Loading...

Kızım ile arkadaşlık üzerine…

14 Nisan 2018 21:48
A
a
Hepimiz birileriyle arkadaş oluruz. Hatta birdenbire sıkı fıkı oluruz. Her şeyi sakınmadan anlatır, paylaşırız. Bir süre sonra bir soğukluk girer araya. Sadece kısa sohbetlerde buluşuruz. Öyle zaman gelir ki ayrılmak şart olur.
Arkadaşlık da hayat gibi dinamiktir. Arkadaşlardan biri evlenir, diğeri hâlâ bekardır. Biri iyi iş bulur, diğeri işsizdir. Biri kariyer yapar, diğeri evde oturup çocuklarını büyütür. Birine Allah “yürü ya kulum” der, diğeri kıt kanaat geçinir. Biri dünyayı seçer, diğeri ahireti. Bunun gibi değişimler arkadaşlar arasında çekişmeler doğurabilir. Ancak bu değişimler oldukça sağlıklıdır. Oldukça doğaldır. Hepimiz büyüyoruz. Hepimiz olgunlaşıyoruz. Ve doğal olarak gelişiyoruz. Yeni ilgi alanları geliştiriyoruz, yeni yaşam biçimlerine ilgi duyuyoruz. Arkadaşlar arasında farklılaşan bakış açısı, bazen de ayrılıklara neden oluyor.
Kızım ile her fırsatta ve her konuda keyifle yaptığımız rutin sohbetlerimizden biri de arkadaşlık konusu oldu. Konu arkadaşlık olunca sohbet de uzadı. Ben de bu vesile ile sohbetimizin özetini köşeme taşıyarak dostlarla paylaşayım istedim (naçizane). Olumlu veya olumsuz sorunları, her zaman olduğu gibi benimle paylaştığında ona birkaç öneride bulunuyorum. Bugün de olduğu gibi…
Yıkıcı Eleştiride Bulunan Arkadaş
Arkadaşın kıyafetlerini mi eleştiriyor, yiyecek seçimlerinle dalga mı geçiyor, başarısızlığına mı gülüyor, arkandan mı konuşuyor? Uzaklaşmalısın!
Rekabete Giren Arkadaş
Destek olmak yerine rakip mi oluyor?  Sürekli her şeyi senden daha iyi yaptığıyla mı övünüyor?  Sürekli senden daha becerikli olduğunu kanıtlamaya mı çalışıyor?  Başarısını anlatırken senin başarısızlığını mı öne çıkarıyor?  Senin beğendiğin her şeyi o da beğeniyor, senin yaptığın şeyleri yapmaya mı çalışıyor?  Seni yenmek için mi uğraşıyor? Uzaklaşmalısın!
Menfaatçi Arkadaş
Sürekli isteklerde mi bulunuyor?  Borç para alıyor, geri vermemek için bahaneler mi uyduruyor?  Senden ödünç aldığı kıyafeti kirli, lekeli mi getiriyor?  Ona ihtiyacın olduğunda ortadan kayıp mı oluyor?  Hep veriyorsun, bir gün istediğinde yığınlarca bahaneyle mi geliyor? Çıkarcı, işini bilen, kullanıp atan, oyuncu birisi mi?  Uzaklaşmalısın!
Arkadaşlık hayatımız için çok önemlidir. Fakat yanlış arkadaş seçimi size çok fazla zarar verebilir. Bu nedenle arkadaş seçiminde  çok dikkatli olmak gerekir. Çok samimi olmadan önce dikkat etmeli ve onu iyi tartmalıyız.
Devam edecek
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat