Kar kuşatması altında

7 Ocak 2017 21:54
A
a
Yurdun dört bir yanını kaplayan beyaz kabus, sonunda yaşadığımız kent Bursa ve çevresini de kuşatması altına aldı.
2016'nın aralık ayında yazmış olduğum köşemde kışın çok sert ve zor geçeceğini belirtmiştim, tespitim doğru çıktı. Günlerce yurdun her köşesine yağan yoğun kar, her nedense Bursa'ya bir türlü yağmıyor, vatandaşlar kar sevincinden mahrum kalıyorlardı.
Ancak 2017 yılı başı olan 7 Ocak sabahı yatağından kalkan herkes, dışarıya baktığında beyaz örtüye bürünmüş yolları, ev ve iş yerlerinin çatıları ve araçlarının karla kaplandığını gördü.
O köşe yazımda 1982 yılında da Bursa'ya çok kar yağdığından ve vatandaşların günlerce iş yerlerine gitmekte zorluk çektiğinden söz etmiştim. 2017 kışı da galiba oldukça yoğun kar yağışı altında geçeceğe ve beyaz örtünün kuşatması altında kalacağımızı gösteriyor.
Kar berekettir derdi büyüklerimiz, çok doğru bir tespit, ancak durumu iyi olan, gelir düzeyi yüksek, yuvası sıcacık olanlar için kar bulunmaz nimettir, ne var ki yakacak sıkıntısı çeken dar gelirli, günlük yaşam tarzı ve güçlükle geçinmeye çalışan vatandaşlar için ise adeta bir kabusa dönüşmekte.
Sevindirici olan devletin zor da kalan vatandaşlara yakacak ve gıda yardımında bulunması bir de ulus olarak yardım severliğimiz.
Gece geç saatlerde şiddetini artırarak yağan kar, kısa sürede yolları kapatmaya başlamış, özellikle dağ yöresi köylerimiz, kar kuşatması altında kalırken Mudanya Bursa karayolunun kar yoğunluğu nedeniyle kapanması endişemin artmasına neden oldu.
Meteorolojinin verileri doğrultusunda yoğun kar yağışı 11 Ocak Çarşamba gününe kadar devam edecek.
Kar yağışının bu şiddet ve yoğunlukta devam etmesi halinde 1982 yılındaki kışı arar hale gelebiliriz diye düşünüyorum.
Umarım korktuğum ve endişe duyduğum gibi olmaz, normal şartlarda bir kış sezonunu da geride bırakır, kentimizin her kesiminde, bölgesinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlar zorluklarla karşılaşmadan ilkbahar ve yaz aylarına Allah'ın izniyle ulaşırlar.
Avantajımız geçmişte yaşanan kış aylarında bazı imkansızlıkların giderilmiş olması, örneğin o yıllarda alış veriş merkezleri yoktu, uzun mesafeli yolculuklar için metro, şehir içerisinde moto tren mevcut değildi, vatandaşlar şehir içi seyahatlerini dar bir çerçevede yapabilmekteydi.
Her şeye rağmen kış ve kar yağışı çok güzel, özellikle çocuklar için coşku dolu anların yaşanması, karda kızakla kaymaları, kar topu oynamaları onların yaşantısının vazgeçilmezi. Hele bir de kar yoğunluğu nedeniyle okullar tatil olunca...
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ


Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat