Kahramanı Atatürk olan Türkiye’ye ne mutlu… Basri Sönmez’i kaybettik...

19 Mayıs 2017 21:18
A
a
Babam milli bayramlarda annemin yıkayıp, ütülediği Türk bayrağını mutlaka penceremize asardı geceden.
Her 29 Ekim’de, 23 Nisan’da ve 19 Mayıs’ta ortaokul ve lise yıllarımın geçtiği Hisar’daki evimizde tekrar ettiğim bir tören vardı.
Uzun bir ipe evimizin salonunda kâğıt bayraklar asar, asarken de duvardaki çerçeveli Atatürk fotoğrafına utangaç utangaç bakıp, güç almaya çabalardım.
İpe bayrakları dizme faslı bitince Atatürk posterini, büyük boy Türk bayrağını alır erik ağaçlı bahçeye pür ciddiyet, kalbim heyecandan kıpır kıpır çıkardım.
Hemen erik ağaçlarına tırmanır ipi dallara bağlar ve dört erik ağacını dolanacak şekilde asardım. Sonra erik ağaçlarından birinin gövdesine Atatürk resmini bağlardım.
Ve erik ağaçlarının ortasında önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunur, ilkokulda ezberlediğim İstiklal Marşımızın on kıtasını coşkuyla okurdum.
Eve girince annem alnımdan öper; o çok sevdiğim tahinli kekten ve ıspanaklı börekten koyardı önüme sıcacık çay eşliğinde.
Onuncu Yıl Marşı’nı akordeondan çalmayı bir türlü becerememekse en büyük utançlarımdan biridir ki hala bu yeteneksizliğim içimi acıtır.
*************
Atatürk ailemizin kahramanıydı, bizim de Gazi gibi Selanikli oluşumuz ayrı bir gurur verirdi.
Cumhuriyetin aydınlanma değerlerine; laikliğe; Atatürk devrimlerine; demokratik, sosyal hukuk devletine bağlı bir ailede büyümüş olmayı bu değerleri küçük yaştan beri içselleştirmeyi hayatımın şanslarından biri sayarım.
Dini bayramlar ve milli bayramlar ulus olma bilincinin, vatandaşlık bağının, yurt sevgisinin özüydü.
 
Gardırop Atatürkçüleri
 
Yurtseverlik benim büyük değer verdiğim bir duygudur, bilinçtir.
Yerel olmadan evrensel olunamayacağını kanısındayım.
Milliyetçi, vatansever, yurtsever kişinin öncelikle iki niteliği olması gerektiğini düşünürüm:
Milliyetçilik, yurtseverlik halk sevgisidir. Bu soyut bir sevgi değildir. Halkını seven biri onun ağır sömürü koşullarında, emeğinin hakkını alamadan, ekonomik zorlukların pençesinde, eşitsizlikler, adaletsizlikler, yolsuzluklar içinde ömür tüketmesine itiraz eder.
Milliyetçiysen, ulusalcıysan, yurtseversen önce halkının sömürülmesine itiraz edeceksin.
İkincisi de şu: Türkiye’nin doğal kaynaklarının, ekonomik değerlerinin, kültürünün, insan kaynaklarının emperyalizm tarafından sömürülmesine de itiraz edeceksin. Anti emperyalist olacaksın yani.
*************
Atatürk Türkiye’nin kilit taşıdır.
Ulusal bütünlüğümüzü sarsmak, ülkemizi bölmek isteyenler o yüzden çeşitli ideolojik kılıklar ve düşüncelerle Mustafa Kemal’i itibarsızlaştırmaya, tarihi çarpıtmaya, akıl almaz iftiralara başvurmuşlardır.
Bunlar boş çabalardır; tarih Mustafa Kemal için büyük devrimci olarak hükmünü vermiştir.
Unutulmasın Gazi bütün mazlum milletlere ilham kaynağıdır.
*************
Bir de Atatürk’ü özünden, devrimlerinden, anti emperyalist kimliğinden soyutlayan ‘’Gardırop Atatürkçüleri’’ vardır ki en büyük zararı onlar verdiler.
19 Mayıs’ın ardından Atatürk’ü, silah arkadaşlarını minnettarlıkla, bağlılıkla selamlıyor dün ilk sayfasını tamamen 19 Mayıs’a ayıran gazetem Yeni Marmara ile gurur duyuyorum.
 
Basri Sönmez’i kaybettik
 
Şehrimizin unutulmaz simalarından olan, Bursa İl İmar Müdürlüğü’nde, 12 yıl müdürlüğünü yaptığı Bursa Belediyesi Fen İşleri’nde ve 1994-1999 dönemi Osmangazi Belediye Başkanlığında Bursamız’a büyük değerler katan Basri Sönmez’in acı kaybından derin üzüntü duydum.
*************
İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitiren Basri Sönmez; Bursa Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda yönetim kurulu üyesi olarak bulunmuş; Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKTSV), Anadolu Spor Gazetecileri Derneği (ASGD), Güney Marmara Çevre Derneği (GÜMÇED) kurucuları arasında yer almıştır.
Sönmez, TURİNG ve Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği üyeliği de yapmıştır.
Basri Sönmez iyi bir karikatürcüydü; Bursa gazetelerinde yayınlanan karikatürlerini zevkle takip ederdim.
*************
Allah rahmet eylesin, ailesinin dostlarının acısını paylaşıyorum, hizmetleri unutulmayacaktır.
 
1000
icon
aa 19 Mayıs 2017 23:34

Destina restaurant ta düzenlenen akşam yemeği için bulunmakta idim yan masadaki bir genç kız elindeki fotoğraf makinesi ile karşı masadaki protokolü çekmektedir .tam bu sırada hangi gazetedensiniz diye soracaktım ki yanındaki beyle birlikte masadan kalktılar ve protokolün masasına gittiklerini gördüm. Tanışmamıza an kalmıştı her gün yazılarını okumaya devam ettiğim yazarımla

0 1 Cevap Yaz
can ertan

Keşke yanımıza gelseydiniz tanışırdık

0 1
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat