Kadına Yönelik Şiddete “Hayır’’ Semineri

25 Kasım 2016 22:36
A
a
Dün, Ördekli Kültür Merkezinde BTSO, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete “Hayır’’ Semineri’’ndeydim.
Kadına yönelik şiddet, bütün boyutlarıyla masaya yatırıldı; can yakan rakamlar ortaya kondu; hukuki önlemler konuşuldu;devletin girişimleri anlatıldı.
******************
Toplantıyı izlerken hemcinslerim adına utandım; kadınlara bu kadar hoyratça davranmak, aşağılamak, şiddet uygulamak, öldürmek, tecavüz etmek yanierkeklerin bu akıl almaz vahşeti tüyler ürpertici.
Şiddet üreten bir sosyo-ekonomik yapıda yaşıyoruz. Eşitsizlik, sömürü yaygın; haksızlıklarla dolu bir dönemdeyiz.Öyle olunca da altta kalanın canı çıksın anlayışıyla en çok kadınlar ve çocuklar mağdur oluyor.
Kadının kurtuluşu elbette eşitlikçi, özgürlükçü, dayanışmacı, paylaşımcı bir toplum kurmaktan geçiyor ama o aşamaya gelene kadar yine de yapılacak çok şey var.
Kadını tecavüze uğrayan, dövülen, öldürülen, horlanan bir toplumda erkek de özgür değildir.
*************************
Uludağ Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serpil Aytaç’ın yönettiği panele konuşmacı olarak Nevin Palacıoğlu Canbaz (Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu); Şükran Tutar (Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı); Osman Dikmen (Bursa Valiliği İl Dernekler Müdürü); Vahide Aksan (Düzce Denizatı Kadın Dayanışma Derneği) katıldılar.
Salon doluydu ilgili bir topluluk vardı.
Panelde keşke daha çok erkek olsaydı veya sadece erkeklere yönelik paneller de mi yapmalı? Çünkü şiddeti uygulayanlar erkekler.
 
 
Can yakan şiddet rakamları
 
 
Prof. Dr. Serpil Aytaç’ın verdiği rakamlar acı gerçeği ortaya koyuyordu:
Her 5 kadından 2 si şiddet görmüş durumda. Öldürülen her 5 kadından ikisi boşanmak veya ayrılmak istediği için katlediliyor.
Yılda 30 kadın töre ve namus cinayetine kurban gidiyor.Erkek şiddeti vakalarında faillerin % 52’si kocalar.
2016 yılında Bursa’da toplamda kadına yönelik şiddet sayısının tahmini 4.503 tür. Erkekler 2014’te 281 kadın öldürdü, 560 kadını yaraladı. Tecavüze uğrayan her 3 kişiden biri 12-17 yaşında çocuklar.
2014’te 88 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi; 575 kadına şiddet uygulandı; 75 kadın ve kız çocuğuna ise cinsel tacizde bulunuldu. Erkekler, 2016 yılında 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti.
***********************
Prof. Dr. Serpil Aytaç konuşmasını bitirirken şunları söylüyordu
“Kadının bilinçlenebilmesi haklarını kazanabilmesi için aile içi ilişkilerden eğitim sistemine, iş yerindeki erkek egemen bakıştan aynı bakış açısına sahip siyasete kadar her şey yeniden yapılanmalıdır.Kadın ve beraberinde erkek de mutlaka eğitilmelidir.Kadına yönelik şiddetle mücadelede köklü ve gerçekçi bir çözüm için kolluk, adalet,sağlık,sosyal hizmet, çalışma gibi bir çok sektörün devlet, sivil toplum, medya ve özel sektör gibi bir çok tarafın bütüncül yaklaşım temelinde uzun soluklu ve kararlı mücadelesine ihtiyaç vardır.’’
 
Kağıtlar kadınları korumaz
 
Bursa’da kadın hakları mücadelesiyle tanınan Avukat Nevin Palacıoğlu Canbaz, konuşmasında kadın haklarının hukuki boyutunu çok güzel ortaya koydu; uygulamadaki aksaklıklara, yasalarla hayattaki çelişkilere değindi, İstanbul Sözleşmesinin önemini vurguladı.
Kanunların yetersizliği ve uygulamadaki aksaklıklara ilişkin açıklama yapan Canbaz’ın şu cümleleri hayati önemdeydi:
‘’Haklarımızı bilmiyoruz, bilmeyince o hakları istemek zor oluyor. Ayrıca kağıtlar kadınları korumaz. Kağıt üstünde kalan kararlarla sonuç alınamaz.’’
Canbaz, yasaların yetmeyeceğine, kadının ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesi gerektiğine değinirken ekledi:
“Kız çocuklarımız birey olamıyor. Baba hakimiyetinden koca hakimiyetine gidiyor.  Dünyadaki mal varlığının sadece 5’te 1’i kadınların oysa kadınlarda iş hayatında üretiyor çalışıyor.’’
Nevin Palacıoğlu Canbaz’ın dikkat çektiği bir önemli konu da şiddetin faili olan erkeğin sadece ceza almayıp belli merkezlerde rehabilite edilmesiydi. Failin şiddetini sürdürmemesi için tedavi edilmesi gereği açıktı ama bu konuda henüz bir gelişme yoktu.
****************************
Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Şükran Tutar,konuşmasında şiddet önleme merkezlerinden, krize müdahale hizmetlerinden, kadın konuk evinden, ŞÖNİM’in işleyiş biçiminden, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planından ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı’ndan söz etti.
Bursa Valiliği İl Dernekler Müdürü Osman Dikmen, dernekleşme oranı ve sivil toplumun öneminden söz etti ve kadınların dernekleşme konusunda yetersiz kalışının nedenlerine değindi. Dikmen dernekçilik için üç şart saydı: Nakit, vakit, anlayışlı bir eş.
“Türkiye’yle yaklaşık aynı nüfusa sahip İngiltere’de 600 bin dernek varken ülkemizde bu sayı 110 bin’’ diyen Osman Dikmen dernekleşme oranının bir gelişmişlik göstergesi olduğuna vurgu yapıyordu.
Düzce gibi ataerkil bir bölgede yılmadan kadın hakları konusunda çalışan Vahide Aksan (Düzce Denizatı Kadın Dayanışma Derneği) farkındalık yaratmak için yaptıkları çalışmaları ve karşılaştıkları zorlukları anlattı.
Aksan, kadının hayatın her alanında değişik biçimde tecavüze uğradığına değiniyordu.
Vahide Aksan, Düzce’de sığınma evi açılışına öncülük etmiş bir isim.
 
***************************************
 
Kadının özgürleşmesi için mücadele edenlere büyük saygı duyuyorum. Kadın ne kadar özgür, eşit ve mutluysa erkek de o kadar özgür eşit ve mutlu olur.Kadına yönelik şiddetin bedelini sadece kadınlar değil toplum öder. Cumhuriyet kadının özgürleşmesini öne çıkarmıştır, bu konuda geri adım atamayız. Güzel yararlı bir etkinlikti; emeği geçenleri kutluyorum.
 
1000
icon
Hikmet alb 26 Kasım 2016 01:14

GÜZEL BİR KONU VE ÇOK GÜZEL ANLATILMIŞ İNŞALLAH BAZI ANLAYIŞ SAHİPLERİ YAPTIKLARINDAN UTANIR DA SAYGI DUYULACAK İNSANLAR BU BELALARDAN KURTULUR YANİ VERİLEN SÖZLER İLE OLUŞAN BU KUTSAL BERABERLİKLER GÜZELLİKLER İLE BİR ÖMÜR BOYU DEVAM EDER KİMSE KİMSEYE BENİM MALIM GÖZÜ İLE BAKMAMALIDIR HAYATI PAYLAŞAN KİŞİLER OLARAK MUTLU BİR YAŞAM SERGİLEMELİDİRLER TEKRAR TEBRİK EDERİM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat