İç savaş kumpası, kimlik siyaseti, aklımız üst akla ipoteklenmesin

27 Ağustos 2016 21:55
A
a
Balkan göçmeni bir ailenin çocuğuyum.Baba tarafım Yugoslavya’dan anne tarafım Selanik’ten.
BALGÖÇ’e üye olmayı düşünmedim.Bir dayanışma örgütü olarak oranın yararlarına inanırım ama meramım başka.
************************
Alt kimlik değil siyasal kimlik önemli benim için. Sınıf kimliğim asıl olan.
Hangi sınıftanım?Emekçiyim. Beyaz yakalıyım; yani kafa emeğiyle çalışan yazıyla geçinmeye uğraşan bir basın emekçisiyim.
Aklım erdiğince cesaretim yettiğince yazıyorum. Sermayem bilgim, tecrübelerim, yazı yeteneğim, akıl emeğim.
*********************
Siyaseti sınıf ekseninde algılamaya çalıştım. Emeğin ve sermayenin mücadelesi olarak baktım siyasi tarihe.
Emekten yanaysan sola sermayeden yanaysan sağa dümen kırarsın.Bakmayın siz entel dantel tayfasına, soldan dönekleşmiş liboşlara;kafa karıştırıcıdır onlar. Kavramlara takla attırır, tarihi ters yüz eder gerçeği örtmek isterler. Kişilik zaaflarına teorik şal atmaya çabalarlar ama mızrak çuvala da köşe yazısına da sığmaz.
Bursa benim için öncelikle bir emekçi şehriydi.RENO, TOFAŞ, MAKO, BİSAŞ,FiLAMENT, sanayi bölgeleri, tarım işçileri, memurlar.
*******************
Aleviyim, Kürdüm, Sünniyim, Çerkezim, Arnavutum,Gürcüyüm sözleri elbette değerlidir.
Etnik ve mezhep kimlikleri şerefimizdir ama toplumda siyasette belirleyici olmamalıdır.
Yurttaş kimliği, kentli kimliği ve tabi sınıf kimliği belirleyici olmalıdır.
*******************
Şöyle özetleyeyim:
Alevi patronun yanındaki Sünni işçiden, Sünni patronun yanındaki Alevi işçiden yanayım.Kürt patronun yanındaki Türk işçiden, Türk patronun yanındaki Kürt işçiden yanayım.
*******************
Sınıf ölçekli siyaseti, emek sermaye çelişkisi eksenine oturmuş siyaseti savunurum.
Bir demokrasimi istiyoruz iki vaz geçilmezi var:
1.Laiklik
2.Emek sermaye çelişkisi ekseninde politik saflaşma.
Bunlar olmazsa FETÖ, PKK,İŞİDoluşur.
*******************
Emperyalizm alt kimlikleri sever. Emek sermaye eksenli bir demokrasi ve laiklik işine gelmez. ABD’nin de gelmiyor.
İsrail güvende olsun diye Ortadoğu etnik ve mezhep kimliği üzerinden kana ateşe boğuluyor.PKK,  FETÖ ve İŞİD destekleniyor.
Türkiye bölünsün Alevi Sünni çatışması veya Türk Kürt çatışması çıksın ki Orta Doğu denkleminde İsrail kazansın.
Kemal Kılıçdaroğlu’na suikast girişimi de bu yüzden.
****************************
Türkiye’de siyaseti şu şekilde anlamamız bekleniyor:
Sünnilerin partisi AKP.
Alevlerin partisi CHP.
Türk milliyetçilerinin partisi MHP.
Kürt milliyetçilerinin partisi HDP.
Bu hileye, kumpasa Türkiye düşmeyecektir.
*************************
Emperyalizm istiyor ki…
Emeği, sermayeyi, artı değeri, iş kazalarını, taşeronu, sınıf bilincini, sömürüyü, özelleştirmeleri, emperyalizmin ne olduğunu, mülkiyet ilişkilerini konuşmayalım.
Ya neyi konuşalım Sünnilik, Alevilik, Kürtlük, Türklük konuşalım.
Başka…
Sendikacılık gerilesin, cemaatçilik tarikatçılık yükselsin. Demokrasinin sosyalist kanadı olmasın.
Sosyalistlerin bir kısmının sınıf siyasetini bırakıp PKK’nin peşine takılması da ayrı bir dramdır tabii.
*********************
Statüko yıkılsın, vesayet bitsindeniyor; ne güzel.
Ama bu tatlı su kurnazları asıl statükonun ve vesayetin kapitalizm ve ABD emperyalizmi olduğu gerçeğine niçin sırt dönüyorlar.
Türkiye’de ABD üsleri varken hiç birimiz özgür değildik,bunu da konuşmayalım istediler.NATO’yu da sorgulamayalım; AVRASYA seçeneğine şaşı bakalım; aklımızı üst akla ipotek edelim yani.
**********************
Yıllardır narkozu verdiler topluma.
Magazinleştirildik, falcılık, burççuluk, hurafecilik aldı yürüdü. Sanat içeriksizleştirildi; muhalif olması gereken komedi mizah sululuğa dönüştürüldü; romanımızda sinemamızdatoplumculuk, gerçekçilik yerine post modernist eveleme gevelemeler pirim yaptı.Sanat değerinin yerini satış, gişe, piar, reklam aldı. Bilim, felsefe tu kaka edildi.Aydının yerine liboşu entel danteli koyduk, cemaat hokkabazını bize yazar çizer, bilge kişi diye kakaladılar. Vasatlık baş tacı oldu her yerde. Gazeteler televizyonlar hep aynı sesin değişik yüzlerini gözümüze soktu.
************************
Niçin bu kadar çaba, plan, strateji…
Malı götüren götürsün, kârlar katlansın, dolar uçsun, bilançolar büyüsün, dünyanın doğal kaynakları onların olsun, onların refahının konforunun bedelini ise mazlum milletler kanla göz yaşıyla, iç harp vahşetiyle, bombalarla, kumpaslarla ödesinler.
Ve mazlumun ahı yanlarına kâr kalsın.
Kalmayacak ama. Bu ülke KuvayiMilliye’nin ülkesi. Yine yeneceğiz sizi.
 
1000
icon
Hikmet alb 29 Ağustos 2016 00:06

Değerli yazar kardeşim yazınıza şu şekilde katkı yaparsanız sizin yaptığınıza bu konuda BİLİM ADAMLIĞI DENİR YANİ YAZI YAZMAYI KÜÇÜMSEMEYİN YAPTIĞINIZ İŞ BİLİM ADAMLIĞIDIR BİLİM ADAMI DOĞRU KAYNAKLARDAN ELDE ETTİĞİ DOĞRU BİLGİLERİ BİRLEŞTİRİP YAZMAKTIR AKICI VE RENKLİ BİR USULDE YAZILIRSA MÜKEMMEL OLUR VE ARANILAN BİR YAZAR OLURSUNUZ SİZDEKİ DOĞRU BİRİKTİRİLMİŞ O KADAR ÇOK BİLGİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUM YAZI USLUBUNUZ DA GÜZEL VE AKICI SİZİ BİLİM ADAMI OLARAK GÖRÜYORUM YANİ YAPTIĞIN İŞİ HAFİFE ALMAYIN İLİM ADAMI BİLİNMEYEN ŞEYİ BULAN ADAMA DENİR SİZ VE SİZİN GİBİ DOĞRU KAYNAKLARI KULLANARAK ELDE EDİLEN BİLGİLERİ İNSANLARA YARARLI OLMASI İÇİN UĞRAŞ VERENLER DE İLİM ADAMLIĞI KADAR MÜKEMMELDİR İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK İSE ALLAH VERGİSİDİR HER OLAYA NEDEN VE NİÇİNLERİNİ ARAŞTIRMADAN GEÇER HİÇ BİR ZAMAN DÜŞÜNCELERİNİZİ HATIR İÇİN YAZMAYIN BAŞARILAR DİLİYORUM

0 0 Cevap Yaz
lighthearted 28 Ağustos 2016 07:17

(Bir önceki yorumumun devamıdır) Siz vatan millet sakarya diye çalışıp üretin DEVLETÇİLİK sistemine helal hoş olsun diye verginizi verin. Vatan sağ olsun diye 20 yaşına kadar gözünün içine bakarak büyüttüğünüz evladınızı askerde eşkiya öldürsün. Bu kendini bütün insanoğlundan üstün gören Küresel Güç topluluğu dünyadan kazınmadıkça koca dünya hep bu topluluğa hizmet edecek.

0 0 Cevap Yaz
lighthearted 28 Ağustos 2016 07:11

Dünyanın en milliyetçi insanları Japonlardır. Bütün dünyaya ibret olsun diye dünyanın en milliyetçi insanlarının kafasına atom bombası atmak için bahane olsun diye radardan Japon uçaklarını gördüğü halde kılını kıpırdatmayıp Pearl Harbor'da kendi donanmasını parçalatan, Müslümanları dünyaya terörist diye göstermek için kendi insanlarını ikiz kulelerde öldüren küresel güç elemanları dünya üzerinden kazınmadıkça ya da Küresel Güç'ün elinde bulundurduğu bu dünyaya Küresel Güç kullanamasın diye bir insan evladı bir birey getirilmemesi gerekiyor ki bu kendini Allah'ın en üstün varlığı kabul eden topluluk yok olsun. Sömürecek insan evladı bulamayınca da kendi kendilerini sömürsünler. Kendi başlarını yesinler. Bu dediklerim haricinde her türlü insan olmaya çalışma hareketleri bu kendini üstün gören topluluğa hizmet olarak geri dönüyor bu DEVLETÇİLİK sisteminde. DEVLETÇİLİK sistemini kuran da kendileri.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat