Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

KEDER KARDEŞLİĞİ

5 Ağustos 2018 21:39
A
a
Yazık ki hayat hep neşeli, güzel geçmiyor. İçinde ölüm ve pek çok başka hüznü barındırıyor. Ailelerde kayıplar yaşanıyor ve bu kayıplar yaşanırken aile olup olamadığın gerçeğiyle yüzleşiyorsun.
İnsanın ölüm yoluyla sevdikleriyle ayrılması çok zor, herkes yaşamıştır tarifi yakınlık derecesine göre değişse de çok zor. Daha da zor olanı bunu yaşarken paylaşabilmek ya da yalnız yaşamak sanırım. Çünkü ne kadar klişe olmuş olsa da sevgi paylaştıkça artan, acıysa azalan bir duygu. O anda seninle benzer hisleri duyan insanlar iyi geliyor.
Aynı duygu yoğunluğu ağır hastalık sürecinde de yaşanıyor. Yine çevrende seni anlayabilecek empati yapabilecek insanlar arıyorsun. Aile sahibiysen, akrabaların varsa daha güçlü hissediyorsun. Adeta görünmeyen bir yükü birlikte omuzlamış gibi oluyorsun. Dostlar da hayli önem taşıyorlar elbette fakat mevzu acıyı hissetmek olunca kanından olanları daha ayrı arıyorsun.
Madalyonun bir de öbür yüzü var tabi ki, hiç aramayan, yanında olmayan, her şey geçtikten sonra, hiç bir şey olmamış gibi ortaya çıkan ya da manasız bir açıklamayla gelenler, onlar ayrı bir yazı konusu. Daima iyi günü paylaşmak, zorlukta ortadan kaybolmak, standart nezaketi bile taşıyamamak, dertleşmek mevzu olunca sadece anlatıcıysa ortada olanlar. Animasyon, standup beklentisinde ki bu kitleyi, böyle günlerde tesbit edip psikiyatristlere emanet ederek yolumuza devam ediyoruz.Umarım çok büyük kayıplar yaşamadan islah olurlar....
Biz millet olarak aslında kenetlenmeye oldukça müsait bir genetikteyiz.
Yoğun bakımın kapısında birbirine destek olan, dua eden, ikram da bulunan, durum takibi yapan başka millet olduğunu sanmıyorum.
KEDER KARDEŞLİĞİ diyorum ben buna. Yakınımız olduğunu sandıklarımız bile bazen yanımızda değilken, tanımadığımız insanlarla kenetlenmek hayli ilginç.
Herkesin acısını yaşama şekli farklı olsa da, herkes paylaşmayı destek olacak birilerini bekliyor. Sessizce dua ederek, ağlayarak, feryatlar atarak, öfkeyle, tevekkülle, yüksek bir enerjiyle, inançla, ümitsizce, asla pes etmeden birbirinden farklı farklıda olsa birlikte acıyı hüznü paylaşıyorlar.
Sonuçta düğün dernek kurunca, eğlence de, ihtiyacı olunca ortaya çıkan sözde yakınlardan daha çok kardeş hissediyor insanlar birbirlerini.
Rüzgar eken fırtına biçer diyerek noktalayalım.

Sağlıklı, mutlu günler de buluşmak üzere.
İyi bir hafta diliyorum.


 
1000
icon
Sen ve ben 8 Ağustos 2018 11:33

Yaaaaa.

0 1 Cevap Yaz
Ali COŞAR 6 Ağustos 2018 20:05

Çok güzel bir toplumsal özeleştiri olmuş. Eline sağlık sevgili Reyhan hanim.😊

0 1 Cevap Yaz
Erdal Tuysuz 6 Ağustos 2018 09:46

Allah kimseye taşıyamayacağı yükle sınmasın...

0 1 Cevap Yaz
orhan aslan 6 Ağustos 2018 09:35

Tebrikler

0 1 Cevap Yaz
Sedef Irmak 6 Ağustos 2018 01:50

Sözün bittiği yer Reyhan ablacım yüreğine kalemine sağlık 👍🏻

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat