Kıbrıs Girit gibi elimizden alınmak isteniyor

11 Ocak 2017 22:22
A
a
21 Ocak 1897 yılında Yunanlılar Girit adasına çıkıp işgal etmek istediler. Avrupa’nın tepkisiyle karşılaşan Yunanlılar geri çekildiler. Daha sonra Tesilya ve Epir’i işgal ettiler. Tesilya da Ethem Paşa, Epir de Ahmet Hıfzi Paşa Yunanlıları yendiler. Osmanlılar Atina’ya ilerlerken Rusya’nın isteğiyle Sultan 2. Abdülhamit Han İstanbul Barış Anlaşmasıyla savaşı durdurdu. Anlaşma gereği adayı yönetecek valiyi Padişah atayacak ancak hristiyan bir kimse olacaktı. Balkan savaşları sonrası 1913 yılında Atina Anlaşmasıyla Girit tamamen elimizden çıkmış oluyordu.
Şimdi aynı taktikle Kıbrıs elimizden alınmak üzere.
12 Ocak 2017 tarihinde Cenevre’de garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı beşli bir Kıbrıs konferansı düzenlenecektir. Bu toplantı millet olarak Kıbrıs davamız ve Kıbrıs'ın bir Müslüman toprağı olması konusunda son derece kritik bir dönüm noktasıdır. Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin para birimini kullanmakta ve İstiklal Marşımız da aynı.
Kıbrıs’ta soykırım boyutuna erişen işkenceler ve saldırılar 1974 yılında başvekil yardımcısı iken merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocanın verdiği “Kıbrıs Barış Harekatı” çıkartma emri ile 33 yıldır Yeşil Ada da insanlar huzur ve barış içerisinde yaşamaktalar. 1992 yılında askerdim. Çarşıya alış verişe çıktığımızda sohbet ettiğimiz esnaflar adada 10 yıl önce işlenmiş cinayetin gazetelerini hala saklıyorlardı. Olaydan o kadar etkilenmişler ki anlatırken sanki o anı tekrar yaşıyorlardı.
Bu günlerde ENOSİS’i tekrar hortlatmak istemekteler. Önlerindeki tek engel ise KKTC’nin bağımsız devlet olması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü. Garantörlüğü etkisizleştirmek için ise AB sorunu olarak lanse etmekteler Kıbrıs olayını. Hani Rum Kesimini AB’ye dahil ettiler ya işte sebebi ortada.
Kıbrıslı Rumlar, AB yetkilileri ve Yunanistan, bağımsız KKTC'yi ortadan kaldırmak, Türk varlığını Kıbrıs’tan tamamen çıkarmak için yoğun çaba harcamaktadır. Adada İngiltere’nin egemenliği altındaki Dikelya ve Agratur üsleri, İngiltere ile birlikte ABD tarafından da kullanılmaktadır. Fransa da 2006’dan itibaren Kıbrıs Rum kesimindeki askeri üsleri kullanmaktadır. Ayrıca, Kıbrıs Rum kesimi ile Yunanistan’ın yapmış olduğu anlaşmalar sonucu, Yunanistan da adayı askeri anlamda kullanabilmektedir. Türk ordusunu da sonrasında adada “işgalci” ilan etmek istemekteler.
2016 Kasım ayında Cenevre de yapılan ön görüşmelerde Rum Kesimi kısmen tatmin edilmiş durumda.
Yeşil Ada da Türkleri azınlık haline getirip, önce Rum Devlet başkanıyla yönetmek sonra adayı tamamen Türklerden temizlemek Federal Devlet yapısı oluşturularak Kıbrıs’ı aynı Girit gibi elimizden almanın hesabını yapmaktalar. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bu planı uygulamak isterken yalnız hareket etmemekte AB’yi arkasına almaktadır.
KKTC’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı, adadaki Türk askeri varlığı ve Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kaldırılmasına yönelik girişimler, adanın stratejik ve jeopolitik konumundan Türklerin faydalanmasının ve Türklerin adada egemenlik hakkına sahip olmasının hiçbir uluslararası güç tarafından istenmemektedir.
Kıbrıs bizlere şehitlerimizin, 1974 Barış Harekatı'nın emrini veren Necmettin Erbakan  Hocanın emanetidir. Maraş'ı, Dipkarpaz'ı veya herhangi bir KKTC toprağını Rumlara vermekle, Sivas'ı, Mardin'i, Urfa'yı, Adana'yı vermek arasında bir fark yoktur ve böyle bir adım asla kabul edilemez. Adadaki Türk askeri varlığından bir asker dahi eksiltilmesi asla kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyetimizin Gürcistan’da yaptığı gibi yapmayıp,  garantörlük hakkından asla vazgeçmemesini arzu ediyoruz.
Daha önce Ada da “evet hayır” oylamasında Türk kesimi evet diyerek birleşik Kıbrıs’ı kabullenmişken Allah CC. Rum’un eliyle oyunu bozdu zira Rumlar “HAYIR” oyu kullandılar. Biz isteriz ki elin gavuruna muhtaç kalınmadan Türkiye Hükümeti garantörlüğü ile oyunu bozsun, bozacağını/bozması gerektiğini düşünüyorum. Peygamber Efendimiz SAV’in halasının Kıbrıs’ta kabri olduğunu unutmayalım.
Kıbrıs’ta mevcut durumdan geri adım atılması durumunda bütün şehit verdiklerimizin ve hayattaki gazilerimizin bedduasıyla karşı karşıya kalınacağı asla unutulmamalıdır.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat