Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

Kar tanesinin dileği

8 Ocak 2019 21:51
A
a
Mühendisler; kar şimdiye kadar bilinen en iyi ses absorbe edici materyallerden biriymiş. Porlu yapısı sayesinde ses izole edici olarak kullanılan cam elyafı ve köpükten çok daha başarılı sonuç alındığı için şimdi kar benzeri materyal üretimi üzerinde çalışılıyormuş.
 Psikologlar; gürültüden yorgun düşen büyük şehir insanlarına, “Kar yağarken sessizliğin getirdiği bir huzur vardır. O huzuru hissetmeye çalışın. İstatistiki değerlere göre, birçok sorununuzla ilgili kendi kendinize veremediğiniz yanıtların birçoğunu güneşli günlerde değil böylesi karlı günlerde bulabiliyorsunuz” diyor.
Mühendisler ve psikologların beyanları mantıklı, hemen koçlar ne diyor ona bakalım.
Hayatta pek çok insan kar keyfi yaşayamıyor çünkü bölgelerinin hava durumu buna müsait değil, bir sürü insansa karla yaşamaktan bıkıyor çünkü sürekli kar ve soğuk altındalar. Oysa biz arada yaşıyoruz, beklentisi keyifli, yaşaması daha da keyifli, tadını çıkarın. Arada mantığı, realistliği bir tarafa bırakmak gerek. Bardağın dolu tarafından bakın, boş tarafından bakınca değişen bir şey yok. Sevdikleriniz yanınızdaysa, gördüğünüz ilk yeşil alana gidin ve eğlenin. Mutlu olmak için fırsat gökten yağıyor. Elinize bir fincan sıcak içecek alıp balkona, kapı önüne, parka çıkın, temiz havayı koklayın, kar tanelerinin nazlı süzülüşünü izleyin. Sorunların çözümleri karşınıza daha kolay çıkar bunu sadece ben söylemiyorum hatırlayacaksınız psikologlar da söylüyor. Zihin mutlu anlar kaydettiği için salgılayacağınız mutluluk hormonları bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Harika anılar biriktirmiş olursunuz, kar beyazın aydınlığı ruhunuza sirayet eder. Gülüp eğlenen mutlu çocukların sesi sizi iyileştirir yaralarınıza merhem olur, neşeli insanların enerjisi size de güç verir daha iyi hissedersiniz. Kar yağışı başlı başına bir terapidir, eğlencedir, şifadır. Hiç durmayın hemen tadını çıkarın, biz gazetede beş dakikalık molamızda balkonda mutluluk albümümüz için bir sürü güzel an biriktirdik. Mutluluktan beklentiniz nedir bilmiyorum ama gerçekten ihtiyacınız varsa her gün bir şekilde ikram ediliyor bu defa kar taneleri olarak üzerimize yağıyor, yarın ne olarak gelir bilmem. Fakat ben gökyüzünden torba içinde kişiye özel kargolandığını görmedim, siz her günün içinde arayıp bulmakla mükellefsiniz.
Babaannem ben küçükken karlı masallar anlatırdı bana aslında her şey hakkında masallar anlatırdı. Şunu hatırlıyorum kar taneleri gökten aşağı doğru süzülürken bir insanın üzerine konmayı istermişler onlara mutluluk vermek şans getirmek için, insana değince hemen eriyivermek onları mutsuz etmezmiş aksine görevlerini yerine getirdikleri için mutlu olurmuşlar. Haydi şimdi siz de bir kar tanesinin hayalini gerçekleştirin.


Not: Umarım yazının yayınlandığı gün hâlâ kar yağışı sürüyordur. Şimdi çok güzel yağıyor.
 
1000
icon
Saadet Kuzey 9 Ocak 2019 13:38

Maalesef şu anda yağmıyor ama içimizdeki yağarmışçasına verdiği huzuru korumak bizim elimizde. ❄️ ⛄️

0 1 Cevap Yaz
ORHAN ASLAN 9 Ocak 2019 10:59

Tebrikler

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat