymak, boza boooza diyen diyen nice hoş esnaflarımız vardı sokaklarımızda. Sevgiler

0 1 Cevap Yaz
Hikmet alb 12 Ekim 2016 01:24

OLAY YANLIŞ ANLATILMIŞ OLSA DA NEZAKET ÇOK HOŞ BUNLARI İNSAN İLİŞKİLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUM UĞURLAYANIN NEZAKETİ VEYA KARŞILAYANIN NEZAKETİ TEBRİKE DEĞER KEŞKE BU ANLAYIŞLAR TOPLUMDA ÇOĞALSA BAŞARI DİLEKLERİMLE

0 0 Cevap Yaz
Yener Poroy 11 Ekim 2016 08:20

Sn. Ertan, Çiçeği Gürkan başkan verdi. İyi günler.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat