İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir ses verin artık!

14 Kasım 2016 20:59
A
a
Okuyucu iletileri bizler için çok önemlidir.
Onlar yaşadıkları olumsuzlukları aktararak sorunların çözümü noktasında biz gazetecilerin bir nevi iş birlikçisidirler.
Kendi başına gelenleri veya yakın çevresinden duyduklarını aktararak kendilerinin ulaşamayacağı mercilerin konudan haberdar olmasını sağlarlar bizler kanalıyla…
Bu aralar sürekli eğitim alanındaki saçma sapan uygulamalara dair iletiler geliyor.
Hoş…
Bizler de sizlerle paylaşıp, yetkili makamlara bu bir suç duyurusudur başlığıyla konudan haberdar etmeye gayret ediyoruz…
Ancak…
Sağ olsun, o yetkililer de 3 maymunu oynamaktan vazgeçmiyorlar.
Eğitim alanında Fethullah Gülen cemaatiyle bir şekilde bağı olanları açığa alma, görevden uzaklaştırma, ihraç etme gibi çalışmalar tam gaz sürüyor.
İyi güzel de…
Görevde olup da çocukların geleceğini tehdit altına sokacak uygulamalar yapan öğretmenlere kim dur diyecek?
Yine bir okuyucumdan gelen iletiyi sizlere aktaracağım.
Bursa gibi Türkiye’nin en büyük kentlerinden birinde yaşanır mı bu olay demeyin…
Bal gibi de oluyor.
***
Yazımının başında da dedim ya, sapla saman birbirine girdi.
Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşanan bir olay bu.
11. sınıfa öğrencilerinin büyük bölümü sayısal bölüm tercihi yapmışlar.

Belli ki…
Mühendislik branşlarını düşünüyorlar üniversitede.
Fakat…
Sayısal sınıf öğrencisi olmalarına rağmen Arapça, Kuran-ı Kerim, akaid ve kelam ile Tefsir ders sayısı epey fazla imiş.
Ders sayısı fazla olmasının dışında da verilen ezber ödevler öğrencilerin canına tak etmiş.
Konuyu önce öğretmenlerine iletmişler.
Sayısal öğrencisiyiz, bu ezberler nedeniyle sayısal derslerimize zaman kalmıyor.
Başarı oranımız düşüyor.
“Kur’an ve Arapça derslerinden daha az ezber verilse” demişler…
Fakat…
Değişen bir şey olmamış.
Devreye veliler girmiş.
Okul idaresine durumu bildirmek isteyen veliler de muhatap bile alınmamışlar bize iletilen bilgilere göre.
Hatta…
Velilerden başı açık olan annelerin müdür veya müdür yardımcıları tarafından kabul edilmediği iddiası da gündemde.
***
Neler oluyor böyle?
Bu ülke ne hale getirilmeye çalışılıyor?
Kimse Kuran ya da dinini öğrenmesin denilmiyor.
Ama…
Sayısal öğrencilerine bu kadar çok Arapça ezber vermek onlara üniversite sınavlarında nasıl bir artı getirecek?
Çocukların geleceğiyle oynamak kimin haddi ve hakkı?
Bilim insanı yetiştirsek, nice Aziz Sancar’larımız olsa…

Ve…
O Sancar’lar Amerika destekli değil de yerli malı desteklerle dünya çapında isim olsalar…
Ülke olarak onlarla gururlansak…
Arapça da Kuran-ı kerim de insanın hayatında çeşitli dönemlerde kendi rızasıyla öğrenebileceği şeyler…
Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü varlığınızı bir gösterin artık…

Neler oluyor okullarda sizlerden çıt çıkmıyor…
Neyi bekliyorsunuz?
 
1000
icon
Betül 16 Kasım 2016 21:53

Keşke bu yazıyı yazmadan önce İmam hatip zorunlu derslere ve ders sayılarına baksaydınız. Kimseyi bu okulda zorla tutmuyorlar. Şikayetçi olan ve durumdan memnun olmayan sayısal,eşit ağırlık,sözel hiç farketmez hemen naklini aldırabilir. İmam Hatip okulları öğrencilerin iki dünya da da başarılı olabilmesi için çabalıyor. Ne yazık ki sizin gibi modern görünümlü çağ gerisi insanlar bunun farkında değil. Üstelik öğretmenler öğrencileri sıkmamak için ellerinden gelen yardımı gösteriyor kolaylık sağlıyorlar. Siz her ne kadar yorumlarımızı yayımlamasanız da biz yazmaktan vazgeçmeyeceğiz!

0 4 Cevap Yaz
Fatma 16 Kasım 2016 21:06

Okulumuzda açıklık yada kapanmakla alakalı bir sıkıntı yok. Eğer bu düşünceden dikkat çekmek isteyen insanlar varsa kişinin sıkıntısı okulla değil bir müslümanın değerleriyledir. Müslüman bir toplumda ayrım olmaz.

0 2 Cevap Yaz
Şekernaz Çelik 16 Kasım 2016 20:01

Ben adı geçen okulda ögretmenim .Sizin iddialarinızın biri bile olsa önce ben kıyamet koparırdım.Hafta sonu kurslarda hafta içi deslerde tek gayemiz ögrencilerin ygs netlerini arttirmak.Tenefüslerde hiç çay içemeden geçirdiğimiz günlerin sayısı o kadar çok ki.Keşke köşenize taşimadan önce gizliden gelip okulumuzu ziyaret etseydiniz.O zaman okulumuzda kapalı açık ayrımı yapilmadiğını ,ögrencilerin özgür ortamıni görürdünüz .Okulumuz geçen yıl sosyal faaliyetleriyle Milli Egitim camiasından tam not almişken ,birinciliklerimizin sayisinı biz unuturken bu tarz bir konuyla gündeme gelmek beni çok üzdü.Sizi tekrar okulumuza davet ediyorum buyrun kendi gözlerinizle görün ,sıcak bir çayimızı için .Sohbet varsa iletişim; iletişim varsa sevgi vardır.Sevgisizlik birbirimizi tanimamaktam doğar

0 4 Cevap Yaz
Betül 16 Kasım 2016 19:25

Keşke bunları yazmadan önce imam Hatibe ait zorunlu dersleri araştırsaydınız. İmam hatip okullarını tercih eden insanlar bu derslerin olacağını bile bile tercih etti. Memnun değillerse kimse zorla tutulmuyor bu okulda. Sizin fazla diye adlandırdığınız tefsir 2 akaid ve kelam 2 Arapça 3 zorunlu baraj dersi olan Kuran dersi ise sadece 4 saat. Hocalar ise olabildiğince kolaylık sağlamak için ellerinden gelen herşeyleri yapıyorlar. İmam hatip okullarında her iki dünya içinde bir telaş var. Ne yazık ki sizin zihniyetinizde ki insanlar bunu görmek istemiyor.

0 3 Cevap Yaz
hüsna 16 Kasım 2016 15:01

Bende o okulun 12 sınıf öğrencisiyim 11. sınıflarda çoğu eşit ağırlık secmiştir ve sadece 2 sınıf sayısal vardır . Siz demişsiniz ki Kuran ve Arapça dersleri sayısallarda azaltılmalı eğer bir insan kendi hür iradesi ile İmamhatip lisesine gelmişse Kuran dersini görmelidir İmamhatiplerin amacı zaten dini doğru öğretilmesidir. Ve de bizim idaremiz hiçbir zaman başı açık olan kimseleri diğer velilerden ayırmadı. Araştırma yapacaksanız doğru dürüst araştırın. İmam hatipleri kötülemekten vazgeçin !!!

0 2 Cevap Yaz
Zeynep 16 Kasım 2016 14:00

Bu okulun öğrencisiyim 12. Sınıfım böyle yalan yanlış haberler yapmayın.Önce bir araştırın sizi şikayet etmek gerek aslında.Bunca yıllık gazetecilik hayatınızda araştırmayı öğrenemediyseniz ben size ne diyim daha.

0 1 Cevap Yaz
Red Sonya 16 Kasım 2016 13:57

Nitelikli haber yapmanın bir özelliğide o haberin doğruluğdur. Ve ne yazikki bu çöp kutusuna layık yazıda gerceklik payı göremiyorum. Çocukların geleceği ile oynamak ? Müdür yardımcıları tarafından kabul edilmemek mi? Komik..Bir o kadar absürt..Son derece taraflı bir şekilde yazılmış. Ben bu okulun öğrencisi olarak bu haberin ne kadar yanlış bir bakış açısıyla kaleme alındığını söylemek isterim.

0 1 Cevap Yaz
ismail metin 15 Kasım 2016 21:23

Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin mesleki derslerde Latince kelimeler ezberlemelerine de aynı tepkiyi gösteriyor musunuz.

0 2 Cevap Yaz
Merve 15 Kasım 2016 18:30

Ne robotu be sen robot ne bilmiyorsun herhalde bizde o okulun öğrencisiyiz sayısalız ayrıca öyle bi şey yok.

0 3 Cevap Yaz
Tuğçe 15 Kasım 2016 18:23

Bende bu okulun öğrencisiyim 3 yıldır bu okuldayım ve açığım. Hiçbir zaman açığım diye ne öğretmenlerimden ne de öğrencilerden tepki almadım.

0 9 Cevap Yaz
Ayşe... 15 Kasım 2016 17:42

Sn. Komitgan; sadece sizin seçtiklerinizi değil, içerisinde hakaret, küfür vs. Olmayan tüm yorumları neden yayınlamıyorsunuz? Yapılan tüm yorumları lütfen yayınlayın! Eleştiriye açık olun, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı gösterip insanların yorumlarını yayınlayın! Size yakışan da bu olur! Yayınlayın tüm yorumları...

0 3 Cevap Yaz
mihraplı öğrencisi 15 Kasım 2016 17:34

Sayısal ya da sözel olsun fark etmez ders saati fazla denilen dersler verilmezse mezun olunan bölüm , yapılan meslek ne olursa olsun geleceğin anne babalarında ahlaki özellikler oluşmadıktan sonra hiç bir işe yaramaz ki zaten imam hatip öğrencilerinin amacı dini dersleri zamanında öğrenip ilerde pekiştirmek değil midir ? Nasıl ki bir coğrafya dersinden verim alabilmek için yeterli ders saati isteniyorsa aynı şekilde dini derslerimizden verim alabilmek için yeterli ders saatine sahip olmak da bir ihtiyaçtır

0 4 Cevap Yaz
Merve 15 Kasım 2016 17:27

Arkadaşlar kimse zorla sizi imam hatibe kaydettirmedi. İsteyen ezber yapmamak için herhangi bir anadolu lisesine nakil yaptırabilir. Ben de imam hatipliyim. Evet yapmamız gereken ezberler var. Ama kimse zorla bizi imam hatipte tutmuyor.

0 4 Cevap Yaz
Zeynep K. 15 Kasım 2016 16:44

Haber yapacaksanız doğru düzgün araştırmanızı tavsiye ederim. İftiradan ibaret !!

0 3 Cevap Yaz
Burak 15 Kasım 2016 15:05

Ben de o okulun öğrencisiyim.Öğrencilere robot gibi davranıyorlar, sınavlarda başarı istiyorlar ama sınava çalışmaya vakit bırakmıyorlar.

13 5 Cevap Yaz
Hikmet alb 15 Kasım 2016 15:02

YAZINIZIN BAŞLIĞINI YANLIŞ KULLANMIŞSINIZ DÜZELTİN DE ÖYLE DÜŞÜNCEMİ YAZAYIM HER HALDE HATANIZI ANLAMIŞSINIZDIR MİLLİLİK KELİMESİ BU YAZIYA UYGUN DEĞİL

2 5 Cevap Yaz
Ayşen Toprak 15 Kasım 2016 14:31

Bu yazınıza hiç yorum yok mu Aysin Hnm? Yorum var da yoksa siz mi yayınlamıyorsunuz? sizin düşünce ve ifade, basın özgürlüğü anlayışınız bu mu? Basın özgürlüğü siz yayınlayınca var da vatandaşın yorum yapınca yok mu? Gelen yorumları lütfen yayınlayın! Onaylayın yorumları vatandaş onları da okusun!

0 1 Cevap Yaz
Kadir gür 15 Kasım 2016 07:24

Sayın hanım efendi Mış larla miş lerle gazetecilik, habercilik olmaz. Varsa bi iddia, gider kaynağında araştırırsınız. Mış larla hedef göstermekte neyin nesi? İşinizi düzgün yapın lütfen

1 5 Cevap Yaz
Recep Tayyip GÜLDOĞAN 15 Kasım 2016 07:05

Sayın Komitgan; Yazınızı pür dikkat okuduk. Öncelikle; 'başı açık olan annelerin müdür veya müdür yardımcıları tarafından kabul edilmediği iddiasını külliyen red ediyoruz!' Bu tarz iddialar 'eski Türkiye'de kaldı! Yeni Türkiye'de artık böyle şeyler yok! Yeni Türkiye'de 'İnanca ve yaşayışa saygı, düşünce ve ifadeye özgürlük' var. İnsanları ötekileştirmeye, kutuplaştırmaya yönelik bu tarz provokatif ve İHL'ni karalamaya yönelik ithamları gazete köşenizde iddia dahi olsa getirmenizi yadırgıyor, sizin gibi başarılı bir gazeteciye yakıştıramadığımızı belirtmek istiyoruz. Yazınızın algı yaratmaya yönelik olduğunu düşünmüyor, düşünmek istemiyoruz! İmam Hatip Liselerinin müfredatı meslek dersi ağırlıklı olmasına rağmen sayısal, TM, ve sözel öğrencilere yönelik verilen ilgili ders sayıları diğer liselerle aynı saat hatta biraz daha fazladır. Dolayısıyla; 'sayısal öğrencisiyiz meslek dersleri daha fazla görüyoruz' iddiası da doğru değil! Müddei, İddiasını ispatla mükelleftir! Unutulmamalı...

0 3 Cevap Yaz
Ramazan 14 Kasım 2016 23:07

Sayın yazar, ifadelerini bir kez tutarlılık açısından okursa!... müfredat ve dersleri bir gözden geçirse idi bu kadar rahat yazabilir miydi acaba?

1 19 Cevap Yaz
Abdurrahman 14 Kasım 2016 22:14

bu yazıyı yazan acaba lütfedip yazmadan bir araştırma yapsa daha doğru olmazmıydı bir kere öğrencilerin çoğu sayısal deyil sayısalda seçmeli dersler meslek dersleri deyil neresini düzeltelim yazının her yeri adparagas

1 19 Cevap Yaz
Abdurrahman 14 Kasım 2016 22:14

bu yazıyı yazan acaba lütfedip yazmadan bir araştırma yapsa daha doğru olmazmıydı bir kere öğrencilerin çoğu sayısal deyil sayısalda seçmeli dersler meslek dersleri deyil neresini düzeltelim yazının her yeri adparagas

0 6 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat