İbrahim Zaman: Bir Fotoğraf Filozofu

5 Ekim 2016 22:30
A
a
‘’Fotoğrafta kendini bulmuş, fotoğrafla yatıp kalkan, fotoğraftan ekmek yiyen biriyim. Bütün Anadolu’da faydalı olmaya çalışıyorum. Çeyizimi aldım geldim, paylaşmaktan hiç çekinmem. Fotoğraf ışıkla çizme sanatıdır. Fotoğrafçı çağının tarihini ışıkla yazar. Fotoğrafçı avcıdır; bakan değil gören ve gördüğünü başkalarına gördüren insandır, fotoğrafçı.’’
İbrahim Zaman projeksiyon cihazından perdeye yansıyan insanın içini titreten güzellikteki fotoğraflarını izleyicilerle paylaşırken öyle geniş sıcak gülümsüyor, zeka pırıltısı dolu gözleriyle öyle içten bakıyor, sesinin tınısına insanı kamil olmanın o yumuşak tınısı öylesine işlemiş ki karşınızda büyük bir fotoğraf ustası kadar bir filozofun da olduğunu hemen fark ediyorsunuz.
Evet, İbrahim Zaman ömrünü fotoğrafa adamış, ışığın peşine düşüp olağanüstü kareler yakalamış, görmüş gördürmüş uluslararası değerde bir fotoğraf sanatçısı ama aynı zaman da o tam bir fotoğraf filozofu.
**********************
Resmin, suretin haram görüldüğü, cumhuriyet döneminde dahi kimi yörelerde vesikalık fotoğraf için puttan mülhem, putret çektirecem, suret çektirecem denildiği bir ülkede onca ön yargılar ve imkânsızlıklar içinde;  önce fotoğrafçı çıraklığına sonra İstanbul’a gidip profesyonel fotoğrafçılığa ve nihayetinde fotoğraf sanatçısı olmaya evrilen bir büyük sanatçı Zaman.
*****************************
Adapazarı’nda Foto Artan’dan bir kutu makine kiralayıp mahalledeki arkadaşlarının fotoğraflarını çekerek fotoğrafçılığa başlayan İbrahim Zaman’ın soyadı fotoğrafa ne kadar da uygun.
Fotoğraf, akıp giden sonsuz zamanı, bir ana sıkıştırmak, belgelemek, tarihe ışık düşürmek değil mi.
********************
BUFSAD’ın konuğu olarak kentimize gelen fotoğraf sanatçımız İbrahim Zaman’la iki dolu dolu gün geçirmek son yıllarda beni en çok bilgilendiren mutlu eden olaylardandı.
Zaman, BUFSAD’lılara fotoğrafçılık konusundaki deneyimlerini, ışığın fotoğraftaki önemini anlattı; Nilüfer Bizim Ev Engelli Sınıfı Fotoğraf Eğitimine katıldı;Nilüfer Belediyesince Misi’de kurulması planlanana Fotoğraf Müzesi için bulunan evi gezdi, düşüncelerini aktardı.
BUFSAD üyeleri Zaman’ın fotoğrafçılık konusundaki ustalığından yararlanırken ben daha çok Zaman’ın kişiliğinden yararlanmaya çabaladım.
 
 
Zaman’dan öğrendiklerim
 
 
İbrahim Zaman’dan öğrendiklerimi yazayım:
1. Gençlik, bir yaş değil bilinç durumudur. 1937 doğumlu olan Zaman bilinçliliği, sanat tutkusu, öğretme enerjisi ile tanıdığım en genç insanlardan biriydi.
2. Zaman’ın yeşil ceketinin yakasında Atatürk rozeti vardı. Bir Atatürk sevdalısıydı, cumhuriyet değerlerini benimsemişti, sanatçı olarak var oluşunda cumhuriyetin önemine daima vurgu yapıyordu. Bir daha anımsadım ki cumhuriyet ne değerli sanatçılar yetiştirmiş ve Atatürk sevgisi ne kadar köklü.
3. İyi bir fotoğrafçı olabilirsiniz ama aydın bir sanatçı olmak başka bir şey. Zaman, kültürü, paylaşımcı kişiliği, öğrenme tutkusu, halkçılığı ile aydın olmanın değerini bir daha gösterdi bana.
4. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. İbrahim Zaman mütevazı kişiliğiyle, taşıdığı insan sevgisi ve fotoğrafa duyduğu tutkuyla bilgisini aktarmak paylaşmak konusunda asla cimri değildi. Biliyordu ki bilmek kadar bilgiyi aktarmak da önemli ve bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
5. Beyefendilik unuttuğumuz bir kavram. İbrahim Zaman haliyle tavrıyla tam bir beyefendiydi. Zarifti, mütevaziydi, güleçti, kibardı, espriliydi, diğerkâmdı. Beyefendilerin hayatımızdan çekildiği bir dönemde onun beyefendiliği böylesine ete kemiğe büründürüşü beni soluklandırdı.
6. Sanat tutkusunun insana yaşama sevinci verdiğini, güzellik yaratmanın insanı huzurlu sakin kıldığını kavradım. Onca olağanüstü güzellikte fotoğraf çekmiş olan üstadımız konu fotoğraf olunca hala ilk günkü heyecanla, aşkla gözleri ışıldayarak konuşuyordu. Fotoğraf hocamızla hayat arasındaki göbek bağıydı, onu insanlığa ulaştıran halkıyla kucaklaştıran bir köprüydü.
7. İbrahim Zaman müthiş bir fotoğrafçı olmanın ötesinde bir Fotoğraf Filozofu’ydu. Bir sanatçının filozofa dönüşmesi sık rastlanan bir olay değildir. Zaman bunu başarmış hem de en küçük bir kibre kapılmadan başarmış. Onun yanındayken fotoğraf hakkında söylediği her sözü akla yazmak, not tutmak gerek.
******************
İbrahim Zaman sohbetimizde bir girişimden söz etti: Bir desinatör ile işbirliği içindelermiş, kumaşlara İbrahim Zaman’ın fotoğraflarını desen olarak işleyeceklermiş; bu heyecan verici girişimin sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyorum.
Aklıma gelmişken hemen yazayım: İbrahim zaman gibi bir ustadan Bursa’daki yerel yönetimler niçin yararlanmazlar ki. Onların desteğiyle İbrahim Zaman Bursa’yı fotoğraflasa ne güzel bir proje olur.
**************
Güzellik yaratanlara, bir sanata yeteneği olanlara ve bu yaratıcılığı İbrahim Zaman gibi cömertçe bizimle paylaşanlara ne mutlu.
Hocam ışığınız hiç solmasın, deklanşöre basan parmağınızda sevginin sıcaklığı hiç soğumasın.
 
1000
icon
Lemiye orakçı 6 Ekim 2016 10:36

Elinize gözünüze yüreğinize sağlık düşüncelerimi yazıya dönmüşsün teşekkürler...

0 2 Cevap Yaz
Şenol Demir 6 Ekim 2016 10:04

Yüreğine sağlık, sevgili Abim...

0 2 Cevap Yaz
Bahar Borazan 6 Ekim 2016 09:50

Ibrahim Zaman gibi bir büyük usta bu kadar güzel anlatilabilir.

0 2 Cevap Yaz
Abit Kullebi 5 Ekim 2016 23:56

İbrahim Zaman hocamızı 20 yıldan fazla tanıyorum. Can abim 2 günde tanıdığı İbrahim abiyi benim tanıdığım kadar tanımış ve anlatmış. İbrahim Zaman'ı tanımak için 1 saat bile yeter aslında. Eline sağlık Can abi.

0 5 Cevap Yaz
Mehmet Ali Küllü 5 Ekim 2016 23:23

İbrahim Zaman hocamız ancak böyle anlatılabilir di ...kaleminize ,yüreğinize sağlık. ..

0 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat