İnsan ilk feda edilecek malzeme mi?

23 Ekim 2016 21:25
A
a
2001 yılı başında yazmaya başladığımda her krizde tasarruf diye önce insanların işten atılmalarını konu alan resmi dairelerdeki “yangında ilk kurtarılacak” etiketlerinden yola çıkarak “Krizde ilk çıkarılacak” başlıklı bir yazı yazmıştım. Amacım krizlerde işletmelerin önce tasarruf tedbirlerini araştırmaları, en son çalışan sayısını azaltmalarını önermiştim.
Her krizde çalışanlar işten çıkarıldığı yönetim anlayışları üzerine kurulacak kalite sistemlerinin uzun ömürlü olmayacağını; şirket ve çalışan arasındaki Katolik evliliği benzeri ayrılmama ilkesini baz almalarını önermiştim.
Ancak ülkemizde güneş batıdan doğmaktadır. Sistemlerini örnek aldığımız Avrupa’nın nüfusu neredeyse sabit. Üstelik Almanya, Fransa, kısmen İngiltere ve İtalya dışında sanayi durmuş, hizmet sektörü öne geçmiş durumdadır.
Nüfusun artmamasına rağmen genç nüfus arasında işsizlik %50’lere ulaşmış; Fransa, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’da gençler ayaklanmışlardır. İşsiz genç nüfus Avrupa’nın en büyük problemidir. Bu problemi yaratan en önemli unsur olur olmaz her alanda uygulanan “Otomasyon”dur.
Sanayi üretiminin Çin’e transferinden önce Avrupa, azalan nüfusun yol açacağı problemleri çözmek için sadece sanayide değil, hizmet alanında da otomasyona geçmiş, gişeleri kaldırmıştır. Garsonların olmadığı lokantalar, siparişlerinizi kendinizin aldığı “Self Servis” sistemi Avrupa için gerekliliği bugün tartışılmalıdır.
Sözde Avrupa’ya göre manevi yönümüz fazla, insana önem veriyoruz. Ya sonra? Oradaki tüm sistemleri hiç düşünmeden uygulamaya koyuyoruz.
İnsansız uygulamalar Özallı yıllarda ülkemizde uygulanmaya başlandı. Ekonomide kamu ağırlığını azaltma adı altında insanlar tırpanla biçildi. 2,5 milyon kamu işçisinden şimdi birkaç yüz bin kamu işçisi kaldı.
Çoğu yabancı marka ve isimli birçok yerde siparişlerinizi kendiniz alırsınız. Kimi lokantalarda da aynı sistem uygulanmakta.
Bu uygulamalar bazı problemlere yol açsa da devam ediyor. Mesela boğaz köprülerinde gişe yok, kartlı geçiş sistemi var.
Yabancı plakalı araçlar, tırlar ücretsiz yani kartsız geçiyor, arkalarından ceza kesiliyor. Bu ceza makbuzları Dışişleri Bakanlığı’na gönderiliyor. Bakanlığa gönderilen ceza makbuzlarının sayısı milyonu geçmiştir. Dışişleri Bakanlığı bunların tahsiliyle uğraşıyor; tahsilinin mümkün olup olmadığına siz karar verin. Oysa yabancı tırların geçmesi için ayrılacak iki şerite gişe açılsa bir problem kalmayacak.
Büyük kentlerdeki metrolarda gişe kaldırıldı. Daha önce otobüs biletleri için başlatılan uygulama hızla yayıldı. Bu sistemde kullanılan araç ve biletlerde üç beş yılda bir değişmekte, jetonlar değişiyor, kartlar değişiyor… Bunları yapanlar ve yetkililer kazanıyor. Bilet bedellerini yüklediğimiz Kiosklar ya ithal, ya da %80’i ithal malzeme.
Özel sektör devletten farklı değil. Çalışanlar sanki tek gider kalemi. Tasarruf denilince sadece çalışanlar akla geliyor. Diğer konular araştırılmıyor bile. Katıldığım seminer ve sempozyumlarda anlatılan Yalın Üretim ve Altı Sigma uygulamalarının sonu “Şu kadar insan azalttık” sözleriyle bitiyor. Sanki tek amaç çalışan azaltmak. İnsanın bu kadar önemsizleştiği bir dönemi hatırlamıyorum.
En son Bursa Belediyesi metro gişelerini kapatarak kara geçti. Sözde görüşler farklı ama reçeteler aynı.
Diğer yandan gazeteler gençler arasında işsizlik oranı %25, son üç yılda üniversitelerden mezun olanlar arasında %50 olduğunu yazıyor.
Taşeron uygulaması apayrı bir alan. İnsanı insanlıktan çıkaran bu uygulama her geçen gün yayılıyor. 2002 yılında 358 bin olan kiralık işçi sayısı 2012 yılında 1 milyon 700 bine ulaştı.
İletişim Profesörü Nuran Yıldız, “Aşk Yüzyılı Bitti” kitabında; “Bilgisayar tabanlı üretim teknolojilerinin genişlemesi iş gücüne olan gereksiniminin azalmasına neden olmuştur. Azalma eğilimi sürerse, küresel iş gücünün yüzde %20’sinin sistemin işlemesine yeteceğine dair öngörüler bulunmaktadır.”(S.244)
Önümüzdeki yıllarda “Atıl İnsan” nüfusunu “Lüzumsuz İnsanları” yok ederek azaltmayı hedefleyen liderlerin çıkacağını ve bunların toplumdan destek göreceğini söylemek abartı olmayacaktır.
 
1000
icon
Hikmet alb 25 Ekim 2016 03:02

DEVLET HER KİŞİYE İŞ YARATMAK MEÇBURİYETİNDEDİR O HALDE İSTİHDAM YARATAMIYOR İSEK UFAK SERMAYELERİ BİRLEŞTİREREK ONLARA İMKANLAR YARATIP İŞ ADAMI YARATMALIYIZ YANİ AİLE EKONOMİSİ ANLAYIŞINI GÜÇLENDİRMELİYİZ

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ


Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat