Loading...

Kim Var!

9 Şubat 2019 20:47
A
a
Konuya başlamadan evvel, gazetemizin yeni yılı ve gelecek diğer yılları için iyi dilek ve temennilerimizi sunalım. Geçmiş altı yılı yorulmadan, bıkmadan usanmadan çalışan ve gazeteyi bugünlere taşıyan başta yönetim kurulu başkanımız Orhan Efe beyefendi ve onun şahsında tüm mutfak ekibini (tüm çalışanları), yazar ve çizerleri tebrik ediyorum ve daha nice başarılı senelere ulaşmasını en içten dileklerimle diliyorum. Benim bu ekibe katılmama vesile olan Ufuk Ağabeyime de ayrıca teşekkür ediyorum.
Konumuz ise Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in “Gençliğe Hitabe”sinde bahsettiği gençlik üzerine olacak.
“Bir gençlik, bir gençlik, zaman bendedir ve mekan bana emanettir” şuurunda bir gençlik diyordu. Ve şöyle devam ediyordu; "kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik...
Böyle bir gençlik umut ediyordu üstat. Böyle bir gençlik, bu şuurda bir gençlik neler başarabilmez ki? Ama o günden bugüne kadar yaşamış olan gençlik bu şuura gelebildi mi?  Muhakkak ki bu şuurda olan çok gencimiz var. Milli meselelerde derhal ortaya atılıyor ve sağına soluna bakmadan ben varım diyebiliyor. Bunu Afrin harekatından askere gönüllü gitmek isteyen binlerce gencimizde gördük. Emperyalist güçlere karşı hep birlikte sokağa dökülüp avazı çıktığı kadar bağıran yine bu gençlerdi.
Asım’ın nesli diyordu, merhum Mehmet Akif Ersoy, “Asım’ın nesli, nesilmiş gerçek, çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek” diyordu. Gerçekten Çanakkale’de çiğnetmedi, Kurtuluş savaşında çiğnetmedi, Antep, Maraş ve Urfa’da da çiğnetmedi. Daha bir çok şehrimizde destanlar, kahramanlıklar gösteren bu nesildi.. Yine üstat “Can taşıma liyakatini, canların canı uğrunda can vermeyi cana minnet sayacak” bir şuurda bir gençlik diyordu ki 15 Temmuz’da, tankların önüne bedenini sererek gerektiğinde canını da korkmadan feda edebileceğini gösterdi.
Gençlerimizin ve neslimizin sahip olduğu bu ruh, bu azim ve bu cesaret bu gençlerde olduğu sürece bu millet hiçbir zulme boyun eğmez. Bu milletin başı sadece rûkuda eğilir ve sadece secdede diz çöker bu millet. Bu millet hiçbir zilleti kabul etmedi etmeyecek, ister ekonomik olsun, isterse askeri olsun. Vatanın bekası söz konusu olduğunda Asım’ın nesli gibi günümüzün gençleri de liyakatini layığı ile gösterdi. Bunun devam etmesi gerekiyor.
Bu bir görev ve sorumluluktur,gençlerimize bırakılan bir mirastır, Atatürk’ten, Necip Fazıl’dan, Mehmet Akif’den, Sütçü İmam’dan, Nene Hatun’dan kalan bir miras ve en önemlisi de Şehitlerimizden kalan bir miras...
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat