Kılıçdaroğlu ile selfi

13 Ekim 2016 22:16
A
a
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iki günlüğüne Bursa’ya geldi.
Önce Mudanya’ya gidildi.Mudanya CHP ve Türkiye için simgesel değeri olan bir ilçe.
Ulusal Bağımsızlık Savaşımız Mudanya Mütarekesi ile taçlandı. Mudanya Nilüfer’de sonra CHP’nin kentimizde belediye kazanabildiği ikinci ilçe. Mudanya’yı kazanmanın moral değeri diğer seçim kazanımlarından daha önemlidir.
**********************
Peki, şeytana uyup soralım: CHP bu şansı doğru kullanıyor mu Hayri Türkyılmaz’la?
Kafamda soru işaretleri var; tıpkı pek çok CHP’linin olduğu gibi.
Türkyılmaz anlamsız biçimde kavga üretiyor; bu kavgalar kendisi kadar CHP’yi de etkiliyor faturayı sadece Türkyılmaz ödemeyecek çünkü.Bir somut örnek:Türkyılmaz’ın seçilmesi için çok uğraşan, Mudanya’da önemli görevler üslenmiş bir isimle görüştüğümde pişmandı. ‘’Türkyılmaz’ı tanıyamıyorum, yaptıklarına bir anlam veremiyorum, herkesle kavgalı hali beni çok kaygılandırıyor’’ diyordu.
Türkyılmaz deneyimli bir isim; SHP ve CHP’de pişti, geçmişte hukukumuz vardır, iyi olmasını, başarılar kazanmasını isterim.Bir dost tavsiyesi Hayri’ye.. şak şakçıları goygoycuları es geçip, yapılan doğru eleştirilerden yararlanmaya baksın; hem kendi hem CHP için iyi olur.
 
Kılıçdaroğlu’nun Bursa temasları
 
Kılıçdaroğlu, Mudanya Mütarekesi’nin 94. yıl dönümü yürüyüşüne katıldı; Mudanya Mütareke Müzesi’ni ziyaret etti;Mütareke Meydanı’nda halka seslendi.
Lozan tartışmaları yaşanırken Kılıçdaroğlu’nun Mudanya’ya gelişi doğru bir karardı. Geziyi düzenleyen Bursa CHP örgütü akıllıca davrandı.
Ancak, CHP’de heyecansızlık, dağınıklık, moralsizlik sürüyor.Oysa şu tarihi süreçte CHP en atılgan, en örgütlü, en kaynaşmış, en çalışkan günlerini yaşıyor olmalı.
Maalesef CHP yaşanan sürecin olası sonuçlarının(iç savaş ve bölünme tehdidi) henüz pek farkına varmış görünmüyor.
******************
Kılıçdaroğlu ertesi gün bir otelde BESOB’a bağlı oda temsilcisi esnafla bir araya geldi; “Mağdur buluşması” gerçekleştirdi;hemşeri dernek temsilcileriyle toplantı yaptı; CHP örgütüyle kahvaltıda buluştu.
Kılıçdaroğlu İnegöl’de ise Türkiye'nin en büyük makina üreticilerinden, Türkiye'nin ilk ve tek 'çip' üreticisi Ermaksan'ı ziyaret ediyor,üretim ve AR-GE konularında bilgi alıyordu; İnegöl'de sanayici ve işadamlarıyla  bir araya gelindiğinde, iş adamları Kılıçdaroğlu’na İnegöl’ün  il olma talebini iletiyorlardı.
**************************
Kılıçdaroğlu kendisine yönelik ‘’FETÖ’ye sahip çıkıyor’’ eleştirisi için net bir açıklama yaptı Bursa’da:
“Biz ‘kimse yargılanmasın’ demiyoruz. Ama mahkemeye çıkmadan da suçlu ilan edemezsiniz. Bizi mağdurlara sahip çıkıyoruz diye kınıyorlar, FETÖ’cü diyorlar.
Ömrüm boyunca FETÖ ile mücadele ettim. Biz Yenikapı’da 12 madde sıraladık. ‘Camiye, kışlaya siyaset girmesin’ dedik... ‘Etnik kimlik üstüne siyaset yapılmasın’, dedik.’’
Kılıçdaroğlu’nun hayati bir uyarısı vardı ki katılıyorum:
“Liyakat sistemi devleti devlet yapar. Sistemi bozarsanız, bilgisine, birikimine göre değil de ‘bizim adamımız’ diyerek insanları bir yerlere getirirseniz, liyakati bitirir devleti çökertirsiniz.’’
‘’İşi ehline ver’’deniyor ya, aynen öyle olmalı yoksa bedelini sağcı solcu hepimiz ödüyoruz.
 
Liderlik zafiyeti
 
 
Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı mitingine katılımını doğru buldum. Ancak CHP sonraki süreçte yine gündemi kaptırdı; etkili siyaset yapamadı; AKP’nin rüzgarında savruluyor.
Cumhuriyetçilerde, Atatürkçülerde, sosyal demokratlarda, solda bir büyük moral eksikliği var, bu eksikliğin üstüne gidilmeli.
Kılıçdaroğlu’na yönelik ‘’yetersizlik’’ eleştirileri artıyor. Lidere en çok gereksinim duyulan bir ortamda CHP’de liderlik konusu tartışmalı. Genel başkandan lidere evrilmek zor; Kılıçdaroğlu’nun bunu başarması mümkün görülmüyor, bu yönde ona bağlanan bir umut da yok artık.
CHP tabanında kafalar karışık; yıllarca yapılmış yanlışların yorgunluğu var, oluşan olumsuz politik kültür insanları çok ayrıştırdı CHP’de.
‘’Rüzgar’’ metaforu kullanılır ya, rüzgar estirecek bir isim gerek diye, Muharrem İnce o umudu vermez; Ümit Kocasakal bir adım önde duruyor sanki.
***************
Kılıçdaroğlu’nun İnegöl’de çekilmiş işçi baretli fotoğrafını sevdim.
CHP işçileri örgütlemeli, işçilere siyaset yaptırmalı;hele de Bursa gibi bir sanayi şehrinde bu olmazsa olmazı olmalı CHP’nin.
Oysa CHP,TOFAŞ; RENO, BOSCH işçisinden uzak; CHP varoşlarda yok.
***********************
CHP yine de Türkiye’nin sigortası.Sigorta atmamalı, CHP’ye en çok gereksinim duyulan günlerdeyiz.
Yani Kılıçdaroğlu ile selfi çekinmek elbette bir sevgi saygı ifadesi ama,CHP’nin halkla çektireceği selfi çok daha önemli.
O tenha olmamalı; CHP halkı örgütlemeli, acilen hemde.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat