Loading...

Keskin sirke küpüne de zarar verdi!

5 Aralık 2018 21:41
A
a
Son aylarda ABD yönetiminin güdümlemesi ve hiç de gerçekçi olmayan tepkilerle Türk ekonomisinde ve özellikle döviz kurunda dalgalanmalar yaşanmış ve ona bağlı olarak da birçok üründe fiyat artışları başlamıştı.                                                                                                           Yaşanan gelişmeler 2018 yılı için öngörülen enflasyon ve büyüme rakamlarının tutmayacağı yönündeydi.
Dahası döviz ve fiyatlarda yaşanan yükselme eğilimleri kimilerini Türkiye’nin büyük bir krize doğru sürüklenmekte oldu algısına yöneltti.
Ne ki, hükümetin üst üste aldığı önlemler ve dış konjonktürdeki değişme ve gelişmeler kısa sürede algıların değişmesine neden oldu.
Aslında başlangıçtaki bu dalgalanmalar Türk ekonomisinin bünyesiyle, yapısıyla ilgili olmadığı gibi, açık bir ekonomik savaş ve büyük bir algı operasyonu sonucu geliştiği belliydi.
Türk lirasını yıpratmaya yönelik bir takım dış adımların atıldığı açıktı.
Türk ekonomisinin temelleri sağlamdı, başta bankacılık sektörü sağlamdı…
Önceki gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)in açıklamaları bunu doğruladı.
İyiye doğru bir gidişin başladığını daha açık söyleyebilmek artık çok daha olanaklı bir hale geldi.
 
* * *
 
Önceki gün açıklanan TÜİK rakamları enflasyonun Kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Kasım ayı Tüketici Fiyat endeksi ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında endekste yer alan gruplardan, sağlıkta yüzde 0,57, konutta yüzde 0,47, lokanta ve otellerde yüzde 0,41 ve alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,17 artış gerçekleşti.
Yıllık en fazla artış yüzde 32,73 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler yüzde 27,87, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 25,66, konut yüzde 24,76 ve eğlence ve kültür yüzde 21,18 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldu.
Kasım 2018'de endekste kapsanan 407 maddeden; 38 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 261 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 108 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.
Sanayide ise dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,80, imalat sanayi sektöründe yüzde 3,09 düşüş, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı sektöründe yüzde 2,35 ve su sektöründe yüzde 1,25 artış olarak gerçekleşti.
 
* * *
Trump yönetiminin zaman-zaman iç siyasi sıkışıklıktan kaynaklanan bir refleksle dışarıda bir takım gerginlikler yaratmasıyla başlayan bu süreç alınan önlemler ve kurumların eşgüdüm içerisinde çalışması, halkın güveni ve hükümetin kararlılığı ile atlatılacak.
Aynı süreçte dış satım rakamlarının artması, yabancı turist sayısındaki rekor yükselmeler de düzelmede etkili oldu.
Türkiye serbest piyasa kurallarına bağlı bir şekilde dünya ekonomisiyle uyum sağlamayı sürdürdükçe hiç kuşkusuz hızla normalleşecek, güçlenecektir.
Çünkü ortaya yapay olarak çıkartılan bunalımın salt belli ülkelere değil, Amerikan çıkarlarına da zarar verdiği artık açık bir şekilde görülmüştür.
Eee boşuna dememişler, ‘Keskin sirke küpüne zarar verir’ diye!
 
1000
icon
Savaş mutlu 5 Aralık 2018 23:13

Evet muhteşem açıklama isabet olmuş

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat