Loading...

İYİ Parti’nin şansı nedir?

12 Mart 2018 22:13
A
a
Geçtiğimiz Pazar Bursa İl Kongresini gerçekleştiren İYİ Parti’nin Bursa İl Başkanı Yüksel Yılmaz ve il yöneticileri birkaç gün önce gazete Yeni Marmara’yı ziyarete gelmişlerdi.
Levent Özeren, Yüksel Ceylan, Nurettin Bacak, Oğuz Hancer, Özgür Şimşek, Yahya Bahadır ve Dilan Ateş’ten oluşan heyet ile partinin son durum ile yaptıkları çalışmaları değerlendirmiştik.
Pazar günü de Merinos’ta gerçekleşen İl kongrelerini izledim…
İl Başkanı Yüksel Yılmaz söyleşimizde olduğu gibi kongrede de İYİ Parti’nin muhalefet olmak için değil, iktidar olmak için çalışma yürüttüğünü söyledi.
CHP’den ayrılarak İYİ Parti’ye geçen Genel Sekreter Aytun Çıray’ın da katıldığı kongre salonunu dolduranların yarıya yakınının CHP’liler olduğu dikkatlerden kaçmadı.
Yahut eski CHP’liler diyelim…
CHP eski İl Başkanı Erhan Sevimli başta olmak üzere tanıdığım birçok isimin salonda olduğunu görmek beni şaşırtmadı.
Bazıları meraktan, kimileri davetli ve kimlerin de partili olarak katıldıkları toplantıda İzmir Marşı çalınması da CHP ruhunun İYİ parti içinde olduğu imajı verdi.
CHP eski Milletvekili ve parti ile özdeşlemiş Yahya Şimşek dostumuzun kızı Özgür Şimşek gibi daha birçok CHP’linin il, ilçe ve mahallelerde de İYİ Parti içinde görev aldıkları, alacakları gözleniyor.
Başından beri İYİ Parti’nin en çok oyu CHP’den alacağına yönelik öngörülerimin salonda belirginleşmesi ise beni hiç şaşırtmadı.
Bunu salon içinde ve dışında rastladığım CHP’lilerle de uzun-uzun değerlendirdik.
 
* * *
Cumhuriyet Halk Partisi içinden kopan isimlerin Demokrat Parti’yi oluşturmasının ardından siyasal tarihimizde birçok Ana Parti’den kopmalarla yeni partilerin kurulduğunu biliyoruz.
 
Bu tip partiler daha çok, mevcut içinde yer aldıkları partinin lider kadrosu ile girilen mücadelenin kaybedilmesi ya da ideolojik olarak farklılaşmanın sonucunda ana partiden ayrılanlar tarafından kurulmuştur.
Bunların içinden çok azının başarılı olduğunu, diğerleri bir süre varlıklarını sürdürseler de iktidar seçeneği olarak seçmeni ikna etmekte başarılı olamadıkları görülür.
Bunlardan salt Demokrat Parti ve Fazilet Partisi’nin kapatılmasının ardından buradan ayrılanların kurduğu AK Parti siyasal tarihimizde önemli başarılara imza atmış ve önemli bir yer edinmiştir.
12 Eylül darbesi sonrası kapatılan Adalet Partisi yerine kurulan Anavatan Partisi’ni de bu kulvarda saymak gerekir kuşkusuz.
Ve yine hiç kuşku yok ki ana gövdeden koparak yeni bir yapı oluşturan bu partilerin başarısının kadro ve program kadar zamanın sosyolojik ve toplumsal zemini ve iklimiyle de ilintili olduğu açıktır.
Şimdi son olarak MHP’den koparak İYİ Parti’yi kuran Meral Akşener ve ekibin bundan sonraki başarı şansını belirleyecek kuşkusuz kadro, program ve söylem kadar konjonktür olacağı da…
 
* * *
İYİ Parti’nin gelecek seçimlerdeki başarısıyla ilgili değerlendirme ve tartışmalar sürüyor.
İYİ Parti’nin politikada bir şansı var mıdır?
Halk bu partiyi hangi söylemi nedeniyle destekleyebilir?
CHP’nin muhalefet yetersizliği seçmenin bu partiye akışını sağlayabilir mi?
Hızla değişen Türkiye insanına yepyeni bir gelecek, yepyeni bir program ve söylem geliştirebilir mi İyi Parti?
Yoksa hala şimdiki gibi beylik laflarla bu gemi yürür mü?
Bugün Türkiye siyaseti açısından olaya bakıldığında merkezde güçlü bir parti bulunmaktadır zaten.
Ekonomik ve siyasal açıdan ülke kriz içinde falan da değildir.
İçinden koptuğu MHP zaten siyasette varlığını sürdürmektedir.
Bu açılardan bakıldığında yeni kurulan partinin hangi siyasi boşluğu dolduracağı, yeni ne gibi heyecan uyandıracak farklı nasıl bir söylem geliştireceği önemlidir.
Tuzu kuruların ve batı basınının desteği ile nereye varılacağı önümüzdeki ilk seçimlerde görülecektir kuşkusuz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat