İnönü’nün Mevhibe hanımın yanağına kondurduğu buse

7 Eylül 2016 21:32
A
a
İnsan inanmak istemesin nelere nelere inanır.
Buralarda duygular düşünce zannedilir.
Bilim nedir, bilimsel metot nedir; deney ve gözleme dayanan bilimsel bakış niçin gerçeği aramada hayati önemdedir; laiklik niçin barışın, medeniyetin olmazsa olmazıdır; evrim kuramını bilmeden niçin insanı yorumlayamayız; kuantum fiziğine aşina olmadan niçin bir demokrat olamayız; akıl yürütme nasıl yapılır, felsefe hayatı nasıl anlamlandırır; edebiyattan, tiyatrodan beslemezsek ruhumuz nasıl çölleşir farkında değilizdir.
Git üç sayfa kitap oku de vatandaş üşenir de, bir ton odunu bahçeye yığ de kaçmaz.
Okumadan anlayan, dinlemeden kavrayan, niyet okuyucu çok olduğu için sağırlar diyaloğu içinde ‘’monolog demokrasisi’’ yaşıyoruz.
Sonra da cemaatlerin önünü açıp sendikacılığı bitirerek huzur arıyoruz.
*****************************
Kütüphanesiz evlerde yaşayıp, bir kez bile bir Çehov oyunu izlemeden, Fellini filmi seyretmeden, Dostoyevski’yi Dinamo Kiev’in sağ beki sanarak, bir sergi gezip Picasso resmine bakmadan, eser gürleriz, tükürükler saçarak. 
Malumat furuşuzdur ama hiçbir konuda uzman değilizdir.
Kıt akıllılığın zirvesinde alimi ulema olmuşlar kok kos kostaklanarak dolaşırlar sağda solda, köşe başlarını onlar tutarlar..
Zır cahilden münevver, dar kafalıdan alim üretiriz.

Asker kaçağı İsmet Paşa

Yalan ve iftira atmak siyasetimizin çürük yanlarından biridir. En olmadık yalanların bile müşterisi bulunur bu topraklarda.
Kara propaganda veya itibar cellatlığı siyasette geçer akçedir maalesef.
******************
Prof. Dr. Turan Güneş siyasete DP’de başlamış, sonra yoluna CHP’de devam etmiş ve siyasetimizin unutulmaz isimlerinden olmuştur. Kıbrıs çıkarmasında dış işleri bakanıdır. 1965'ten sonra CHP'nin içinde gelişen ortanın solu hareketinin önderleri arasında yer alan Güneş’in,  oğlu ekonomist Hurşit Güneş de CHP’de bir dönem etkiliydi.
Turan Güneş’in anılarını anlattığı Kaynak Yayınları’ndan çıkan ‘’Araba Devrilmeden Önce’’yi siyasetle ilgili herkese öneririm.
***************
Evet ne demiştik; her yalanın bir alıcısı vardır bu memlekette. Mitomani yalan söyleme hastalığıdır; mitomanlar pek itibar görür bizim mahallede.
Alın somut örnek: ‘’İsmet Paşa Asker kaçağıdır’’ denmiş ve inanılmıştır. 
Turan Güneş’ten bir anı anlatayım: 
‘’I950 seçim kampanyası. Yer Kocaeli. Yerel Demokrat Partililerden Tahsin Marmara kürsüye çıkıp "İsmet Paşa asker kaçağıdır" demiş ve müthiş alkışlanmış. Bizim Yuvacık köyünde ağzı laf yapan ve Demokrat Hasan diye bilinen kişiye kahvede otururken sordum. "Yahu Hasan, koca İsmet Paşa asker kaçağı olur mu be" dedim.  O da "Valla Turan Bey, Burası Rum çeteleri ve kiliselerle doluydu. Bizi bunlardan İsmet Paşa kurtardı savaşta. Ama bugünkü dünyada İsmet Paşa işimize gelmiyor. Cahil adamım ben. Nasıl anlatacağım CHP'nin eksiğini fazlasını.’’
Kır kurnazlığıyla buraya kadar işte.

Aşktır özümüz en güzel sözümüz

Yazıda bir fotoğraf paylaştım: İsmet İnönü eşi Mevhibe İnönü’yü yanağından öpüyor fotoğrafta.
İsmet İnönü’nün karısı, sevdalısı Mevhibe İnönü’yü yanağından öperken çekilmiş fotoğrafa, o fotoğraftaki aşkın masumiyetine bakıyorum içim aydınlanıyor.
İsmet paşa sadece dudaklarıyla değil bütün bedeniyle ruhuyla, ömrüyle, hatıralarıyla, hayalleriyle öpüyor Mevhibesini.
Mevhibe İnönü de öyle sıcak, zarif; öyle sevda dolu, şefkatle gülümsüyor ki İsmetine.
****************
Aşk yoksa demokrasi de yok diyorum içimden. 
Ne kadar aşk o kadar demokrasi.
Aşık olmasını bilmeyenler faşist olur sadece. 
Cumhuriyeti bu aşklar kurdurdu bize.
1000
icon
Hikmet alb 8 Eylül 2016 12:05

Eskilerin aşkları daha güzel olduğu belli değil mi BU GÜN EVLİ OLUP KISA SÜRE SONRA BOŞANAN ÇİFTLER ÇOĞUNLUKTA DAHA ÖNCEKİ EVLENMELERDE BU ANLAYIŞ AYIPLANIRDI

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat