Kıbrıs için doğru deyiş...

20 Eylül 2016 21:55
A
a
Her işin bir bileni, hatta birçok bileni vardır. Bu bilenlerden biri de aziz milletimizin her bir ferdidir yani hiçbir tefrik yani ayırım yapmadan aynı görüşte müttefik olmak yani vatanseverlikten tavizsiz olmak.
Gelen bir e-mail’de, emekli bir amiralimizin ifadatından aşağıdaki görüşü hayli benimsediğim için aşağıya alıyorum ve hemen hafızamda, Sayın Hüsamettin Cindoruk Bey’in, TBMM başkanlığı esnasında kendisine cihet-i askeriye konusunda sorulan bir soruya şu cevabı verdiği geldi: “Ben teğmenim. Genelkurmay başkanının bildiklerini bilmem” şeklinde olur. Öte yandan ise, “Milli Görüş Zaviyesinden 1974 Kıbrıs Barış Harekatı” adlı kitabımda şu ifade yer alır mealen: “...Bir Milli Görüşçü tarafından ikna edilmiş olan Kara Kuvvetleri Komutanı Eşref Akıncı Paşa merhum, Genelkurmay Başkanı merhum Semih Sancar’a; ‘Kıbrıs’ın tamamını alalım, sulh müzakereleri esnasında daha güçlü oluruz’ dediği vâkidir” müteakiben de merhum Semih Sancar Paşa’nın bu teklifi Başbakan’a açıp açmadığı meşkük kalmıştır. Nitekim daha sonraki yıllarda emekli kahraman bir albayımız yemekli bir toplantıda merhum Erbakan Hocamız’ın yanına gelerek, “Biz Hala Sultan’ın yerini almıştık sonra bir şeyler oldu elimizden gitti” dediğinde, Erbakan Hoca merhum, albaya, Ecevit merhumu göstererek, “Bana değil, o zata sorunuz.” Albayımız da, Başbakan’a sorduğunda, “Erbakan’ı dinlemeliydik” diyen Ecevit merhum cevap verir. Sayın Cindoruk’un cevabındaki, teğmen Genelkurmay Başkanı’nın bildiğini bilmez cevabı, Başbakan’ın bildiğini Başbakan Yardımcısı bilmeyebilir de diyebiliriz!.
Şimdi gelen e-mailden alıntıladığım bölümü siz okurlarıma da aktarayım: “Konunun uzmanlarından Amiral Soner Polat ne diyor, bakalım:
Adada tek bir Türk olmasa bile Türkiye Kıbrıs'tan vazgeçemez! Bunu anlamayan sadece kahvede tavla oynar!
Modern cumhuriyetin üç büyük ve önemli hamlesi Montrö, Hatay ve Kıbrıs’tır. Bunu göremeyen siyaset olur mu?
Kıbrıs giderse, Antalya, Mersin ve İskenderun limanları da kullanılamaz. 15 gün içinde ekonomi felç olur!
Türk dış ticaretinin yüzde doksanı denizler yolu ile yapılır! Kriz, çatışmada Ege kapanır! Akdeniz'e kalırız...
TSK çekilirse, kağıtta ne yazarsa yazsın, Kıbrıs uçup gitmiştir...
Türk askeri çekilirse Kıbrıs Girit olur! Gazetecilere değil, işin uzmanı olanlara itibar edilmesi dileğiyle...”
Ben de diyorum ki; bu emekli sayın amiral bir bilen olduğunu ifadatıyla güçlendirmiş. Fiemanillah.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat